Vatikán 10. októbra (VaticanNews) „Terorizmus, násilie, barbarstvo a extrémizmus podkopávajú legitímne túžby Palestínčanov a Izraelčanov.“ Takto uviedol vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin svoj príhovor na konferencii na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme.
Stretnutie, ktoré sa venovalo aj židovsko-kresťanským vzťahom, začal kardinál vyjadrením bolesti pápeža nad dramatickými udalosťami vo Svätej zemi a dodal: „Nech zbrane utíchnu, a nech zvíťazí rozum.“
„Bol to hrozný a opovrhnutiahodný útok,“ odsúdil kardinál Parolin bojové napadnutie ktoré sa odohralo v sobotu 7. októbra v Izraeli zo strany Hamasu. Útok veľmi zarmútil pápeža Františka, ktorý vyjadril sústrasť všetkým obetiam tohto násilia po modlitbe Anjel Pána v nasledujúcu nedeľu. Vatikánsky štátny sekretár vystúpil v pondelok 9. októbra na trojdňovej konferencii s témou Nové dokumenty pontifikátu Pia XII. a ich význam pre židovsko-kresťanské vzťahy a v úvode príhovoru priznal, že nemyslel, že bude začínať takýmto „vyjadrením smútku“.
Kardinál Parolin, ktorý sedel vedľa hlavného rabína židovskej komunity v Ríme Riccarda Di Segni, dodal: „V sobotu, na sviatok Simchat Tóra, radosť z Tóry, sa v Izraeli mnohí izraelskí bratia a sestry prebudili v dôsledku hrozného a podlého útoku. Sme nablízku rodinám obetí, tisícom zranených, nezvestných a unesených, ktorí sú teraz vo vážnom nebezpečenstve.“
Svätá stolica je znepokojená touto vojnou
Štátny sekretár ubezpečil, že „Svätá stolica s hlbokým a vážnym znepokojením sleduje vyprovokovanú vojnu, v ktorej prichádza o život aj mnoho Palestínčanov v Gaze a mnohí sú vysídlení a zranení“. Kardinál uistil o „blízkosti a modlitbách za obete, ich rodiny a všetkých ,úplne nevinných' civilistov“, a dodal: „Vojna je vždy porážkou dôstojnosti a príležitosťou nedosiahnuť žiadne riešenie.“
„Žiaľ, terorizmus, násilie, barbarstvo a extrémizmus podkopávajú legitímne túžby Palestínčanov a Izraelčanov,“ poznamenal kardinál Parolin a uviedol, že jeho nádejou je, že „zbrane utíchnu a rozum zvíťazí a poslúži na zastavenie a zamyslenie sa nad správnou cestou k dosiahnutiu mieru v Izraeli a Palestíne.“
Položenie základov pre spolužitie Palestínčanov a Izraelčanov
Na margo podujatia, sa stretol vatikánsky štátny sekretár so spravodajcami mimo pápežskej univerzity, pričom vyzval k riešeniu, ktoré by sa „pokúsilo položiť základy spolužitia“ medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi „uplatnením nástrojov diplomacie, ktorými je vybavené medzinárodné spoločenstvo“. „Kým sa tento problém nevyrieši, kým sa nenájde recept na mier, vždy bude hroziť, že sa tieto veci budú opakovať a vždy s väčšou krutosťou,“ varoval kardinál.
S novinármi sa štátny sekretár podelil o svoje „znepokojenie“ z rozvratov, ktoré sa odohrávajú vo svete v tomto tragickom čase, o to viac teraz, keď vypukla „skutočná vojna“ vo Svätej zemi. Kardinál vyjadril najmä „trpkosť“ nad opakujúcou sa históriou:
„O tragédiách, ktoré sa stali v 20. storočí, sme si mysleli, že sú minulosťou, že sa už viac nebudú opakovať. Namiesto toho musíme s obrovským smútkom a veľkými rozpakmi konštatovať, že opakujeme všetky chyby minulosti. História nás ničomu nenaučila.“
Kardinál Parolin však uviedol, že náprava je možná, ak sa „všetci zaviažu, že sa pokúsia obmedziť predovšetkým tento konflikt, ktorý vypukol úplne prekvapujúcim spôsobom.“ „Prinajmenšom z našej strany si nikto nepredstavoval, že sa stane to, čo sa rozpútalo. Potom nasadiť všetky nástroje diplomaciem,“ uviedol kardinál Parolin a zdôraznil, že v tomto počiatočnom náraze „je ťažké o veciach uvažovať: všetci sme zachvátení emóciami toho, čo sa dej“. Ako dodal, momentálne sa to všetko zdá veľmi ťažké, ale príde „chvíľa odstupu“ a tam „budeme musieť začať spoločne uvažovať“.
Napokon štátny sekretár upozornil, že je potrebné „nájsť podmienky, ktoré nám umožnia žiť v spravodlivosti“, pretože, „mier je ovocím spravodlivosti“. Je potrebné nájsť „spôsob, ako vyriešiť tento tragický problém vzťahov medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi na základe spravodlivosti,“ pretože iba to – povedal v závere kardinál Parolin – „môže zabezpečiť stabilný mier a pokojné a plodné spolužitie oboch národov.“
Článok VN Salvatora Cernuzia – spracovala Miroslava Holubíková