Vatikán/Poľsko 8. septembra (VaticanNews) Len niekoľko dní pred beatifikačným obradom poľskej rodiny Ulmovcov, ktorému bude predsedať kardinál prefekt Marcello Semeraro, zastupujúci pápeža Františka, vydalo Dikastérium pre kauzy svätých nótu, v ktorej sa zdôrazňuje, že pani Wittoria bola v čase masakry v pokročilom štádiu tehotenstva so svojím siedmym dieťaťom, ktoré porodila práve vo chvíli svojho umučenia. Nejde teda o blahorečenie plodu, ale nenarodeného dieťaťa. Ako čítame v poznámke vatikánskeho dikastéria, toto dieťa bolo pridané k ostatným súrodencom, pretože pri mučeníckej smrti svojich rodičov prijalo krst krvi.
Kniha o rodine Ulmovcov v angličtine a taliančine
Príbeh rodiny Ulmovcov je opísaný v knihe Uccisero anche i Bambini (Zabili aj deti), ktorú napísala talianska novinárka Manuela Tulliová spolu s otcom Pawlom Rytelom-Andrianikom, súčasným šéfredaktorom poľskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu/Vatican News. Dopĺňa ju bohatý fotografický materiál: hlava rodiny Józef Ulma, amatérsky fotograf, zanechal množstvo snímok ako svedectvo o každodennom živote svojej rodiny.
Bezprecedentné blahorečenie
Ako v spomínanej knihe vysvetľuje kardinál Marcello Semeraro, prefekt dikastéria pre blahorečenie, žiadosť o blahorečenie predložená Svätému Otcovi sa týkala aj mučeníctva nenarodeného dieťaťa, ktoré bolo v lone matky, ktorá pravdepodobne zo strachu začala počas popravy rodiť. „Ide o veľmi výnimočný prípad,“ pokračoval kardinál, „ktorý s odkazom na evanjeliovú epizódu môžeme nazvať krstom krvi: mám na mysli svätých betlehemských nevinných. Dokonca aj toto stvorenie, ako sa našlo v masovom hrobe po masakre (z Viktórie vyšla hlava a časť tela, pozn. red.), bolo považované za hodné mučeníctva.“
Židovsko-kresťanské mučeníctvo
Páter Pawel Rytel-Andrianik, historik a autor knihy spolu s novinárom Tulliom, zdôrazňuje, že vražda Ulmovcov svedčí o mučeníctve, ktoré nie je len kresťanské: „Páter François-Marie Léthel, poradca dikastéria pre kanonizáciu, napísal v L'Osservatore Romano, že ide o židovsko-kresťanské mučeníctvo. Týmto vyhlásením chcel zdôrazniť, že je jasné, že boli zavraždení nevinní ľudia: rodina Ulmovcov a osem Židov, medzi nimi Shaul Goldmann a jeho štyri deti, Lea Didnerová a jej päťročná dcéra Reshla a Golda Grünfeldová.“
Keď nacisti prišli do domu rodiny Ulmovcov, začali strieľať smerom k stropu, kde sa nachádzalo podkrovie, a zo stropu začala kvapkať krv obetí. Tesne pod touto kvapkajúcou krvou bol stôl, na ktorom spočívala - nevieme prečo - fotografia dvoch židovských žien, jednej s Dávidovou hviezdou na ruke. Táto fotografia sa dodnes uchováva ako „relikvia“ židovského mučeníctva. V tomto príbehu, uzatvára otec Rytel-Adrianik, „možno vidieť hrôzu holokaustu, ale aj svetlo evanjelia, ktoré vyžaruje z tých, ktorí ho chceli vteliť do konkrétnosti každodenného života.“
Spravodliví medzi národmi a blahoslavení
Zlu vojny sa nepodarilo vymazať svetlo tejto udalosti. Spravodlivý medzi národmi pre štát Izrael, blahoslavený pre Katolícku cirkev: všetci Ulmovci boli uznaní za mučeníkov, dokonca aj siedme dieťa v matkinom lone.
Pápež František o rodine Ulmovcov
Svätý Otec sa s príbehom rodiny Ulmovcov oboznámil počas svojej návštevy koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v júli 2016. O dva roky neskôr počas generálnej audiencie pri príležitosti výstavy na Pápežskej univerzite Urbaniana venovanej tejto poľskej rodine povedal: „Nech je táto veľká rodina Božích služobníkov čakajúcich na blahorečenie pre nás všetkých príkladom vernosti Bohu a jeho prikázaniam, lásky k blížnemu a úcty k ľudskej dôstojnosti.“
Súvisiaci článok: Blahorečenie rodiny Ulmovcov – ako bude prebiehať slávnosť v Poľsku