Súd v Nikarague skonfiškoval majetok univerzity patriacej jezuitskému rádu

TK KBS, VaticanNews zk, ctk; ml | 18. 08. 2023 11:03



Nikaragua 18. augusta (TK KBS) Nikaragujský režim prezidenta Daniela Ortegu skonfiškoval majetok súkromnej univerzity patriacej jezuitskému rádu a obvinil ju z „terorizmu.“ Podľa televízie France 24 ide o ďalší útok miestneho režimu proti Cirkvi.



Jezuitská Stredoamerická univerzita (UCA) bola jednou z najprestížnejších univerzít v Nikarague, ktorá bola založená v roku 1960. V roku 2018 sa stala aj útočiskom pre ľudí zranených počas protivládnych protestov. Podľa Medziamerickej komisie pre ľudské práva pri týchto protestoch zahynulo viac ako 350 ľudí, väčšina z nich v dôsledku brutálneho zásahu polície. UCA teraz tvrdí, že v stredu dostala oficiálne oznámenie, že režim na základe súdneho príkazu konfiškuje jej nehnuteľný a hnuteľný majetok, ako aj peniaze na jej bankových účtoch. Dôvodom je podľa súdneho verdiktu vyšetrovanie univerzity pre podozrenie z terorizmu.



Reakcia na konfiškáciu univerzity



Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej v liste provinciálovi jezuitov v Strednej Amerike odsudzuje zabavenie a konfiškáciu majetku Stredoamerickej univerzity, o ktorej rozhodli nikaragujské úrady. „Žiadam, aby sa toto opatrenie zvrátilo a aby sa zastavila agresia voči univerzite," hovorí. Reaguje aj OSN.



„Agresia“ bolestivá pre svoje nemotivované násilie, ktoré je jediným plodom „sprisahania“ organizovaného „vládnym režimom“ Nikaraguy s cieľom „udusiť“ a kontrolovať štruktúry občianskej spoločnosti a porušovať práva a občianske slobody. Páter Arturo Sosa, generálny predstavený jezuitov, týmito ostrými slovami odsudzuje rozhodnutie Ortegovej vlády skonfiškovať majetok Stredoamerickej univerzity (UCA), založenej Spoločnosťou Ježišovou v 60. rokoch 20. storočia.



Očierňovanie na ospravedlnenie opatrenia na vyvlastnenie



Trestný súd v Manague vo štvrtok vydal príkaz, v ktorom obvinil UCA z toho, že je „centrom terorizmu organizovaného zločineckými skupinami.“ Podľa pátra Sosu ide o obvinenia „úplne falošné a nepodložené,“ ktoré, ako píše v liste zaslanom provinciálovi jezuitov v Strednej Amerike, dopĺňajú kampaň, ktorú nikaragujský režim už nejaký čas vedie „proti mnohým iným častiam Katolíckej cirkvi a tisícom inštitúcií občianskej spoločnosti s cieľom udusiť ich, zatvoriť alebo si ich privlastniť.“ Poukazuje na to, že takéto ohováranie „má vplyv aj na práva mnohých ľudí, ich povesť, životy a majetok.“



Útoky proti UCA už v roku 2018



Stredoamerická provincia Spoločnosti Ježišovej už vo štvrtok v komuniké odmietla obvinenia, označila ich za produkt vládnej politiky, „ktorá sa zdá byť zameraná na upevnenie totalitného štátu,“ a odsúdila opatrenia proti UCA ako ďalšie zo „série neodôvodnených útokov,“ ktoré „vytvárajú atmosféru násilia a neistoty“ a „prehlbujú sociálno-politickú krízu v krajine.“ V nóte sa poukazuje najmä na to, že prenasledovanie UCA sa datuje od roku 2018, keď sa univerzita postavila „na obranu životov ľudí, ktorí boli utláčaní štátnymi a para-policajnými silami.“



