Pápež nás učí vidieť v stretnutí mladých a starých prítomnosť Ducha Svätého

TK KBS, VaticanNews, tca, mj; ml | 22. 07. 2023 14:05



Vatikán 22. júla (VaticanNews) „Priateľstvo staršieho človeka,“ ako zdôrazňuje Svätý Otec František vo svojom posolstve pri príležitosti Tretieho svetového dňa starých rodičov a seniorov, „pomáha mladým ľuďom nezúžiť život na prítomnosť a uvedomiť si, že nie všetko závisí len od ich schopností. Starším ľuďom zasa prítomnosť mladého človeka otvára nádej, že to, čo prežili, sa nestratí a že sa im splnia sny“.



Slová, ktorými pápež vyzýva nové a staré generácie, aby sa k sebe navzájom priblížili, a ktoré podnecujú k zamysleniu nad vzťahom medzi mladými a starými, vysvetľuje pre Vatican News - Vatikánsky rozhlas Vittorio Scelzo z Úradu pre starších, deti a osoby so zdravotným postihnutím Dikastéria pre laikov, rodinu a život.



Tohtoročný Svetový deň starých rodičov a starších ľudí nám pripomína pestovanie väzieb medzi rôznymi generáciami, ako je dnes možné zblížiť mladých a starých?



Je tu veľké nebezpečenstvo osamelosti starších ľudí. Pápež František vo Fratelli tutti načrtol myšlienku prepojenej spoločnosti, v ktorej sú pevné putá, putá bratstva. Preto je potrebné a dôležité, aby sme utkali putá aj medzi generáciami, ktoré akoby išli vlastnou cestou. Mladí ľudia sú zmätení - koľko zmätenosti vidíme vo svete mladých, najmä po pandémii - a starší ľudia sú opustení. Na druhej strane je tu príležitosť, aby sa mladí a starí stretli a znovu utkali bratské spoločenstvo.



Aké ovocie môže priniesť stretnutie mladých a starých?



Ovocie, ktoré môže vyplynúť zo stretnutia mladých a starých, je predovšetkým menej roztrieštená spoločnosť. Myslím si, že najmä pre mladých ľudí je potom problémom pochopiť, prečo starší ľudia žili, čomu starší ľudia venovali svoj život. V tomto čase je osobitným spôsobom naliehavá otázka mieru. V Európe sme deťmi generácií, ktoré budovali mier, a existuje hrozná zhoda medzi miznutím svedkov vojny v Európe a obnovením vojny na kontinente. Preto je potrebné, aby mladí ľudia prevzali štafetu tohto sna o mieri, ktorý žili, budovali a realizovali starší ľudia v Európe, pretože sen starších Európanov o mieri sa realizoval a trvá už 80 rokov; teraz musia štafetu prevziať mladí ľudia. Ovocím pre starších ľudí je prekonanie osamelosti, pretože nemôžeme akceptovať osamelosť starších ľudí tak, ako sme toho svedkami v posledných rokoch.



V posolstve k tretiemu Dňu starých rodičov a starších ľudí pápež vysvetľuje, že Boží plán lásky zahŕňa a spája generácie, v čom sa môžu mladí ľudia učiť od starších a naopak?



Je potrebné naučiť sa, že Božia láska sa rozširuje z generácie na generáciu. Ak sa pozrieme na scenériu sveta, ak sa pozrieme na to, čo sa deje, ak sa pozrieme na tieto roky poznačené pandémiou, teraz obnovením vojny, na to, čo pápež nazýva „svetovou vojnou po častiach“, bol by tu dôvod na skľúčenosť. Skutočnosť, že Božia láska sa šíri z generácie na generáciu, a preto sa toto svedectvo odovzdáva zo starších na mladých, je myšlienkou, že dejiny sú vedené Bohom a že Boh nenecháva svet napospas jeho osudu a že istým spôsobom vedie, chráni ľudstvo a že v každom prípade je osud človeka chránený Božou láskou, jeho milosrdenstvom, ktoré, ako sme si istí, prinesie ovocie.



V tohtoročnom pápežovom posolstve je zvláštnosťou zmienka o Svetových dňoch mládeže. Aké ponaučenie možno vyvodiť z tejto súvislosti?



Je to hlboko evanjeliové spojenie, pretože pápež sa rozhodol postaviť stretnutie Panny Márie a sv. Alžbety, navštívenie, do centra Svetového dňa starých rodičov a seniorov aj Svetového dňa mládeže. Je to Boh, ktorý navštevuje svoj ľud, a Boh nás učí, že v navštívení, vo vyjdení, v oslovení tých najkrehkejších je vždy požehnanie. Navštívenie je okamih opísaný v Lukášovom evanjeliu, ktorý požehnal Duch Svätý, a tak nás pápež učí vidieť v stretnutí mladých a starých prítomnosť Ducha Svätého. A potom je tu toto spojenie medzi dvoma životnými okamihmi a tiež medzi dvoma udalosťami, ktoré nás pozývajú myslieť na svet nie roztrieštený, ale súdržný, na to sociálne priateľstvo, o ktorom pápež hovorí vo Fratelli tutti, mladí a starí spolu. Mladí a starí spolu, aby prekonali osamelosť starších a dezorientáciu mladých.



Tiziana Campisi – Vatikán / Preklad Martin Jarábek




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024