Vatikán 17. júla (VaticanNews) Počas modlitby Anjel Pána pápež pripomenul bombardovanie rímskej štvrte San Lorenzo spred osemdesiatich rokov. Odsúdil, že aj dnes sa tieto tragédie opakujú a pýta sa: „Ako je to možné? Stratili sme pamäť?“ Potom sa modlil za „drahý ukrajinský ľud, ktorý tak veľmi trpí“.
Po mariánskej modlitbe Anjel Pána pápež pripomenul, že „pred osemdesiatimi rokmi, 19. júla 43, boli niektoré štvrte Ríma, najmä San Lorenzo, bombardované“. Tragické výročie je príležitosťou obnoviť „nie“ vojne a strate historickej pamäti.
Stratili sme pamäť?
„Žiaľ, aj dnes sa tieto tragédie opakujú. Ako je to možné? Stratili sme pamäť? Nech sa nad nami Pán zmiluje a vyslobodí ľudskú rodinu od vojnovej pohromy. Modlime sa najmä za drahý ukrajinský ľud, ktorý tak veľmi trpí.“
To je modlitba Františka, ktorý zároveň pripomína starostlivú blízkosť obetiam, ktorú vtedajší pápež prejavil, keď navštívil trosky, mŕtvych a zranených, obklopený Rimanmi, ktorí mu tlieskali a vyzývali k pokoju.
„A ctihodný pápež Pius II. išiel medzi otrasených ľudí...“ dodal pápež.
Len v rímskej štvrti San Lorenzo bolo 717 mŕtvych a 4 000 zranených, ale v celom meste bola bilancia oveľa vážnejšia: 3 000 mŕtvych a 11 000 zranených vo štvrtiach Tiburtino, Prenestino, Casilino, Labicano, Tuscolano a Nomentano, ktoré boli tiež bombardované.
Ako svedčí areál Historického múzea oslobodenia na Via Tasso, bolo zničených 10 000 domov a 40 000 občanov zostalo bez strechy nad hlavou. Išlo o prvé bombardovanie Ríma, konkrétne štvrte San Lorenzo 19. júla 1943.
4 tisíc bômb
V čase bombardovania bol Mussolini vo Feltre, aby sa stretol s Hitlerom a navrhol mu ukončenie vojny. Hitler mu však pohrozil a urazil ho. Bolo 11:03, keď zo 6 000 stôp nad nákladnou stanicou San Lorenzo americké lietadlá zhodili prvé bomby. Cieľom bola nákladná stanica San Lorenzo a ďalšie strategické body.
Po úvodnom prelete dostali bombardéry rozkaz odpaľovať, pričom mierili výlučne na oblaky prachu, dymu a požiarov, ale oblasť pokrytá prachom a dymom sa s každou vlnou zväčšovala a zväčšovala a bomby nevyhnutne končili 500 metrov od stanice. Týmto spôsobom bola zasiahnutá celá štvrť a dokonca aj námestie Verano.
Nakoniec bolo na Rím zhodených 4 000 bômb (približne 1 060 ton výbušnín). Po tomto prvom bombardovaní nasledovalo ďalších 51 náletov až do oslobodenia Ríma.
Antonella Palermo - Vatican News