Sosa: zastavme agresiu a vráťme sa k dialógu



Otec Sosa sa postavil na stranu osôb zodpovedných za univerzitu. Ako píše, žiada „o zrušenie a nápravu tohto súdneho opatrenia,“ o „ukončenie vládnej agresie voči UCA a jej členom a o otvorenie cesty k dialógu na základe pravdy, slobody a práva na kvalitné vzdelanie pre mladých ľudí a všetkých Nikaragujčanov,“ ktoré jezuitská univerzita, ako pripomína, poskytuje už 60 rokov s prestížou uznávanou „na národnej i medzinárodnej úrovni.“ O



tec Sosa cituje slová 36. generálnej kongregácie Spoločnosti Ježišovej, „venované tým, ktorí pracujú v hraničných situáciách a v situáciách prenasledovania na obranu pravdy,“ a uzatvára: „Ani vo chvíľach, keď čelíme veľkým výzvam a zdanlivým porážkam, neprestávame snívať o tom, že pomôžeme pretvoriť iný svet, pretože sme sa stretli s ,Tým, ktorý má moc urobiť vo všetkom oveľa viac, než môžeme žiadať alebo si myslieť'.“



OSN: obavy z napätia medzi vládou a cirkvou



Do situácie v Nikarague zasiahla aj OSN. Úrad hovorcu generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa vo štvrtok vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadril „znepokojenie“ nad celkovou situáciou a najmä „rastúcim napätím medzi nikaragujskou vládou a katolíckou cirkvou vrátane nedávneho zatvorenia Stredoamerickej univerzity.“  Štát, „ktorý zatvorí univerzitu alebo inú vzdelávaciu inštitúciu z dôvodov, ako je národná bezpečnosť alebo udržiavanie verejného poriadku, má povinnosť,“ uvádza sa v nóte OSN, „odôvodniť takéto závažné opatrenie vo vzťahu ku každému z prvkov uvedených v článku 4 paktu.“



Bývalý partizánsky vodca Ortega stojí na čele Nikaraguy od januára 2007, pričom jeho manželka Rosario Murillo je od januára 2017 viceprezidentkou. Obaja sa udržali pri moci prostredníctvom represií a zatýkania svojich kritikov. Pred prezidentskými voľbami v roku 2021 režim zatkol desiatky opozičných politikov vrátane tých, ktorí chceli kandidovať proti Ortegovi a podľa neoficiálnych prieskumov mali šancu ho poraziť. Väčšina z nich bola obvinená z činov „podkopávajúcich suverenitu krajiny“ alebo „podnecujúcich zahraničné zasahovanie.“



Štátne orgány v máji zatvorili aj Katolícku univerzitu Nepoškvrneného počatia Panny Márie v hlavnom meste Managua i ďalších sedemnásť súkromných univerzít  a obsadili vzdelávacie centrá spravované rehoľnými sestrami. Podľa opozície režimu Daniela Ortegu ide o pokus umlčať akýkoľvek slobodný a demokratický hlas v krajine. Podobný osud postihol aj desať katolíckych rozhlasových staníc a tri televízne stanice. Vo februári prišli z Nikaraguy správy o deportácií biskupov, kňazov a osôb odsudzujúcich režim Daniela Ortegu. Biskup Roland Álvarez bol odsúdený na 26 rokov väzenia a stratu občianstva za to, že odmietol byť vysťahovaný do USA spolu s ďalšími vyše 200 osobami kritizujúcimi tamojší režim. V marci minulého roku vláda vypovedala z krajiny apoštolského nuncia. V marci tohto roku po žiadosti nikaragujskej vlády Svätá stolica zatvorila svoje diplomatické sídlo v krajine.



Od protestov v roku 2018 nikaragujský režim zrušil registráciu niekoľkých tisíc mimovládnych organizácií a združení vrátane zahraničných. Boli medzi nimi aj humanitárne organizácie alebo rád založený katolíckou misionárkou Matkou Terezou, ktorý prevádzkoval aj sirotinec alebo domov dôchodcov. (Zdroje: ČTK / Vatican News Zuzana Klimanová)



Aktualizované 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024