Symbolmi Svetových dní mládeže sú drevený kríž a ikona Panny Márie

TK KBS, sdm; ml | 04. 08. 2023 09:45



Lisabon 4. augusta (TK KBS) Symbolmi Svetových dní mládeže sú drevený kríž a ikona Panny Márie. V minulosti putovali aj po Slovensku. Prinášame bližšie informácie o nich.



KRÍŽ SVETOVÝCH DNÍ MLÁDEŽE



Svetové dni mládeže majú dva symboly. Prvým z nich drevený kríž. Známy je aj ako „Kríž Svetových dní mládeže, „Kríž Jubilejného roka, „Jubilejný kríž” či „Pútnický kríž”. Mnohí ho nazývajú „Mládežníckym krížom“. Kríž bol vyrobený v roku 1983 ako znak začiatku Svätého roka Vykúpenia (25. 3. 1983 – 22. 4.1984). Počas osláv otvorenia Svätého roka, mladí ľudia vošli s krížom do Baziliky sv. Petra, kde zostal po celý čas Jubilea. Bol umiestnený vedľa hrobky Svätého Petra a bol pri oslavách v spoločnosti skupín pútnikov, ktorí navštevovali Vatikán. Medzi nimi nechýbali mladí ľudia: predstavitelia hnutí a komunít, ktorí spoločne odpovedali na pozvanie Svätého Otca.



Boli to práve mladí ľudia, ktorí oslovili pápeža, aby im kríž na konci osláv odovzdal. Svätý Otec vyhovel ich žiadosti a v Nedeľu Narodenia Pána im odovzdal Jubilejný Kríž. Pápež Ján Pavol II., dnes už svätý, ho 22. apríla 1984 daroval mladým, aby s ním putovali po celom svete. Svätý Otec chcel, aby sa kríž stal znamením lásky Boha k mladým ľuďom vo všetkých kútoch sveta.



Táto udalosť bola nielen začiatkom putovania kríža po celom svete, ale aj vyhlásenie Svetových dní mládeže, teda stretnutia, počas ktorého mladí ľudia predovšetkým osobne zažívajú tajomstvo Vykúpenia a neskôr kríž nesú po svete medzi svojich vrstovníkov, rodiny a krajanov. Preto sa prvé Svetové dni mládeže (dodnes Dni v diecéze) slávili na Kvetnú nedeľu ako vstup do Veľkej Noci. Mladí ľudí priniesli kríž domov, teda do Centra San Lorenzo, ktorý je domovom mladých ľudí, ktorý založil Sv. Ján Pavol II. vo Vatikáne. Kríž doň umiestnili natrvalo a odvtedy ho nosili mladí ľudia. Najskôr, na Deň Katolíkov v Nemecku (1984) a neskôr po ostatných európskych krajinách.



Na kríži sa nachádza nápis: „Neste ho po zemi ako znamenie lásky Pána Ježiša k celému ľudstvu a ohlasujte všetkým, že vykúpenie a spása je len v Kristovi zomrelom a zmŕtvychvstalom”. Od roku 1984 kríž obišiel takmer celý svet a bol prítomný na všetkých ďalších Svetových dňoch mládeže- Rím (1985), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Czestochowa (1991), Denver (1993), Manila (1995), Paríž (1997), Rím (2000), Toronto (2002), Kolín (2005), Sydney (2008), Madrid (2011), Rio de Janeiro (2013) a Krakow (2016). Od roku 1994 symbol putuje pred SDM v diecézach hostiteľskej krajiny a svoju púť potom končí v meste konania sa SDM. Naposledy ho prevzali v Lisabone od Panamčanov.



Kríž SDM je vysoký 3,8 metra a široký 175 cm. Váži 40 kg. Súčasťou je i podstavec. Kríž bol dodnes na všetkých kontinentoch, vrátane vojnových a konfliktných krajín. Pri kríži sa modlili aj na mieste útoku na Svetové Obchodné Centrum v New Yorku. Takisto v Rwande, ktorá bojovala s následkami krvavej občianskej vojny.  Putoval po sieti OSN ako aj malých školách, nemocniciach a väzniciach.



