Kardinál Schönborn: Synodalita je modus operandi cirkevného spoločenstva

TK KBS, VaticanNews pl, ml; pz | 20. 09. 2023 08:58



Viedeň 20. septembra (E-kai) Synoda o synodalite, ktorá sa začne v októbri, sa zaoberá tým, ako sa cirkevné spoločenstvo prežíva evanjeliovým spôsobom ako spoločná cesta všetkých členov Božieho ľudu. Viedenský arcibiskup na to upozorňuje v rozhovore s riaditeľom vydavateľstva Vatikánskych médií Andreom Torniellim.



Kardinál Christoph Schönborn zdôrazňuje, že synodalita je modus operandi cirkevného spoločenstva, účasti aj vo veciach riadenia a rozhodovania, vo všetkých aspektoch života Cirkvi.



Rakúsky hierarcha poukazuje na to, že Cirkev vo Viedni zažila svoju synodu pred niekoľkými rokmi a bola to pre všetkých veľmi pozitívna a pútavá skúsenosť. Zdôrazňuje, že je to dobrý spôsob počúvania, rozlišovania a rozhodovania v Cirkvi. Poukazuje tiež na súvislosť medzi nadchádzajúcou synodou o synodalite a synodou o cirkevnom spoločenstve z roku 1985. V oboch prípadoch ide o potrebu ut unum sint, teda snahu o jednotu, hovorí kardinál Schönborn. „Na synode v roku 1985 som sa nezúčastnil ako biskup, ale bol som jedným z teológov, ktorí spolupracovali na práci synody, ktorá sa konala dvadsať rokov po skončení koncilu. Témou tejto synody bolo spoločenstvo, communio, základné slovo Druhého vatikánskeho koncilu. To znamená, že táto synoda nemala konkrétnu tému, ale bola takmer synodou o communio: communio ako základná poznámka Cirkvi, ako charakteristika cirkevného života,“ hovorí.



Podľa jeho názoru „synoda o synodalite je niečo podobné.“ „Synodalita je veľmi jednoduchá: je to modus cirkevného spoločenstva, účasť aj vo veciach a rozhodnutiach riadenia, v rôznych aspektoch cirkevného života. Netreba tiež zabúdať, že spoločné kráčanie po ceste synodality sa odohráva nielen v súčasnosti, ale aj v dejinách. Synodalita teda znamená aj pripomínať si cestu tých, ktorí nás vo viere predišli. Synoda o synodalite je synoda o tom, ako žiť evanjeliovým spôsobom, spôsobom, ktorý zodpovedá učeniu evanjelia, cirkevnému spoločenstvu, spoločnej ceste všetkých členov Božieho ľudu. Samozrejme, dá sa povedať, že väčšina synod po roku 1965, teda po ustanovení biskupskej synody, mala konkrétnejšiu tému, napríklad pokánie a obrátenie alebo rodina, ale myslím si, že táto téma synodality je ďalším krokom v recepcii Druhého vatikánskeho koncilu, communio je jeho modus operandi, rovnako ako synodalita,“ zdôrazňuje hierarcha.



Kardinál Schönborn tiež pripomína, že synoda nie je v Cirkvi zákonodarným orgánom, ale poradným. „Je potrebné počúvať hlas Ducha Svätého. Práve preto sa pápež rozhodol, že synoda o rodine aj súčasná synoda o synodalite sa uskutočňujú postupne,“ hovorí viedenský arcibiskup a poukazuje na to, že toto počúvanie a rozlišovanie je potrebné na miestnej, kontinentálnej aj univerzálnej úrovni a že synoda v plnosti je cestou k väčšej jednote.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024