Pápež František opäť vyzýva k modlitbe za generálne zhromaždenie synody

TK KBS, VaticanNews, cirk, tog, kh, ml; pz | 25. 09. 2023 10:30


Vatikán 25. septembra (VaticanNews) Svätý Otec v nedeľu počas príhovoru Anjel Pána vyzval cirkevných predstaviteľov rôznych denominácií a všetkých kresťanov, aby sa 30. septembra pripojili k jeho modlitbe a zverili priebeh 16. riadneho generálneho zhromaždenia Synody Duchu Svätému.

Ekumenickej modlitbovej vigílii na Svätopeterskom námestí bude predsedať pápež František za účasti ekumenického patriarchu Bartolomeja, canterburského arcibiskupa Justina Welbyho a mnohých ďalších cirkevných predstaviteľov, ako aj tisícov kresťanov rôznych denominácií. Modlitebná vigília bude príležitosťou zveriť prácu 16. generálneho zhromaždenia Synody Katolíckej cirkvi Duchu Svätému.

Zoznam všetkých predstaviteľov cirkví a kresťanských spoločenstiev, ktorí sa zúčastnia na vigílii, je k dispozícii TU.

Modlitbová vigília sa začne o 19:00, ale od 16:30  jej bude predchádzať predprogram, ktorý bude slávením vďaky a vďačnosti najmä za tieto štyri dary: za dar jednoty a za synodu, za dar druhých, za dar pokoja a za dar stvorenia. Počas samotnej vigílie bude program zahŕňať počúvanie Božieho slova, chvály a príhovory, piesne z Taizé a ticho, ktoré je znakom bratstva, jednoty a pokoja. V tomto čase vďakyvzdania za stvorenie a úrodu v kostoloch sa aj Svätopeterské námestie premení na „záhradu“ plnú stromov a kvetov. Na mieste bude aj kríž svätého Františka z kostola svätého Damiána v Assisi.

Program, ktorý bude predchádzať modlitbe a ekumenickej vigílii, bude vysielaný naživo na kanáli Vatican Media YouTube s prekladmi do ôsmich svetových jazykov.

Program stretnutia „Spolu“ v Ríme pre mladých ľudí

Na programe, ktorý zahŕňa workshopy a ďalšie stretnutia v Ríme a okolí, sa zúčastnia aj tisíce mladých ľudí vo veku od 18 do 35 rokov z rôznych krajín. Uskutoční sa od 29. septembra do 1. októbra a jeho súčasťou bude aj spomínaná ekumenická modlitbová vigília na Svätopeterskom námestí a modlitba chvál a adorácia plánovaná na sobotňajšie popoludnie v Lateránskej bazilike. Témy workshopov budú nasledovné: počúvanie utečencov a ich skúseností, spoznávanie iných náboženstiev a vierovyznaní, návšteva organizácií, ktoré pracujú s ľuďmi na okraji spoločnosti, rozpoznávanie Krista v rozmanitosti našich tradícií, ekumenické panelové diskusie a ochrana stvorenstva.

Spoločná modlitba po celom svete

V rovnakom duchu sa 30. septembra alebo okolo tohto dátumu budú konať spoločné modlitby na celom svete. Doteraz ich bolo naplánovaných viac ako 120. Kresťania z rôznych cirkví sa stretnú na modlitbe a zamyslení bez toho, aby museli cestovať do Ríma. Ďalšie stretnutia sú plánované každý deň. Informácie o jednotlivých modlitbách po celom svete nájdete na mape mape akcií.

Projekt sa začal v októbri 2021, keď bol brat Alois, vedúci komunity Taizé, pozvaný, aby prehovoril na otvorení synodálneho procesu Katolíckej cirkvi. Príprava vigílie bola skutočným cvičením v synodalite. Od začiatku bola snaha zapojiť čo najviac partnerov: viac ako päťdesiat subjektov zo všetkých denominácií úzko spolupracovalo so Sekretariátom Rímskej synody, Dikastériom pre podporu jednoty kresťanov, Dikastériom pre laikov, rodinu a život a Rímskym vikariátom. Úplný zoznam zapojených partnerov je k dispozícii na webovej stránke www.together2023.net.

Synoda a kráčanie k jednote

„Cesta jednoty kresťanov a cesta synodálnej konverzie Cirkvi sú prepojené,“ povedal pápež František 15. januára v závere modlitby Anjel Pána.  Bude to vlastne splnenie sna, ktorý na otvorení Synody na jeseň 2021 vo svojom príhovore predložil brat Alois, prior komunity Taizé. Pripomeňme si aspoň niekoľko myšlienky z tohto príhovoru:

„Tento synodálny proces prichádza v kritickej chvíli, keď sme svedkami rozporuplného vývoja: na jednej strane si je ľudstvo stále jasnejšie vedomé, že sme všetci medzi sebou i s celým stvorením navzájom prepojení. Na druhej strane narastá polarizácia v sociálnej, politickej a etickej sfére a spôsobuje nové rozdelenia v spoločnosti, medzi krajinami, a dokonca aj vo vnútri rodiny.

Hľadanie jednoty je pre kresťanov veľkou výzvou. Aby sme išli vpred, mali by sme sa častejšie stretávať s pokrstenými členmi rôznych cirkví pri spoločnej modlitbe zameranej na Slovo Božie. Kto vie? Duch Svätý by nás mohol prekvapiť. Môžeme zistiť, že Ježiš je ten, kto nás spája a že Kristova láska môže vyžarovať oveľa jasnejšie, keď pokorne rozpoznáme, čo nám chýba a keď sa otvoríme tomu, čo môžeme prijať od druhých.

Svätý Otče, keďže ste nás pozvali snívať, chcel by som sa s vami podeliť o svoj sen. Bolo by možné, že v určitom bode synodálneho procesu by nielen delegáti, ale celý Boží ľud, nielen katolíci, ale aj veriaci z iných cirkví, boli pozvaní na veľké ekumenické zhromaždenie? Lebo v krste a svätým písmom sme sestry a bratia v Kristovi, zjednotení do spoločenstva, ktoré je síce nedokonalé, ale skutočné, napriek existencii teologických otázok, ktoré ešte nie sú vyriešené.

Také zhromaždenie – tu, v Ríme a súčasne po celom svete – by mohlo mať vo svojom srdci vážne slávenie počúvania Božieho slova s dlhou chvíľou ticha a prosbami za pokoj. Mohlo by sa to zveriť mladým ľuďom? Mohlo by po takomto slávení nasledovať zdieľanie medzi denomináciami? Objavili by sme, že súc zjednotení v Kristovi, stávame sa tvorcami pokoja.“

Staňme sa tvorcami pokoja a v predvečer 16. generálneho zhromaždenia biskupskej synody sa modlime spoločne. Pridajme sa aspoň duchovne k Zhromaždeniu Božieho ľudu 30. septembra na námestí sv. Petra v duchu výzvy sv. Otca Františka:

„Prežívajme túto synodu v duchu modlitby, ktorou Ježiš vrúcne prosil Otca za svojich učeníkov: «Aby všetci boli jedno» (Jn 17,21). K tomuto sme povolaní: k jednote, k spoločenstvu, k bratstvu, ktoré sa rodí z vedomia, že nás objíma tá istá Božia láska. Všetci bez rozdielu... V jedinom Božom ľude teda kráčame spoločne, aby sme zakúsili Cirkev, ktorá prijíma a žije dar jednoty a otvára sa hlasu Ducha.“

Zdroje: Together/VaticanNews/Cirkev.cz/Katarína Horváthová



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025