Vatikán 26. septembra (VaticanNews) Ďalšia apoštolská exhortácia pápeža Františka, ktorá vyjde 4. októbra, na sviatok sv. Františka z Assisi, bude mať názov „Laudate Deum.“ Povedal to sám Svätý Otec, keď sa vo štvrtok 21. septembra prihovoril účastníkom stretnutia rektorov latinskoamerických univerzít, s ktorými sa zamýšľal nad rôznymi témami, ako sú migrácia, klimatické zmeny a vylúčenie.
Pápež František vo štvrtok prijal vyše 200 účastníkov stretnutia rektorov verejných a súkromných univerzít Latinskej Ameriky a Karibiku, ktoré organizovala Sieť univerzít pre starostlivosť o spoločný domov (RUC) a Pápežská komisia pre Latinskú Ameriku, 20. a 21. septembra v Augustiniáne na tému „Organizovanie nádeje“ za účasti niektorých prefektov a sekretárov dikastérií Svätej stolice.
Pápež František vyzval k hľadaniu alternatív, ktoré by pomohli prekonať environmentálnu krízu, a ako príklad uviedol využívanie solárnych panelov na zásobovanie Auly Pavla VI. a ďalších priestorov Vatikánu elektrickou energiou. „V týchto veciach musíme byť veľmi kreatívni, aby sme chránili prírodu,“ skonštatoval Svätý Otec.
Pápež František spomenul aj škodlivosť súčasnej kultúry v štýle „použi a vyhoď.“ „Vo všeobecnosti prebieha proces zhoršovania životného prostredia. To však vedie nadol, na dno rokliny. Dochádza k degradácii životných podmienok, degradácii hodnôt, ktorú tieto životné podmienky ospravedlňujú, pretože to ide pospolu.“ Pápež ďalej vysvetlil, že „nerovnosť“ sa prejavuje aj „v nedostatočnom prístupe k základným dobrám a odtiaľto sa odvíjajú všetky tie vízie, ktoré zo sociologického hľadiska robia ženy, pôvodné obyvateľstvo či Afričanov akoby ľudí s menšími schopnosťami.“
Jednou z foriem degradácie a nerovnosti, ktorú odsúdil pápež František, je extraktivizmus, ťažba, teda hromadenie prírodných zdrojov. „Tento geologický extraktivistický model nikdy nejde sám, vždy ho sprevádza ľudský extraktivistický model, extrahuje sa dôstojnosť človeka, inak povedané, z ľudí sú otroci,“ skonštatoval pápež a dodal: „Prosím, pomôžte, aby sa to dostalo do hláv detí, vychovávajte ich k hodnotám, aby vedeli tieto situácie vyhodnotiť a vedeli jasne povedať, že toto sa volá otroctvo.“
Petrov nástupca vyzval rektorov univerzít, aby podporovali výchovu k humanistickým hodnotám a bratskému dialógu. Zároveň vyzval: „Vychovávajme našich mladých ľudí, aby sa stali politikmi v najširšom zmysle slova. Aby nielen pôsobili v politickej strane, čo je malá skupina, ale aby mali politickú otvorenosť a vedeli viesť zrelý dialóg s politickými skupinami. Politika nie je choroba, podľa mňa je to najušľachtilejšie povolanie v spoločnosti, pretože práve ona poháňa rozvojové procesy vpred.“
Článok Vatican News od Johana Pacheca spracovala Zuzana Klimanová
Aktualizované