Pápež mladým v Ázii: Buďte svedkami harmónie proti ideológiám

TK KBS, VaticanNews, adb, mh, ml; kj | 27. 09. 2023 17:11



Vatikán 27. septembra (VaticanNews) Virtuálny dialóg pápeža Františka s dvanástimi študentmi katolíckych univerzít v južnej Ázii sa uskutočnil v utorok 26. septembra vďaka iniciatíve Budovanie mostov, na ktorej spolupracuje Pápežská komisia pre Latinskú Ameriku a Inštitút pastoračných štúdií s Úradom pre globálnu a komunitnú angažovanosť na Loyolskej univerzite v Chicagu. Vo videospojení sa v synodálnej diskusii hovorilo o náboženskej slobode, šikanovaní a samovraždách mladých, o sociálnych sieťach a mediálnej gramotnosti.



Po Amerike vo februári 2022 a Afrike v novembri 2023 sa virtuálne stretli s pápežom aj mladí ľudia z južnej Ázie. Traja študenti katolíckych univerzít v Indii, Nepále a Pakistane, kde sú kresťania menšinou, rozprávali pápežovi Františkovi v angličtine o diskriminácii, predsudkoch a prenasledovaní zo strany sektárskych a niekedy fundamentalistických spoločností. V intenzívnom dialógu prostredníctvom Zoomu sa mu zverili so svojím snom o lepšej budúcnosti, s ťažkosťami a frustráciou z toho, že nemôžu slobodne vyznávať svoju vieru, i so strachom, že sa ich viera oslabí.



Asia Bibi, obeť fanatizmu zrodeného zo strachu



Pápež sa v odpovedi v španielčine zveril, že kresťanské svedectvo troch mladých dievčat, ktoré si vypočul, „sa dotklo jeho srdca“ a vrátilo ho k myšlienkam na „mučeníctvo“ Pakistanky Asie Bibiovej, „nevinnej obete fanatizmu, ktorý sa rodí zo strachu z odlišností a vytvára proti-bratskú diskrimináciu“. Príčinou je podľa pápeža „redukcia spoločenských hodnôt na idey: kto nemyslí ako ja, toho zmením na páchateľa zločinu, na vinníka a potom na mučeníka. Takto sa však človek stáva ideológom vlastnej kultúrnej samovraždy“. Odpoveďou tvárou v tvár toľkej sekularizácii môže byť len „svedectvo, pevné v myšlienke, že Boh má so mnou plán“. Rada Svätého Otca znie: „myslieť na odvahu vlastných otcov uznať Ježiša za Spasiteľa a snívať o tom, že je možné žiť s rôznymi názormi, ale s natiahnutou rukou. Vďaka tomu rastú všetci. Vždy odpustenie, natiahnutá podaná ruka a svedectvo.“



Nie šikanovaniu, uznanie krásy v harmónii



Ďalší traja mladí vysokoškoláci sa venovali v diskusii problematike šikanovania, a to aj na sociálnych sieťach, a samovraždám mladých ľudí. Študentka chémie v Bangalore rozprávala ako sa jej vysmievali „pre jej telo, ktoré nezodpovedalo spoločenským normám krásy“. Pápež František odpovedal spomienkou, že v jeho triede sa so spolužiakmi vysmievali obéznemu chlapcovi: „Raz spadol na zem a všetci sme sa mu smiali, ale keď sa to dozvedel môj otec, poslal ma k nemu domov, aby som sa mu ospravedlnil. Potom som sa s ním stretol po rokoch, už ako kňaz, a on sa stal evanjelickým farárom, prekonal traumu zo šikanovania. Bol to krásny človek, pretože bol harmonický. Každý má svoju krásu, len ju treba vedieť rozpoznať, vo vnútornej a tiež vo vonkajšej harmónii. Vy v Ázii viete vytvoriť túto krásu rozdielov, nepodľahnite pokušeniu všetko štandardizovať.“



Na tému samovrážd mladých pápež poznamenal, že je to preto, lebo mladý človek „už nevidí horizont, ale len zatvorené dvere svojich snov“, preto je „potrebné mu pomôcť prekonať neúspech“. A dodal: „Ak anjeli padajú, nemôžu znovu vstať, no nám ľuďom dal Boh schopnosť odolnosti. Ako sa spievajú Alpini, dôležité nie je nepadnúť, ale nezostať padlým a nájsť niekoho, kto nám pomôže.“



Urobiť internet v Ázii lepším miestom, vernosť faktom



Ďalej sa hovorilo o výzvach internetu v Ázii a o význame mediálnej gramotnosti pre mladých ľudí. Študenti zdôraznili výhody a nebezpečenstvá webu, ktorý umožnil mnohým ľuďom široký prístup k množstvu informácií, ale zároveň zvýšil náboženské a etnické napätie a politickú polarizáciu. Upozornili na rozdiely medzi tými, ktorí majú prístup k digitálnym technológiám, a tými, ktorí ho nemajú. Pápež František vysvetlil, že na to, aby sme mohli čeliť týmto výzvam, „potrebujeme jazyk myšlienok, srdca a rúk“ „veľa tvorivosti, pretože každý z nás je poézio“. A dodal: „Ideológia zmenšuje mozog, zmenšuje srdce a ochromuje ruky. Vyhýbajte sa ideológiám a usilujte sa o rovnosť v prístupe k technológiám.“



V súvislosti s komunikáciou pápež zdôraznil nebezpečenstvo poloprávd: „Správy nemožno orezávať, ale treba ich ponúknuť všetkým. Potrebujeme vernosť správam a faktom! Namiesto nich niekedy prichádzajú fake-news, správy, ktoré vytvárajú monštrá, a idú cestou nereálnosti.“ Svätý Otec napokon zopakoval, že skutočná demokracia predpokladá dialóg, a potrebuje dohodu, čo je ľudské: „Jazyk separácie je nesprávny, ak dvaja z nás zmýšľajú inak, musíme sa zamyslieť nad dohodou, ktorú môžeme uzavrieť, aby sme sa pohli dopredu. Toto je mystika natiahnutej ruky“



Článok Alessandra Di Bussolo spracovala Miroslava Holubíková




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024