Navštívte výstavu o kardinálovi Jozefovi Tomkovi v metropole východu

TK KBS, ke, ml; pz | 14. 07. 2023 16:30Košice 14. júla (TK KBS) Prierez bohatým životom a dielom slovenského kardinála Jozefa Tomka ponúka výstava, ktorú otvorili v Urbanovej veži v Košiciach. Zachytáva roky jeho študentských čias, roky v kňazskom seminári až po kňazskú vysviacku. Priestor na výstave dostalo aj obdobie, ktoré je venované jeho službe biskupa a neskôr kardinála.

Obohatená je autentickými osobnými vecami a zaujímavými fotografiami mapujúcimi jeho pestrý život v službách Cirkvi. Na najvyššom  poschodí veže nájdeme početné dary, ktoré kardinál vo svojej službe dostal a ktoré sú dnes mimoriadne cenným nahliadnutím do rôznych kultúr sveta.Ako uviedol počas jej otvorenia košický arcibiskup metroplita Mons. Bernad Bober výstava bude dlhodobejšia a pravdepodobne sa ešte rozšíri:

„Prvé výročie úmrtia kardinála Jozefa Tomka si pripomenieme 8. augusta. Po hlbšom preskúmaní archívu pána kardinála, by sme radi ukázali viac vecí. Archív je aktuálne na Slovensku a momentálne čaká na spracovanie. Chceme z neho vyniesť na svetlo veci, ktoré majú potenciál inšpirovať ľudí k práci na sebe samom a na prehlbovaní viery. Verím že významne poslúži Cirkvi a aj celej spoločnosti.“Výstavu je možné navštíviť počas letnej turistickej sezóny od pondelka do soboty (od 10:00 do 17:00). V  prípade väčších skupín bude prístupná aj na požiadanie.Kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, zomrel v Ríme 8. augusta 2022. Zomrel, ako v tom čase najstarší žijúci kňaz Košickej arcidiecézy vo veku 98 rokov, 74. roku kňazstva a 43. roku biskupskej služby._

Zdroj: Košická arcidiecéza
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024