Na pietnej spomienke za obete holokaustu sa zúčastnili i zástupcovia KBS

TK KBS, ml; kj | 11. 09. 2023 13:30



Bratislava 11. septembra (TK KBS) Pamiatku obetí holokaustu si dnes uctili predstavitelia verejného, spoločenského a náboženského života v Bratislave. Namiesto vencov si obete pripomenuli symbolickým kamienkom.



Bratislava, pietna, spomienka, Zidia, obete, holokaust, Zvolensky



Na pietnom akte na Rybnom námestí, kde v minulosti stála synagóga, sa okrem najvyšších ústavných činiteľov, poslancov, predstaviteľov diplomatického zboru a Zväzu židovských náboženských obcí, niektorých, ktorí prežili holokaust, a desiatok ľudí zúčastnili aj zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. 



Deň obetí holokaustu a rasového násilia si v jej mene pripomenuli bratislavský arcibiskup metropollita Mons. Stanislav Zvolenský a výkonný tajomník KBS Ivan Ružička. Výročie venované obetiam holokaustu si už v minulosti pripomenuli aj ďalší slovenskí biskupi, napríklad arcibiskup Mons. Ján Babjak, vojenský ordinár Mons. František Rábek či bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.



Bratislava, pietna, spomienka, Zidia, obete, holokaust, Zvolensky



K pamätníku obetí holokaustu dnes prišli vzdať hold obetiam prezidentka SR Zuzana Čaputová, podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel, viacerí poslanci, predstavitelia diplomatických zborov z viacerých krajín, predstavitelia samospráv, židovskej náboženskej obce, predstavitelia Evanjelickej cirkvi a. v. a ďalší. Nechýbali tí, ktorí prežili holokaust.



Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia odobril parlament na 9. september. V ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií. Pamätník holokaustu v Bratislave, ktorého autorom je sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou.







Pamätník je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníka stála v minulosti neologická synagóga. Pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch.



Dnešnú pietnu spomienku zorganizovali Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, Židovská náboženská obec Bratislava a Slovenskké národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry.



Aktualizované




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024