Vatikán 14. júla (VaticanNews) Počas konzistória 30. septembra dostanú biret aj traja arcibiskupi z Afriky, Mons. Protase Rugambwa arcibiskup koadjutor hlavného mesta Tanzánie Dodomy. Mons. Stephen Ameyu Martin Mulla, arcibiskup Džuby v Južnom Sudáne a arcibiskup Kapského Mesta v Juhoafrickej republike Mons. Stephen Brislin. „Cirkev potrebuje Božie uzdravenie,“ uviedol v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas Mons. Brislin.
Arcibiskup Kapského Mesta dostáva blahoželania z rôznych krajín k jeho menovaniu za kardinála. Medzi inými mu prišlo jedno aj od juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, ktorý v oficiálnom vyhlásení označil menovanie za „výnimočnú osobnú poctu a uznanie jeho duchovného vedenia a spravovania Katolíckej cirkvi v Južnej Afrike (...), za zdroj hrdosti Juhoafričanov všetkých vrstiev. Malo by všetkých inšpirovať, aby sme v našej rozmanitosti s hlbokou oddanosťou uplatňovali svoje presvedčenie“. Podobne reagoval predseda Konferencie juhoafrických katolíckych biskupov (SACBC), ktorý vyjadril potešenie, že „pápež rozpoznal dary Brislina a využil ich pre Cirkev“.
Takmer 67-ročný Mons. Stephen Brislin je arcibiskupom hlavného mesta Juhoafrickej republiky od roku 2010. V súvislosti so svojím menovaním pre Vatikánske médiá uviedol: „Úplne ma to zaskočilo a - musím byť úprimný - vtedy som bol dosť nesústredený a veľmi zmätený, pretože sa veci udiali tak rýchlo“.
V rozhovore arcibiskup spomenul aj nedávnu návštevu biskupov Južnej Afriky ad limina. Prišli do Ríma počas pápežovej hospitalizácie v nemocnici Gemelli, a preto nemohli absolvovať formálnu pápežskú audienciu. Svätý Otec sa však v deň svojho prepustenia z nemocnice s nimi stretol v Dome sv. Marty. „Jednoducho sa nám prihovoril ako starší brat,“ uviedol Brislin, „veľmi hlboko a múdro a tiež s veľkým humorom. Biskupi ocenili tento pápežov prístup a srdečnosť, tiež bratstvo, ktoré prejavoval a kolegialitu“.
Mons. Brislin ďalej zdôraznil, že kolégium kardinálov sa v posledných desaťročiach od Druhého vatikánskeho koncilu stáva čoraz rozmanitejším, je to práve aj vďaka zástupcom z afrických krajín. „Je to veľký rozdiel v odporúčaniach, ktoré pápež dostáva, pretože má ľudí zo všetkých kútov sveta, a to mu dáva oveľa kompletnejší obraz o univerzálnej Cirkvi,“ – vysvetľuje arcibiskup a dodáva: „Jednoducho to obohacuje Cirkev ako celok, pretože rozmanitosť odráža túto nádhernú Cirkev každého národa, kultúry a krajiny.“
Pohľad Mons. Brislina sa potom v rozhovore zameral na jeho krajinu, ktorá podľa neho v súčasnosti čelí obrovským výzvam. „Myslím si, že jednou z najväčších výziev pre nás ako Cirkev je skutočne priniesť uzdravenie, najmä vzťahov, pretože sme rozbitá spoločnosť, - upozornil budúci kardinál. Ako uviedol, „je to, dedičstvo apartheidu a kolonializmu“ a preto vyzýva ľudí „pozerať sa do budúcnosti a odkloniť sa od rasových klasifikácií“: „Sme spoločne Juhoafričania a musíme spolupracovať pre dobro krajiny. Som presvedčený, že ide o uzdravenie, ktoré sa nedá dosiahnuť len ľudským úsilím. Je to uzdravenie, ktoré môže priniesť len Boh.“
Podľa arcibiskupa Kapského Mesta je v tomto zmysle potrebná aj „hospodárska transformácia“ v Cirkvi „prostredníctvom sociálnej náuky cirkvi“, kde sú veľmi dôležité základné hodnoty pre hospodársky systém. Ako uviedol, „kľúčové je hľadanie spôsobov, ako vytvoriť väčšiu rovnosť medzi ľuďmi v Juhoafrickej republike, pretože rozdiel medzi bohatými a chudobnými je obrovský a mnohým mladým ľuďom je odopretá možnosť pokračovať vo vzdelávaní, nájsť si prácu a mať možnosť žiť relatívne prosperujúci život“. Mons. Brislin je preto presvedčený, že Cirkev má dôležitú úlohu pri „motivovaní a podpore spravodlivejšieho ekonomického systému“.
