Vatikán 30. júna (VaticanNews) Pápež František vo štvrtok 29. júna pri príležitosti sviatku, ktorý je oslavou apoštolov Petra a Pavla, vyzval veriacich v príhovore pred mariánskou modlitbou, aby nasledovali ich silu, veľkodušnosť a pokoru, preto sa spýtal veriacich zhromaždených na Námestí sv. Petra: „Je v nás zápal, horlivosť, vášeň pre Pána a evanjelium, alebo je to niečo, čo sa ľahko rozpadá? Sme kameňmi, nie však kameňmi úrazu, ale stavebnými kameňmi Cirkvi?“
Videozáznam (zdroj: VaticanNews)
Príhovor pápeža Františka
Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Dnes, na slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla, Ježiš v evanjeliu hovorí Šimonovi, jednému z Dvanástich: „Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev“ (Mt 16, 18). Peter je meno, ktoré má viacero významov: môže znamenať skalu, kameň alebo jednoducho kamienok. A skutočne, ak sa pozrieme na Petrov život, nájdeme v jeho mene kúsok zo všetkých troch týchto aspektov.
Peter je skala: v mnohých momentoch je silný a pevný, úprimný a veľkodušný. Všetko zanecháva, aby nasledoval Ježiša (porov. Lk 5, 11), uznáva ho za Krista, Syna živého Boha (Mt 16, 16), ponára sa do mora, aby rýchlo išiel v ústrety Zmŕtvychvstalému (porov. Jn 21, 7). Potom s úprimnosťou a odvahou ohlasuje Ježiša v chráme, pred aj po tom, ako je zatknutý a zbičovaný (porov. Sk 3, 12 - 26; 5, 25 - 42). Tradícia nám hovorí aj o jeho nezlomnosti tvárou v tvár mučeníctvu, ktoré sa tu odohralo (porov. KLEMENT RÍMSKY, List Korinťanom, V,4).
Peter je však aj kameňom, je skalou, ale aj kameňom vhodným na to, aby ponúkol oporu iným; skalou, ktorá, založená na Kristovi, podporuje svojich bratov a sestry pri budovaní Cirkvi (porov. 1 Pt 2, 4 - 8; Ef 2, 19 - 22). Aj to nachádzame v jeho živote: odpovedá na Ježišovo volanie spolu s Ondrejom, svojím bratom, Jakubom a Jánom (porov. Mt 4, 18 - 22); potvrdzuje ochotu apoštolov nasledovať Pána (porov. Jn 6, 68); stará sa o trpiacich (porov. Sk 3, 6); podporuje a povzbudzuje spoločné ohlasovanie evanjelia (porov. Sk 15, 7-11). Je „kameňom“, je spoľahlivým orientačným bodom pre celé spoločenstvo.
Peter je skalou, je kameňom a tiež je kamienkom: často vystupuje na povrch jeho malosť. Neraz nechápe, čo Ježiš robí (porov. Mk 8, 32 - 33; Jn 13, 6 - 9); pred jeho zatknutím ho premáha strach a zapiera ho, potom ľutuje a horko plače (porov. Lk 22, 54 - 62), ale nenachádza odvahu stáť pod krížom. Skrýva sa spolu s ostatnými vo večeradle, lebo sa bojí, že ho chytia (porov. Jn 20, 19). V Antiochii sa hanbí byť s obrátenými pohanmi - a Pavol ho v tejto súvislosti vyzýva k súladu (porov. Gal 2, 11 - 14) -; napokon sa podľa tradície Quo vadis pokúša tvárou v tvár mučeníctvu utiecť, ale na ceste stretáva Ježiša a nachádza odvahu vrátiť sa späť.
V Petrovi je toto všetko: sila skaly, spoľahlivosť kameňa i malosť obyčajného kamienka. Nie je to superman: je to človek taký ako my, ktorý s veľkodušnosťou vo svojej nedokonalosti hovorí Ježišovi „áno“. Ale práve tak sa na ňom - ako na Pavlovi a všetkých svätých - ukazuje, že je to Boh, kto nás posilňuje svojou milosťou, spája svojou láskou a odpúšťa svojím milosrdenstvom. A práve touto autentickou ľudskosťou Duch formuje Cirkev. Peter a Pavol boli skutoční ľudia a my dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme autentických ľudí.
Teraz sa pozrime do svojho vnútra a položme si niekoľko otázok o skale, o kameni a o kamienku. Ohľadom skaly: je v nás zápal, horlivosť, nadšenie pre Pána a evanjelium, alebo je to niečo, čo sa ľahko rozpadá? A potom: sme kameňmi?, ale nie kameňmi úrazu, ale stavebnými kameňmi Cirkvi? Usilujeme sa o jednotu, máme záujem o druhých, najmä o tých najslabších? A napokon, vzhľadom na obyčajný kameň, sme si vedomí svojej malosti? A predovšetkým: zverujeme sa vo svojej slabosti Pánovi, ktorý s tými, čo sú pokorní a úprimní, robí veľké veci?
Panna Mária, Kráľovná apoštolov, nech nám pomáha napodobňovať silu, veľkodušnosť a pokoru svätých Petra a Pavla.
(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News, Andrej Klapka a Martin Jarábek)