V Ostii objavili starobylú katedrálu, v ktorej sa modlil aj svätý Augustín

TK KBS, ekai, ml; pz | 26. 09. 2023 11:05


Rím 26. septembra (E-kai) Archeológovia objavili pozostatky starovekej katedrály v Ostii, prístavnom meste Ríma. Práve v nej sa modlil svätý Augustín a jeho matka svätá Monika. Baziliku založil cisár Konštantín. Má priestranné átrium a krstiteľnicu. Pozostáva z troch lodí a je dlhá 80 metrov. „Vďaka tomuto objavu sme získali predstavu o tom, ako mohol vyzerať štandardný kresťanský chrám,“ hovorí Norbert Zimmermann, ktorý viedol vykopávky.

Katedrála sa nachádzala na okraji Ostia Antica, obrovského archeologického komplexu, ktorý bol vykopávaný počas druhej svetovej vojny a sprístupnený verejnosti. Pozostatky bývalého chrámu pokrývajú obrábané polia. Boli lokalizované už koncom minulého storočia na základe leteckých fotografií. Výskum sa však začal až teraz. Po piatich týždňoch výkopov sa podarilo odkryť apsidálnu časť baziliky.

„Z liber pontificalis, teda z písomných prameňov, sme vedeli, že cisár Konštantín okrem Lateránskej a Svätopeterskej baziliky založil aj rad biskupských bazilík, okrem iného aj v Ostii. Vedeli sme, že vyrástla v blízkosti Laurentskej brány. V tejto oblasti sa ešte nevykonali žiadne vykopávky. A práve tu sa objavili pozostatky tejto baziliky. Tento rok sme sa zamerali na apsidálnu časť baziliky. (...) Prísne vzaté, nevieme, prečo Konštantín založil baziliku aj v Ostii. Tradícia však hovorí, že je to dôležité miesto pre dejiny Cirkvi, pretože práve cez Ostiu prišiel do Talianska svätý Peter a ostijský biskup mal v Cirkvi vždy dôležitú úlohu, bol dekanom kardinálskeho kolégia. (...) Medzi kostolmi založenými Konštantínom je táto bazilika stredne veľká. Má skôr tri lode ako päť. Vrátane átria je dlhá 80 metrov. Zvláštnosťou tohto chrámu je, že je to prvá štandardná bazilika. To znamená, že ostatné baziliky boli postavené na špecifický účel, napríklad na oslavu hrobu svätého Petra. A práve štandardnú baziliku sme tu objavili. Tri lode a zvyčajná apsida. Je to krásne, pretože vidíme, že chrámy mali od začiatku túto podobu,“ zdôrazňuje Zimmermann.

Vykopávky trvali päť týždňov a mali čisto vedecký charakter. Zatiaľ sa neplánuje využitie antického dómu v Ostii na muzeálne účely. Preto budú základy antického chrámu čoskoro opäť pochované. Vykopávky vo zvyšných častiach chrámu sa očakávajú v budúcich rokoch.

Zdroj: E-kai



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025