Velehradské dni ľudí dobrej vôle pripomenú osobnosť A. C. Stojana

TK KBS, cirk, vel, ml; pz | 15. 06. 2023 10:06



Velehrad 15. júna (TK KBS) Velehrad ožije 4. a 5. júla tradičnými cyrilometodskými oslavami, na ktorých sa každoročne zúčastňuje 30 000 ľudí. Tento rok je ústrednou témou 100. výročie úmrtia olomouckého arcibiskupa a vizionára Antonína Cyrila Stojana.



Osobnosť A. C. Stojana si počas Dní ľudí dobrej vôle pripomenú výstavou, výtvarným dielom Stojanovo otcovské srdce a špeciálnymi hudobnými vystúpeniami - dychové kapely Bojané, Šarovec a Staromestská kapela vzdajú hold „tatkovi Moravy“ počas benefičného koncertu.



Kto bol A. C. Stojan?



Kňaz, vlastenec a politik nazývaný „tatko Stojan“ bol skutočným ľudomilom. Vychádzal zo života modlitby a hlbokej spirituality. Objavoval sa všade tam, kde ho bolo treba. Staval kostoly, farmy, zakladal knižnice, pomáhal hasičom pri požiari alebo zachraňoval z rozvodnenej rieky. Organizoval púte, stretol sa s tromi pápežmi, obnovil Velehrad a Svätý Hostýn. Šokoval svojimi prejavmi lásky. Žobrákovi na ulici dal vlastné topánky a kabát, fara bola vždy plná chudobných, ktorých pozýval na obed. Sto obcí vymenovalo Stojana za čestného občana.



Výstava na Velehrade



Na Velehrade vznikla z iniciatívy Mons. Jána Graubnera malá stála expozícia venovaná A. C. Stojanovi. Nachádza sa v priestoroch Stojanovho gymnázia a verejnosti bude prvýkrát sprístupnená počas Dní ľudí dobrej vôle 5. júla. Návštevníci v nej nájdu autentické predmety, ktoré používal Stojan, napríklad jeho pas a časti liturgického rúcha. Pozoruhodný je aj kaligram StoXJan so sto charakteristikami tohto ctihodného muža: nápisy tvarujú Stojanovu tvár. Na výstave sa nachádza aj kniha s výberom modlitieb, ktoré v písomnej podobe zaznamenali Stojanovi veriaci v kráľovskej kaplnke velehradskej baziliky v rokoch 1990 až 2023.



Stojanovo otcovské srdce



Artefakt Stojanovo otcovské srdce vytvoril velehradský sochár Otmar Oliva pri príležitosti 100. výročia úmrtia olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Dielo vzniklo z iniciatívy Matice velehradskej a vyjadruje vzťah súčasnej generácie k tomuto úctyhodnému mužovi a želanie najmä moravských kresťanov, aby bol čoskoro blahorečený. Dielo v podobe relikviára tak predznamenáva to, v čo kresťania veria. Umelecká plastika stelesňuje myšlienku Stojanovej štedrosti, jeho starostlivosti o blížneho: srdce žiari, je roztrhané, je rozdané. Sú k nemu pripojené Stojanove slová: „Mám to, čo som dal iným.“ Táto Stojanova štedrosť vychádza z trojuholníkového podstavca, ktorý symbolizuje Svätú Trojicu. V podstavci je zakomponovaná aj symbolika svätých Cyrila a Metoda a Panny Márie Svätohostýnskej: Stojanovo srdce zažiarilo pre Velehrad a Svätý Hostýn. Tretím miestom pripomínaným prostredníctvom znaku olomouckého arcibiskupstva je Olomouc ako sídlo moravských metropolitov.



Dielo bude inštalované od 4. júla 2023 v kráľovskej kaplnke velehradskej baziliky, kde je pochovaný Antonín Cyril Stojan. Na jeho vznik prispeli Stojanovi obdivovatelia prostredníctvom verejnej zbierky.



Zdroje: www.velehrad.eu, cirkev.cz




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024