Vatikán 1. októbra (VaticanNews) Veriaci z celého konfesionálneho spektra sa v sobotu 30. septembra zišli na Svätopeterskom námestí, aby zverili nadchádzajúce generálne zhromaždenie synody Duchu Svätému. Ku koncu vigílie sa pápež František zamyslel nad témou ticha a vyzdvihol najmä tri hodnoty, ktoré sú podľa neho pre dnešných kresťanov nevyhnutné.
Ticho a Boží hlas
„Ticho stojí na začiatku a na konci Kristovej pozemskej existencie. Slovo sa stalo ,tichom' v jasliach a na kríži, v noci svojho narodenia a v noci svojho umučenia,“ povedal pápež František v úvode svojho príhovoru. Skutočne, poznamenal, zdá sa, že Boh uprednostňuje ticho pred krikom, klebetami a hlukom.
Keď sa zjavuje prorokovi Eliášovi, Boh sa nezjavuje vo vetre, zemetrasení alebo ohni, ale v tichom, pokojnom hlase. „Pravda,“ povedal pápež František, „napokon nepotrebuje hlasné výkriky, aby sa dostala do ľudských sŕdc. Z tohto dôvodu,“ povedal, „sa aj my, veriaci, musíme oslobodiť od toľkého hluku, aby sme počuli jeho hlas. Lebo len v tichu je počuť jeho slovo.“
Ticho a život Cirkvi
Svätý Otec potom obrátil pozornosť na Skutky apoštolov, podľa ktorých po Petrovom prejave na jeruzalemskom koncile celé zhromaždenie mlčalo.
„To nám pripomína, že ticho v cirkevnom spoločenstve umožňuje bratskú komunikáciu; len keď sa zastavíme, aby sme počúvali druhých, Duch Svätý dokáže zjednotiť názory,“ povedal pápež František vo svojom príhovore a povzbudil zhromaždených na Námestí sv. Petra, aby prosili Ducha Svätého, aby účastníkom nadchádzajúcich zasadnutí synody udelil dar počúvania.
Ticho a jednota kresťanov
Posledným aspektom ticha podľa pápeža je, že je nevyhnutné na ceste k jednote kresťanov.
Ticho je totiž základom modlitby a ekumenizmus sa začína modlitbou a bez nej je neplodný. „Čím viac sa spoločne obraciame k Pánovi v modlitbe, tým viac cítime, že je to on, kto nás očisťuje a zjednocuje nad rámec našich rozdielov,“ uzavrel svoje zamyslenie o tichu Svätý Otec.
Zhrnutie
Pápež František svoj príhovor zakončil modlitbou, aby sme sa opäť naučili mlčať: počúvať Otcov hlas, Ježišovo volanie a Ducha Svätého.
„Modlime sa, aby synoda bola bratstvom kairos, miestom, kde Duch Svätý očistí Cirkev od ohovárania, ideológií a polarizácie. Kiež by sme sa podobne ako mudrci dokázali v jednote a tichu klaňať tajomstvu Boha, ktorý sa stal človekom, s istotou, že čím bližšie budeme ku Kristovi, tým jednotnejší budeme medzi sebou,“ modlil sa František na záver ekumenickej vigílie.
Zdroje: Vatican News, anglická sekce / Cirkev.cz