Apoštolský nuncius v Berlíne: Na antropológiu sa v niektorých kruhoch Cirkvi zabudlo

TK KBS, ekai, ml; pz | 27. 09. 2023 11:26


Nemecko 27. septembra (E-kai) Na kresťanskú antropológiu sa v niektorých kruhoch Cirkvi zabudlo. Namiesto toho v nich prevláda obraz človeka a prírody, ktorý sa vzďaľuje od toho, čo hovorí Biblia a učenie Cirkvi, ba dokonca je s ním v rozpore, povedal pápežov zástupca, arcibiskup Nicola Eterovic na úvod jesenného zasadnutia Nemeckej biskupskej konferencie.

Apoštolský nuncius v Berlíne svoj príhovor venoval výlučne tomu, aby nemeckým biskupom pripomenul, čo Cirkev na základe Božieho slova učí o človeku ako mužovi a žene. Arcibiskup Eterović pripomenul, že základom kresťanskej antropológie sú prvé slová Svätého písma, v ktorých sa ukazuje Božia vôľa pre človeka, stvoreného ako muža a ženu a požehnaného Stvoriteľom, aby bol plodný a obýval zem. Túto pôvodnú víziu človeka plne potvrdil aj Kristus. Platí aj dnes a Cirkev je jej verná, čo dokazuje aj jej učenie.

V príhovore k nemeckým biskupom zástupca Svätého Otca obšírne citoval z učenia pápeža Františka, v ktorom dôrazne povzbudzuje Cirkev a rodiny, aby sa bránili kolonizácii rodovou ideológiou, a najmä ich zaväzuje k ochrane nových generácií. „Na deťoch a mladých ľuďoch sa nesmie experimentovať. Nie sú pokusnými králikmi,“ citoval pápeža arcibiskup Eterović. Odvolal sa pritom na vlastnú skúsenosť samotných Nemcov. „Hrôzy manipulácie prostredníctvom výchovy, ktorých sme boli svedkami vo veľkých genocídnych diktatúrach 20. storočia, nezmizli; sú stále prítomné v iných podobách a návrhoch, ktoré pod rúškom modernosti nútia deti a mladých ľudí ísť diktátorskou cestou ,uniformného myslenia',“ povedal pápežský diplomat a ďalej citoval pápeža Františka.

Zdôraznil pritom potrebu podpory rodičov, ktorí si musia zachovať právo rozhodovať o výchove svojich detí. Apoštolský nuncius v Nemecku tiež poukázal na nedávne vyhlásenie vatikánskeho štátneho sekretára, ktorý pri príležitosti 75. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv poznamenal, že ideologické kolonizácie môžu predstavovať hrozbu pre náboženskú slobodu. „Na jednej strane,“ povedal kardinál Pietro Parolin, ktorého citoval arcibiskup Eterović, „vidíme neustále útoky na miesta kultu a gestá, ktoré podkopávajú náboženskú slobodu, prenasledovania, ku ktorým dochádza vo svete. A na druhej strane pokusy odobrať hlas vo verejnej diskusii... (...) Chceme mať možnosť vyjadriť len náš pohľad na muža a ženu, pohľad, ktorý vychádza z evanjelia a je zakorenený v Tradícii Cirkvi.

Zdroj: E-kai



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025