Napokon arcibiskup vyjadril pocit zodpovednosti ohľadom menovania za kardinála slovami: „Dúfam, že zostanem verný tomu, čo sa odo mňa žiada: byť verný Cirkvi, apoštolskej tradícii, Ježišovi Kristovi, aby som evanjelizoval a šíril evanjelium medzi národmi. Dúfam, že Cirkev bude mať vplyv tu v Južnej Afrike a v iných častiach sveta, pretože našou úlohou je prinášať krásu a pravdu. (...) Aj napriek ťažkým výzvam, ktorým čelíme v rôznych častiach sveta musíme byť schopní priviesť ľudí k nádeji a k tomu, aby videli ďalej ako do reality, do skutočnosti, ktorú prisľúbil Ježiš Kristus“.
Noví kardináli pribudnú aj v Tanzánii a Južnom Sudáne
Budúci kardinál 63-ročný Mons. Protase Rugambwa je arcibiskup koadjútor hlavného mesta Tanzánie Tabory od 13. apríla tohto roku. Za kňaza bol vysvätený 2. septembra 1990 v meste Dar es Salaam vkladaním rúk pápeža Jána Pavla II. počas jeho jedinej pastoračnej návštevy Tanzánie (1. - 5. septembra 1990). V roku 1994 odišiel na študijný pobyt do Ríma, kde na Pápežskej lateránskej univerzite získal doktorát z pastorálnej teológie. V roku 1998 sa vrátil do Tanzánie a v roku 2002 do Ríma, kde pracoval na Kongregácii pre evanjelizáciu národov. Za biskupa bol vysvätený v r. 2006. V roku 2012 ho pápež Benedikt XVI. menoval za predsedu Pápežských misijných diel, pričom ho povýšil do hodnosti arcibiskupa ad personam. V roku 2017 sa stal sekretárom spomínanej kongregácie, kde pôsobil až do tohto roku, kde ho už v premenovanom Dikastériu pre evanjelizáciu nahradil Mons. Fortunatus Nwachukwu.
Južný Sudán bude mať nového kardinála, ktorým sa stane Mons. Stephen Ameyu Martin Mulla. Narodil sa v roku 1964 a arcibiskupom hlavného juhosudánskeho mesta Džuby je od roku 2020. Za kňaza bol vysvätený v roku 1991. V rokoch 1993 až 1997 študoval na Pápežskej univerzite Urbaniana, kde získal doktorát z dogmatickej teológie a odvtedy až do roku 2019 pôsobil ako lektor a dekan Národného veľkého seminára sv. Pavla v Džube. Je známy založením miestnej humanitárnej mimovládnej organizácie (Horiok Community Association and Development, HODA), ktorá funguje od roku 2005. Pápež František ho v januári 2019 vymenoval za biskupa Toritu, diecézy, ktorá bola päť rokov bez biskupa, a v decembri toho istého roku ho pápež povýšil na arcibiskupa Džuby. Dodajme, že vo februári 2023 bol medzi hostiteľmi apoštolskej návštevy pápeža Františka v Južnom Sudáne.
_
Poznámka: Článok Lindy Bordoniovej z Vatican News spracovala Miroslava Holubíková