Austrálski biskupi poskytli osobne svoju blízkosť obyvateľstvu na Ukrajine

TK KBS, VaticanNews CZ; ml | 16. 08. 2023 09:59



Ukrajina 16. augusta (VaticanNews) Austrálski biskupi vykonali pastoračnú návštevu vojnou zničených ukrajinských miest Ľvov, Kyjev, Irpin a Buča, aby vyjadrili svoju blízkosť trpiacemu obyvateľstvu. Stretli sa tiež s cirkevnými predstaviteľmi, rodinami, vojakmi a občianskymi lídrami a na vlastné oči sa presvedčili, kde je najviac potrebná humanitárna pomoc.



Austrálski biskupi vycestovali na vojnou zmietanú Ukrajinu, aby sa priblížili trpiacim obyvateľom krajiny. Podľa mediálneho blogu na webovej stránke biskupskej konferencie delegácia Konferencie austrálskych katolíckych biskupov (ACBC) uskutočnila návštevu v dňoch 8. - 11. augusta. Týkala sa niekoľkých ukrajinských miest a bola prejavom solidarity s obyvateľmi krajiny.



Delegáciu tvorili arcibiskup Peter A. Comensoli z Melbourne, arcibiskup Julian Porteous z Hobartu, biskup Karol Kulczycki SDS z Port Pirie, Simon Tsyuk, generálny vikár Ukrajinskej katolíckej cirkvi v Austrálii, Annie Carrett, kancelárka arcidiecézy Melbourne. Sprevádzal ich Adam Ziółkowski SDS. Delegácia navštívila Ľvov, Kyjev, Buču a Irpin, pričom posledné dve menované miesta sú miestami hrozného ničenia a zverstiev na ľudských životoch, a stretla sa s cirkevnými predstaviteľmi, rodinami, občianskymi predstaviteľmi a vojakmi.



„Bola to dôležitá príležitosť byť priamym svedkom ľudskej skúsenosti s touto prebiehajúcou vojnou a vypočuť si od cirkevných vodcov a civilných obyvateľov, kam by sa v budúcnosti dala najlepšie nasmerovať humanitárna podpora," uvádza sa vo vyhlásení ACBC.



Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 austrálski biskupi dôrazne povzbudzovali katolícke diecézy, eparchie, farnosti, školy a ďalšie služby, aby zamerali podporu na tých najzraniteľnejších na Ukrajine. Minulý rok sa v rámci Adventnej výzvy vyzbierali státisíce dolárov pre túto krajinu.



Arcibiskup Comensoli poznamenal, že je rozdiel medzi pozorovaním z diaľky a videním na vlastné oči. „Sledovať túto tragédiu z diaľky a ponúknuť finančnú podporu je jedna vec,“ povedal, „ale je dôležité, aby sme počuli a zdieľali hlasy tých, ktorých sa to priamo týka. Táto návšteva bola o starostlivosti o blížneho a o ponúknutí osobnej sily v priateľstve a modlitbe ukrajinskému ľudu.“



„Bolo pre nás veľmi dôležité, aby sme do tejto cesty vniesli rozmer viery, priateľstva a solidarity. Všade, kam sme prišli, sme počuli, aké dôležité je pre ľudí vedieť o našich modlitbách na diaľku. Ale čo je dôležitejšie," spomína, „opakovane sme počuli, ako oceňujú ,odvahu' ísť fyzicky do krajiny a ukázať, že Ukrajinci nie sú sami.“



Blízkosť ukrajinských kňazov a biskupov k ľudu



Arcibiskupa Porteousa dojala aj blízkosť pastierov v krajine k svojim ovečkám. 



„Z mnohých zážitkov, ktoré sme mali, ma zvlášť dojala blízkosť kňazov a biskupov k svojmu ľudu. Nielenže aktívne poskytovali fyzickú pomoc, ale boli ľuďom prítomní aj pastoračne a duchovne. Znovu a znovu som zaznamenával ich osobný záujem a bol svedkom vrelej vďačnosti ľudí voči svojim pastierom.“



V Ľvove sa austrálski biskupi stretli s primátorom mesta Andrijom Sadovým a navštívili rehabilitačné centrum Unbroken, kde sa rozprávali s lekármi, zranenými vojakmi a ich rodinami. Biskup Kulczycki sa podelil o svoje dojatie zo stretnutia s týmito mladými zranenými. „Centrá, ako je Unbroken, sú nevyhnutné pre obnovu života,“ povedal.



„Prevádzajú zranených všetkých vekových kategórií celým cyklom starostlivosti od operácie, protézy, rehabilitácie a hlavne psychologickej a sociálnej starostlivosti,“ povedal. „Toľko sa toho stratilo a poškodilo. Tieto mladé životy a mladé rodiny sa potrebujú znovu naučiť, ako žiť každodenný život plný zmyslu a cieľa.“



Biskupi prijali aj pozvanie na pohrebnú liturgiu za padlého vojaka v posádkovom kostole svätých Petra a Pavla, pohreb, ktorý predstavoval jeden z možno desiatich alebo viacerých pohrebov, ktoré sa denne konajú len v tomto kostole.



Miesto pohrebu v kyjevskom Chráme vzkriesenia



V Kyjeve sa delegácia stretla s biskupom Andrijom Chimyakom, pomocným biskupom Kyjevskej arcidiecézy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (UGKC) v Katedrále Vzkriesenia, ktorá sa napriek tomu, že je stále vo výstavbe, stala dôležitým centrom sviatostného a pastoračného života.



Biskupi pripomínajú, že v prvých hodinách a dňoch vojny sa v jej podzemných priestoroch zhromaždilo viac ako 300 ľudí hľadajúcich ochranu. Dnes zostáva miestom útočiska, miestom modlitby a uctievania a miestom organizovania podpory a starostlivosti. Jeho kuchyne poskytujú až 800 jedál denne ľuďom v núdzi v odľahlých dedinách a komunitách.



Terorizmom postihnutá Buča a Irpin



Neďaleko hlavného centra Kyjeva sa nachádzajú terorizmom postihnuté mestá Irpin a Buča, kde nevyberané ničenie sužuje civilistov a rodiny. Po znovudobytí mesta Irpin od ruských síl bolo zničených až 70 % domov a budov. Biskupi sa stretli s gréckokatolíckym kňazom Vitalijom Kolesnykom, ktorý vedie malú komunitu v Irpíne.



Neďaleká Buča utrpela strašné straty a zranenia svojich obyvateľov. Delegácia navštívila cintorín padlých miestnych vojakov a miesto masového hrobu civilistov. Na oboch miestach sa modlili za obete a pozostalých.



Správa z cesty, ktorú ponúka mediálny blog ACBC, sa končí konštatovaním, že návšteva Ukrajiny, hoci krátka, potvrdila bratský záväzok Cirkvi v Austrálii podporovať ukrajinský ľud. Píše sa v nej, že po návrate biskupi „plánujú nadviazať na nadviazané kontakty a vyzývajú veriacich v Austrálii, aby pokračovali v modlitbách za trpiacich.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024