Mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi je dobrý pre spoločenstvo

TK KBS, VaticanNews, sc, ml; pz | 19. 09. 2023 20:15


Vatikán 19. septembra (VaticanNews) „Svätá stolica je pevne presvedčená, že mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a vo všeobecnosti v regióne je prospešný pre celé medzinárodné spoločenstvo.“ Arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami, to povedal vo svojom vystúpení na Valnom zhromaždení OSN, ktoré sa koná od 18. do 26. septembra v New Yorku.

Arcibiskup hovoril o pozícii Svätej stolice, ktorá, ako povedal, „nevníma Jeruzalem ako miesto konfrontácie a rozdelenia, ale ako miesto stretnutia, kde môžu kresťania, židia a moslimovia žiť spolu vo vzájomnom rešpekte a dobrej vôli.“

Prítomnosť náboženskej a kresťanskej komunity vo Svätej zemi

Gallagher zdôraznil najmä priority Svätej stolice vo Svätej zemi, a to existenciu svätých miest spojených s Ježišovým životom, ktoré pápeži zverili do starostlivosti menších bratov pred takmer 800 rokmi, a nepretržitú prítomnosť kresťanskej komunity počas dvoch tisícročí. Práve v súvislosti s týmto historickým, kultúrnym a náboženským dedičstvom arcibiskup zopakoval, že „každá mierová iniciatíva je vítaná, vrátane arabskej mierovej iniciatívy, pokiaľ,“ ako spresnil, „nejde na úkor miestneho obyvateľstva alebo legitímnych požiadaviek Izraelčanov a Palestínčanov.“

30 rokov od dohôd z Osla

Tí sa dnes „nachádzajú vo veľmi slabej pozícii, a to jednak kvôli problémom s vnútorným riadením, jednak kvôli čoraz tvrdšiemu a vojensky invazívnemu postoju štátu Izrael,“ povedal Mons. Gallagher a neskrýval trpkosť, keď „poznamenal, že o izraelsko-palestínskom konflikte diskutujeme aj 30 rokov po podpísaní dohôd z Osla“ 13. septembra 1993, ktoré načrtli riešenie v podobe dvoch štátov. Práve v tejto atmosfére našla Svätá stolica „živnú pôdu“ pre niektoré dôležité kroky, ako napríklad nadviazanie diplomatických vzťahov so štátom Izrael (1993), Jordánskym kráľovstvom (1994) a nový dialóg s Organizáciou pre oslobodenie Palestíny, ktorý vyvrcholil úplným uznaním štátu Palestína.

Žiadne prejavy neznášanlivosti

Podľa Gallaghera je ústredným sporným bodom, ktorý sa musí riešiť, aby sa dosiahol „stabilný a trvalý mier,“ správa mesta Jeruzalem. „Je jasné, že toto mesto je veľmi dôležité pre nás kresťanov, ako aj pre židov a moslimov, ktorí ho všetci považujú za Sväté mesto,“ povedal. „Je skutočne smutné,“ dodal, „vidieť v Jeruzaleme prejavy netolerancie, ktorých sa nedávno dopustili niektorí židovskí extrémisti voči kresťanom.“

Úvahy o Jeruzaleme

Vyzýva preto všetky vlády, aby odsúdili akékoľvek násilné činy, „najmä z izraelskej strany,“ aby ich právne stíhali a aby im v budúcnosti predchádzali aj prostredníctvom „výchovy k bratstvu.“ Ďalšou výzvou, tentoraz však adresovanou účastníkom zhromaždenia OSN, je zaradiť do pracovných skupín osobitnú reflexiu o meste Jeruzalem „s myšlienkou, že ide o mesto stretnutia, miesto chránené ,osobitným štatútom' zaručeným na medzinárodnej úrovni.“

Myšlienka osobitného štatútu

„Svätá stolica,“ povedal sekretár pre vzťahy so štátmi, „už roky podporuje myšlienku osobitného štatútu, pretože je pevne presvedčená, že tí, ktorí spravujú mesto Jeruzalem, musia rešpektovať princípy zaručené na medzinárodnej úrovni,“ teda „rovnosť práv a povinností veriacich troch monoteistických náboženstiev, absolútnu záruku slobody náboženstva a prístupu k posvätným miestam a ich uctievania, ako aj rešpektovanie status quo.“ Na tento účel je preto potrebné „zachovať a podporovať špecifický multináboženský charakter, duchovný rozmer, jedinečnú identitu a kultúrne dedičstvo Jeruzalema.“

Stretnutie vo Vatikánskych záhradách v roku 2014

Na záver svojho príhovoru sa Mons. Gallagher pripomenul pápežove slová, keď vyzval „Izraelčanov a Palestínčanov k priamemu dialógu,“ ale aj pápežove gestá, počnúc bezprecedentným stretnutím izraelského prezidenta Šimona Peresa a palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása vo Vatikáne 8. júna 2014, aby sa spoločne modlili za mier a zasadili olivovník vo Vatikánskych záhradách. „Pokračujme v zalievaní tohto olivovníka,“ znela arcibiskupova výzva, „zatiaľ čo čakáme, kým sa prezidenti oboch štátov v sprievode svojich vlád vrátia, aby žali plody mieru.“

Salvatore Cernuzio - Vatican News



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025