Vatikán 19. septembra (VaticanNews) „Opakujem: „nie“ vojne. Nastal čas, aby sme sa vrátili k dialógu, k diplomacii. Nech sa skončia projekty dobývania a vojenskej agresie“. To sú slová pápeža Františka z príhovoru adresovanému účastníkom Clintonovej globálnej iniciatívy - dvojdňového podujatia ktoré sa dnes 19. septembra skončilo v New Yorku. Svätý Otec svoj príhovor vyslovil prostredníctvom internetového spojenia na diaľku.
Zoči-voči výzvam ako sú klimatické zmeny, humanitárne krízy postihujúce migrantov a utečencov, starostlivosť o deti a vojny „je potrebné veľké spoločné prevzatie zodpovednosti“, uviedol pápež v príhovore, ktorý predniesol v rodnej španielčine. Zároveň dodal:
„Prežívame zmenu epochy. Iba zjednotení sa môžeme stať lepšími. Len zjednotení môžeme vyliečiť svet z tej anonymity, ktorou je globalizácia ľahostajnosti.“
„Žiadna výzva nie je príliš veľká, ak sa k nej postavíme z hľadiska osobného obrátenia každého z nás, z hľadiska toho, ako každý z nás môže prispieť k jej prekonaniu, a z vedomia, že všetci sme súčasťou toho istého osudu.
Žiadnej výzve nemôžeme čeliť sami. ... Iba zjednotení. Bratia a sestry, Božie deti.“
Najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s ťažkosťami, je vždy sa usilovať o spoločné dobro: avšak nie osamote, vždy spoločne, zdôraznil Svätý Otec. Ako ďalej vysvetlil, treba „bojovať proti sebectvu, narcizmu, rozdeleniu, a to veľkorysosťou a pokorou... Lepšia je jednota než konflikt“.
„Nastal čas nájsť zmenu k mieru, zmenu k bratstvu. Nastal čas, aby prestal hluk zbraní. Aby sme sa vrátili k dialógu, k diplomacii. Nech sa skončia projekty dobývania a vojenskej agresie. Preto opakujem: nie vojne. (...)“, zdôraznil pápež.
„Je čas spolupracovať na zastavení ekologickej katastrofy skôr, ako bude neskoro.(...) Je čas myslieť na tých najmenších, na deti, na ich vzdelávanie a starostlivosť o ne.“
Konferencia, na ktorej vystúpil pápež, sa konala v spojitosti s iniciatívou na pomoc chorým deťom. Svätý Otec hovoril o Vatikánskej detskej nemocnici Bambino Gesù, ktorá je vo svete znamením a vydáva svedectvo o tom, že vedecký výskum a bezplatné prijímanie núdznych sú navzájom v súlade. Nemocnica pomáha chorým deťom z celého sveta, no v poslednom čase pribúdajú aj pacienti z Ukrajiny:
„Počas týchto strašných mesiacov poznačených vojnou ošetrila nemocnica Bambino Gesù, viac ako dvetisíc malých ukrajinských pacientov, ktorí spolu s rodičmi a príbuznými utiekli zo svojej krajiny.“
„Existujú nevyliečiteľné choroby, avšak neexistujú neliečiteľné deti“, skonštatoval Petrov nástupca a dodal:
„V oblasti zdravia je dnes viac ako kedykoľvek predtým prvou a najkonkrétnejšou formou lásky veda, schopnosť liečiť, ktorá však musí byť dostupná všetkým. Bambino Gesù je konkrétnym znakom lásky a milosrdenstva Cirkvi.
Zuzana Klimanová - Vatikán