Kríž SDM na Slovensku



Drevený symbol, ktorý už tri desaťročia križuje celým svetom, sme v minulosti privítali aj na Slovensku. Jeho posledná púť u nás sa konala od 15. do 29. novembra 2014. Prvýkrát bol u nás kríž SDM v roku 2003. Naposledy zavítal do 19 miest, precestoval tisícky kilometrov.



Púť, ktorú organizačne zabezpečila Rada KBS pre mládež a univerzity s tímom dobrovoľníkov, absolvoval aj s druhým symbolom – kópiou ikony Panny Márie z Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme. Toto putovanie bolo súčasťou príprav na SDM, ktoré konali v roku 2016 v Krakove, a Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade, kde ho privítali tiež.



Z púte kríža a ikony poslali list aj Svätému Otcovi Františkovi.



IKONA PANNY MÁRIE



Ikona Panny Márie Záchrany rímskeho ľudu vyobrazuje Pannu, uctievanú predovšetkým v Taliansku. Prezývka „Záchrankyňa rímskeho ľudu” vychádza z pôvodu udalostí z konca 6. storočia, kedy obyvatelia Ríma trpeli epidémiou moru. V roku 590, pápež Gregor Veľký vykonával sprievod s prosbami za spásu mesta spolu s obrazom  Panny Záchrany Rímskeho Ľudu (Salus Populi Romani). Zbadal anjela na nebi, ktorý ukrýval meč trestu. O niečo neskôr epidémia prestala. V súčasnosti sa originál ikony nachádza v Bazilike Márie Väčšej (Basílica Santa Maria Maggiore). Pápež František takisto zvykne návštevou baziliky začať a ukončiť svoje apoštolské cesty do zahraničia.



Panna Mária Záchrany rímskeho ľudu sa poprvýkrát objavila na Svetových dňoch mládeže v roku 2000, kedy bola replika ikony položená pri pápežskom oltári v Tor Vergata.  O tri roky neskôr, počas Svetových Dní Mládeže, ktoré sa slávili na úrovni diecéz, pápež vyzval mladých ľudí, aby sa Ježišovi priblížili prostredníctvom jeho Matky. Vtedy mladým zveril tento symbol viery. Vo svojej homílií počas SDM v roku 2003 povedal:  „Panna Mária vám bola daná, aby vám pomohla vstúpiť do viac autentického a osobného vzťahu s Ježišom. Cez jej príklad učí ako sa na Neho, ktorý nás miloval ako prvý, pozerať s láskou.”



„Odteraz bude sprevádzať Svetové dni mládeže spolu s krížom. Hľa, tvoja matka! Bude znamením Máriinej materskej prítomnosti pre mladých ľudí, ktorí sú pozvaní, ako apoštol Ján, privítať ju do svojích životov.” (Modlitba Anjel Pána, 13. apríla 2003). Pápež venoval mladým repliku ikony, aby spolu s krížom putovali po celom svete. Zároveň, týmto gestom odkázal: hlavnú myšlienku „Totus Tuus”, ktorá sa prenáša na ďalšie generácie mladých ľudí s pomocou Panny Márie „Svetových dní mládeže“. 



V roku 1987 sa uskutočnili v Buenos Aires v poradí druhé SDM (prvé sa uskutočnili v Taliansku). Vtedy sa poprvýkrát dostal kríž mimo Európy, čím začal svoju púť po celom svete. Na Kvetnú Nedeľu 9. apríla 2017 v Ríme, pápež odovzdal mladým z Panamy symboly a tak začalo putovanie kríža a ikony po diecézach v Paname a neskôr aj v iných krajinách Ameriky. Táto ikona je kópiou ikony z baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme (prvá a najväčšia bazilika v Ríme zasvätená Panne Márii). Ikona je vysoká 118 cm, široká 79 cm a má 38 kg.



Zdroj: Svetové dni mládeže




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024