V Prešove bol 32. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu

TK KBS, vhr; ml | 14. 06. 2023 09:56



Prešov 14. júna (TK KBS) V Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove zneli počas víkendu 9. – 11. júna 2023 duchovné piesne byzantského obradu v podaní chrámových speváckych zborov, ktoré sa zúčastnili XXXII. ročníka Festivalu duchovných piesní byzantského obradu. Dramaturgia festivalu bola rozdelená do troch dní.



Festival otvorili svätou liturgiou, ktorú svojím spevom obohatil gréckokatolícky zbor Hlahol zo Sídliska 3 v Prešove. Slávil ju vladyka Peter Rusnák, ktorý nad festivalom prijal záštitu. Program pokračoval festivalovým koncertom v sobotu. Účinkovalo na ňom sedem speváckych zborov.



Ako prvý vystúpil domáci Gréckokatolícky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa, ktorý v katedrálnom chráme spieva už päťdesiatpäť rokov a jeho spev malo možnosť počuť mnoho miest na Slovensku aj v zahraničí. „Najmladší“ zbor - Zbor sv. Sedmopočetníkov zo Sobraniec - bol založený pred piatimi rokmi a úrovňou svojho spevu dokázal opodstatnenosť vzniku ďalších speváckych zborov. Zbor sv. Jozefa pri Bazilike Svätého Ducha z Michaloviec existuje už takmer tridsať rokov a je neoddeliteľnou súčasťou cirkevných slávení v Michalovciach, v regióne Zemplína aj za jeho hranicami.



Ako posledný v prvej časti koncertu spieval Gréckokatolícky zbor Stauros zo sídliska Sekčov v Prešove, ktorý už štrnásť rokov obohacuje svojím spevom slávenie svätých liturgií na najväčšom prešovskom sídlisku a zúčastňuje sa koncertov a festivalov aj za hranicami Slovenska.



Druhú časť koncertu otvoril Gréckokatolícky chrámový zbor P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného. Je to zbor s tridsaťtri ročnou tradíciou, ktorý sa môže pochváliť desiatkami vystúpení doma aj v zahraničí a oceneniami z mnohých aj medzinárodných súťaží. Zbor sv. Romana Sladkopevca, ktorý vznikol v r. 1993 tvoria seminaristi Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. P. P. Gojdiča.



Napriek tomu, že zbor prirodzene prechádza personálnymi zmenami si zachováva kontinuitu a úroveň svojho spevu, ktorý je pre nich spôsobom hlásania krásy Božej lásky. Na záver koncertu vystúpil katedrálny zbor Kyrillomethodeon z Bratislavy, ktorý je svojím pôsobením „stálicou“ medzi gréckokatolíckymi speváckymi zbormi. Svojou umeleckou kvalitou reprezentuje zborové byzantské spevy na množstve podujatí na Slovensku aj v zahraničí v spolupráci s rôznymi profesionálnymi telesami.



Tradičný spev spoločnej oslavnej piesne Budi imja Hospodne D. Bortňanského v podaní všetkých účinkujúcich ukončil festivalový koncert. Svojimi slovami za krásny spev poďakoval a povzbudil všetkých do ďalšej práce vladyka Peter Rusnák. Konferenciérkou celého festivalu bola Mária Kuderjavá.



Tretí deň festivalu v nedeľu 11. júna pokračoval spevom zborov na sv. liturgiách. V katedrálnom chráme spieval Zbor sv. Jozefa z Michaloviec. Na sv. liturgii, na ktorej bolo udelené diakonské svätenie, spieval bratislavský katedrálny zbor Kyrillomethodeon. V Chráme bl. hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča na Sídlisku 3 spieval Gréckokatolícky zbor Stauros zo sídliska Sekčov a v Chráme Povýšenia Svätého kríža na sídlisku Sekčov spieval  Gréckokatolícky zbor Hlahol zo Sídliska 3.



Festival splnil svoje poslanie, ktorým je šírenie a udržiavanie tradície zborových byzantských spevov ako odkazu našich vierozvestcov a patrónov Sv. Cyrila a Metoda. Umelecká úroveň vystúpení jednotlivých zborov a záujem publika potvrdzuje, že je potrebné pokračovať v organizovaní tohto podujatia aj v budúcnosti.



Organizátormi sú Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Prešov.



TK KBS informovala Valéria Hricovová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024