Svätá stolica: Rozvojové programy by sa mali zamerať na integrálny rozvoj

TK KBS, VaticanNews CZ, lze, ml; pz | 17. 07. 2023 13:27



Vatikán 17. júla (VaticanNews) Zástupca stáleho pozorovateľa a chargé d'affaires Misie Svätej stolice pri OSN Mons. Robert Murphy vystúpil na Politickom fóre na vysokej úrovni o trvalo udržateľnom rozvoji s tvrdením, že rozvojové modely by mali okrem ekonomických či finančných výziev podporovať aj integrálny ľudský rozvoj.



Svätá stolica vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby obnovilo svoj záväzok podporovať krajiny v osobitných situáciách a zabezpečilo riešenie ich špecifických rozvojových potrieb a priorít.



Odstraňovanie chudoby



Mons. Robert Murphy, zástupca stáleho pozorovateľa a chargé d'affaires misie Svätej stolice v New Yorku, v panelovej diskusii o cieľoch udržateľného rozvoja OSN do roku 2030 v afrických, najmenej rozvinutých a vnútrozemských rozvojových krajinách (LLDC) zopakoval, že každá politika alebo program, ktoré sú skutočne zamerané na podporu krajín v osobitných situáciách, "musia do svojho centra postaviť ľudskú osobu“. To podľa neho znamená podporovať model rozvoja, „ktorý sa nezameriava len na riešenie hospodárskych alebo finančných problémov krajín v osobitných situáciách, ale podporuje integrálny ľudský rozvoj“.



V tejto súvislosti pokračoval, že „odstránenie chudoby zostáva najnaliehavejšou výzvou, ktorú musí medzinárodné spoločenstvo spoločne riešiť“, aby sa zabezpečilo, že všetky ženy, muži a deti budú môcť naplno rozvinúť svoj potenciál a zapojiť sa do spoločnosti.



Spravodlivý obchod



Obchod zohráva dôležitú úlohu v boji proti chudobe, pretože môže podporiť hospodársky rast. Mons. Murphy však poznamenal, že „obchod možno označiť za spravodlivý len vtedy, ak spĺňa požiadavky sociálnej spravodlivosti“ a medzinárodné hospodárske vzťahy sú založené na „etických kritériách, najmä na snahe o spoločné dobro a univerzálne určenie tovaru“.



„Najvyšším kritériom, podľa ktorého sa musia posudzovať všetky aspekty medzinárodného rozvoja a pomoci, je rešpektovanie prirodzenej dôstojnosti každého človeka a podpora spoločného dobra všetkých.“



Rešpektovanie hodnôt každej kultúry



Na záver vatikánsky predstaviteľ potvrdil, že je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo podporovalo rozvojové opatrenia, ktoré umožnia každej krajine v konkrétnej situácii rozvíjať svoje inovačné schopnosti „pri rešpektovaní hodnôt vlastnej kultúry“. Zdôraznil najmä, že poskytovanie medzinárodnej pomoci „by sa nikdy nemalo využívať na zavádzanie foriem ideologickej kolonizácie alebo na spájanie poskytovania hospodárskej pomoci s prijímaním takýchto ideológií“.



Lisa Zengarini - Vatican News 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024