Páter Ignác po bombardovaní v Chersone: Týchto ľudí nemôžeme opustiť

TK KBS, VaticanNews, mlo, zsk, ml; pz | 24. 07. 2023 10:45



Ukrajina 24. júla (VaticanNews) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi priniesla rozhovor s pátrom Ignácom Moskalyukom OSBM, rektorom baziliánskeho kláštora svätého Vladimíra Veľkého. Páter Ignác so spolubratom Piom ostali v Chersone aj po bombardovaní mesta a zničení neďalekej priehrady Kachovka, aby pomáhali miestnym ľuďom, ktorí nemali kam ísť.



Páter Ignác v rozhovore priznal, že na začiatku bolo preňho ťažké vyrovnať sa so strachom, pretože každý deň mohol byť zároveň tým posledným. Potom však začal v adorácii prosiť Pána o odpoveď a v srdci sa mu zrodila odvaha. Bratovi Piovi povedal, že budú žiť tak ako pred vojnou: v modlitbe a službe ľuďom. Je presvedčený, že nemôžu opustiť ľudí, ktorí nemajú kam ísť, najmä starých, chorých a mladých.



Zničenie priehrady Nová Kachovka prinieslo nové obavy, pretože následkom povodne mohla voda v Chersone stúpnuť až na tri alebo štyri metre. Páter Ignác spomenul, že bolo hrozné vidieť na vlastné oči, ako voda zmietla budovy či utopila zvieratá, ako museli zachraňovať ľudí, ktorí zostali uväznení vo svojich domovoch. Zároveň však dodal, že začali skutočne dôverovať Bohu a vkladať do jeho rúk všetko, a že Pán Boh im dáva silu vytrvať, tak ako prekonali aj čas 9-mesačnej okupácie.



Spočiatku tvorili farnosť pátra Ignáca prisťahovaní gréckokatolíci zo západnej Ukrajiny, v súčasnosti takmer všetci farníci sú miestni obyvatelia Chersonu. Vojna totiž zmenila myslenie ľudí. „Tým, že pomáhame ľuďom v našom kláštore, rozdávame pomoc, venujeme pozornosť ľuďom, cítia, že ich máme radi, rešpektujeme ich a sú pre nás dôležití. To všetko povzbudzuje ľudí, aby premýšľali o svojich životoch a pýtali sa sami seba: ‚Prečo žijem tu na zemi? Kto je Boh? Čo pre mňa urobil?‘“, zamýšľa sa baziliánsky páter a dodáva, že teraz mnohí prichádzajú do kláštora so žiadosťou o sviatosti. Teší ho aj početná účasť veriacich na dennej svätej omši. V srdci prežíva bolesť nad utrpením toľkých, čo stratili strechu nad hlavou, ale tiež vďačnosť za Božiu starostlivosť v podobe štedrých darcov a silu slúžiť Bohu a ľuďom.



Podľa rozhovoru Maríe Lozano – ACN spracovala Zuzana Škrinárová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024