Začala sa synoda Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia

TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz | 04. 10. 2023 11:59Vatikán 4. októbra (VaticanNews) Dnes, 4. októbra, na sviatok sv. Františka z Assisi, ktorého meno si zvolil súčasný pápež, bolo svätou omšou slávnostne otvorené XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody. Celebrovalo 21 nových kardinálov a celé kardinálske kolégium; prítomných bolo všetkých 464 účastníkov synody, vrátane 54 žien po prvýkrát s hlasovacím právom.

Prítomných bolo aj 20 delegátov východných cirkví a dvaja čínski biskupi menovaní pápežom. Na Námestí sv. Petra prišlo približne 25 tisíc veriacich.

Cieľom tejto synody, piatej v pontifikáte pápeža Františka (ak berieme do úvahy dvojitú synodu o rodine v rokoch 2014-15) je počúvanie, porozumenie, a teda aj dialóg.  Sú to hlavné zásady tohto veľkého zhromaždenia, ktoré sa začalo bezprecedentným spôsobom „zdola“ v októbri 2021 fázou zahrňujúcou konzultácie s diecézami a farnosťami vo všetkých krajinách sveta, a pokračovalo sa kontinentálnou fázou v Ázii, Afrike, Amerike, na Blízkom východe a v Oceánii.Otvorenie synody

Pápež František pri otváracej svätej omši v homílii povzbudil, aby Cirkev nestrácala ducha „uprostred niekedy rozbúrených vĺn našej doby“, a aby nepodliehala „pohodlným riešeniam“.Pápež, ktorého sprevádzalo 490 koncelebrantov - 120 kardinálov a 370 synodálnych otcov vrátane kňazov a biskupov, pripomenul aj úvodnú reč Druhého vatikánskeho koncilu od Jána XXIII., ktorý Cirkvi odporúčal, aby zostala pevná v „posvätnom dedičstve pravdy prijatej od predkov“ a zároveň „hľadela na súčasnosť,“ a vyzval, aby nečelila súčasným výzvam a problémom v duchu „rozdelenia a konfliktov,“ ale obrátila „svoj pohľad na Boha, ktorý je spoločenstvo.“
Popoludní sa bude konať prvá kongregácia s pápežovým pozdravom a príhovormi kard. Maria Grecha, generálneho sekretára synody a kard. Jean-Clauda Hollericha, generálneho relátora synody, ktorí predstavia pracovný dokument zhromaždenia Synody Instrumentum laboris.XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody na tému: „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“ sa bude konať v Aule Pavla VI. do 29. októbra 2023.

Katolícka cirkev na Slovensku má na synodálnom zhromaždení v Ríme dvoch delegátov: za Rímskokatolícku cirkev to je Mons. Marek Forgáč, pomocný biskup v Košiciach a za Gréckokatolícku cirkev Mons. Milan Lach SJ, pomocný biskup Bratislavskej eparchie.
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024