Vláda v Anglicku a vo Walese oznámila 17% nárast počtu interrupcií

TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz | 21. 07. 2023 11:10



Veľká Británia 21. júla (VaticanNews) Za "národnú tragédiu" označili aktivisti za život rozsah potratov v Anglicku a Walese. Vláda oznámila 17% nárast počtu interrupcií, ale rozširuje povinnú pro-potratovú výchovu aj na Severné Írsko. Údaje britského ministerstva zdravotníctva ukazujú, že od januára do júna 2023 bolo v Anglicku a Walese zabitých 123 219 nenarodených detí.



Okrem toho britský školský systém povinne propaguje interrupcie na stredných školách, čo znamená, že sú súčasťou učebných osnov sexuálnej výchovy od 11 rokov. V júni bola v Severnom Írsku bez akejkoľvek verejnej konzultácie presadená zmena zákona v tejto oblasti.



Od januára budúceho roka budú všetky stredné školy v Severnom Írsku povinné vyučovať o dostupnosti interrupcie a prevencii tehotenstva.



Rozhodnutie sa odôvodňuje potrebou dodržiavať odporúčania OSN týkajúce sa kontroly pôrodnosti. Pro-life organizácie však varovali, že nadácie, ktorých služby školy využívajú, učia dospievajúce dievčatá, ako tajne podstúpiť interrupciu bez vedomia rodičov. Dievčatá sú vyzývané, aby sa zaregistrovali na návštevu potratového centra, aj keď si nie sú isté, či chcú podstúpiť interrupciu.



Obhajcovia života hovoria o politike diskriminácie. Príkladom je kategoricky nariadená reforma vzdelávacieho systému v Severnom Írsku a pokračujúca kampaň dvadsaťsedemročnej Heidi Crowterovej, ktorá má Downov syndróm, za právo na život pre ľudí s postihnutím.



„V roku 2023 žijeme v spoločnosti, v ktorej sú ľudia so zdravotným postihnutím posudzovaní pri narodení aj v maternici,“ poznamenáva Crowterová (za iniciatívu Don't Screen Us Out). Dievča sa chce obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva so žalobou proti britskému zákonu o interrupciách.



Ten totiž umožňuje usmrtiť dieťa až do 24. týždňa života plodu alebo neskôr, ak existujú lekárske indície, že sa narodí s postihnutím.Medzi postihnutia v tejto kategórii patrí okrem iného Downov syndróm. Heidi Crowterová hovorí o zjavnej diskriminácii a žiada, aby sa hranica 24 týždňov uplatňovala bez ohľadu na zdravotný stav dieťaťa.



Rozhodnutie predložiť prípad do Štrasburgu nasledovalo po prehre na britských súdoch, kde sudcovia rozhodli, že nedošlo k diskriminácii, pretože zákon o interrupciách neporušuje práva „žijúcich zdravotne postihnutých osôb“. Ak európsky súd prípad prijme a zistí, že britský zákon diskriminuje osoby so zdravotným postihnutím, vytvorí to „právny precedens pre všetkých 46 krajín, ktoré sú členmi Rady Európy,“ uvádza sa na webovej stránke organizácie Don't Screen Us Out.



Vatican News - Elżbieta Sobolewska-Farbotko




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024