Vydavateľstvo Zachej a Rada KBS pre rodinu chystá príručku o svätých manželoch

TK KBS, rba, ml; pz | 19. 06. 2023 15:30



Bratislava 19. júna (TK KBS) Stať sa svätým v manželstve spolu so svojou manželkou? Je to možné? Rodičia sv. Terézie z Lisieux, Louis a Zelie Martinovci, ako prvý svätý manželský pár ukazujú, že to možné je. A ďalšie manželské páry sú na ceste k svätosti - v procese svätorečenia. Osobné príbehy ôsmich takýchto vybraných manželov z celého sveta sú obsahom pripravovanej knihy „Svätosť v rodinách“, ktorá vyjde v lete tohto roku vo vydavateľstve Zachej. Vďaka iniciatíve niektorých veriacich Opus Dei na Slovensku a schválení Rady pre rodinu Konferencie biskupov Slovenska bude môcť každý čitateľ tejto jedinečnej publikácie „privoňať“ k svätosti v ich rodinách.



Manželia Tomas a Pacquita Alvírovci zo Španielska, manželia Luigi a Mária Quattrocchi z Talianska, manželia Takaši a Midori Nagai z Japonska a ďalší ukazujú, že sa to dá. V podstate ukazujú, čo dokáže Boh, pretože to, čo urobili „navyše“ je, že vložili svoje úsilie do Božích rúk, spoľahli sa na jeho pomoc a ponorili sa do jeho lásky. Ich strhujúce príbehy, opísané v pripravovanej knihe môžu aj nám ukázať cestu, povzbudiť pri každodenných ťažkostiach a rodinných trápeniach a byť inšpiráciou pre našu cestu k svätosti. Pretože „byť svätý nie je výsadou niekoľkých, ale povolanie pre všetkých,“ hovorí svätý otec František. Aj pre tých, ktorí sa rozhodli vstúpiť do manželstva, založiť si rodinu a vychovávať deti. Premeniť svoj manželský život na „božskú cestu“ na Zemi, ako povedal svätý Josemaria Escrivá.



Takaši Nagai prišiel o svoju manželku Midori keď na Nagasaki dopadla atómová bomba. Keď sa Takaši vrátil domov, našiel len popol a niekoľko zuhoľnatených úlomkov svojej manželky a jej ruženec z roztavených guľôčok. Ostal sám s dvomi malými deťmi. A vzápätí ešte ochrnul kvôli leukémii. Začal písať knihy, ktorými sa rýchlo preslávil. Svoje zárobky venoval na rekonštrukciu Nagasaki. Ako pokorný lekár, chorý a chudobný z vlastnej vôle priťahoval množstvo ľudí. Cisár Hirohito, Evita Peron, pápež Pius XII a ďalší ľudia zo sveta politiky a kultúry ho prišli navštíviť. Počas jeho pohrebu sa mesto zastavilo, zvonili zvony, rozozvučali sa sirény tovární a prístavu. Na svoj hrob si dal napísať slová: „Sme neužitoční sluhovia, urobili sme, čo sme mali urobiť.“ Ako svedok milosti obnovil Takaši vo svojom komunite chuť do života a odvahu k obnove zničeného mesta.



Každá z ôsmich kapitol obsahuje okrem príbehov manželských párov aj myšlienky na zamyslenie a „nástroje svätosti“, ktorými sa manželia posväcovali. Ide o manželský dialóg, modlitbu, domácu liturgiu, priateľstvo... Kniha je určená pre všetkých manželov a rodiny, ktorí sa chcú inšpirovať na svojej ceste k svätosti, pre spoločenstvá, ktoré chcú porozumieť veľkému tajomstvu manželstva a prijať manželskú sviatosť ako cestu k svätosti a pre všetkých tých, ktorých zaujal tento text. Kniha bude zároveň aj pastoračnou príručkou pre stretká rodín a sprevádzanie manželov po sobáši, ale aj ako vhodný materiál pre snúbencov. Kniha bola preložená do slovenčiny z originálu, ktorý predstavilo Dikastérium pre laikov, rodinu a život v roku 2022 na 10. svetovom stretnutí rodín v Ríme.



Viac informácií o knihe je TU.



TK KBS informoval Rudolf Bauer




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024