Pápež František hovorí v talianskej televízii o viere a problémoch sveta

TK KBS, VaticanNews CZ, sce, ml; pz | 05. 06. 2023 14:10



Taliansko 5. júna (VaticanNews) Pápež František vystúpil v týždennom náboženskom programe talianskej verejnoprávnej televízie RAI, ktorý bol natočený 27. mája a odvysielaný o týždeň neskôr. Pápež ponúkol svoje myšlienky o svetových výzvach a sociálnych otázkach a povzbudil všetkých, aby sa modlili a našli silu vo svojej viere.



Pápež František bol hosťom talianskej televíznej relácie o viere a náboženstve s názvom "A Sua immagine" ("Na jeho obraz"), ktorú každý týždeň vysiela verejnoprávna televízia RAI.  Pápež viedol dialóg o viacerých otázkach a spoločenských výzvach, najmä o situácii vo svete.



V rozhovore o snahe o mier vo svete povedal: „Je to príbeh starý ako ľudstvo: s mierom vždy vyhráte, možno len trochu, ale získate, zatiaľ čo s vojnou všetko stratíte. Všetko! A takzvané zisky sú stratami.“ Pápež pripomenul výzvu Pia XII. v jeho rozhlasovom posolstve k vedúcim predstaviteľom sveta z roku 1939, keď v predvečer druhej svetovej vojny povedal: „Mier je pre nás veľkým prínosom: „S mierom sa nič nestráca. Vo vojne sa môže stratiť všetko.“



Pápež František nadviazal na toto varovanie a pripomenul konflikt na Ukrajine, ktorý zraňuje Európu, ale aj všetky vojny a násilie, ktoré poznačujú svet. Odsúdil glorifikáciu násilia, najmä mučenia, ktorú vidíme vo vojnách a dokonca aj v médiách, hoci ide o hroznú realitu, ktorú treba zastaviť.



Médiá môžu zohrávať pozitívnu úlohu



Vo vysielaní RAI sa objavili videá, reportáže o ľuďoch a výzvach, ktorým čelia, živé svedectvá ľudí, s ktorými pápež František komunikoval a komentoval ich. Program sa nahrával týždeň pred vysielaním v nedeľu 4. júna.



Pápež František prezradil, že v takomto televíznom štúdiu ešte nikdy nebol a televíziu veľmi nepozerá, pretože keď vyrastal, televízia nebola, žartoval.



V súvislosti s dôležitou úlohou, ktorú médiá zohrávajú, povedal, že „médiá musia pomáhať ľuďom objavovať a chápať jeden druhého, pomáhať nadväzovať priateľstvá a ponúkať pomoc pri zbavovaní sa zla, ktoré môže ničiť životy ľudí.“ Povedal, že tento pozitívny dôraz neznamená len hovoriť o náboženstve a Bohu, čo je veľmi dôležité, ale vždy chrániť a pripomínať ľudský rozmer, našu spoločnú ľudskosť.



Jubileum, príležitosť na odpustenie



Diskusia sa zamerala aj na dôležité cirkevné udalosti vrátane nadchádzajúceho Jubilea v roku 2025, ktoré pápež označil za príležitosť „priblížiť všetkých k sebe navzájom, k Bohu, riešiť problémy, odpúšťať... jednou z najkrajších vecí na ľuďoch je (ponuka) odpustenia.“



Pripomínajúc svoje osobné skúsenosti hovoril o svojej starej mame Rose, ktorá ho ako prvá naučila láske k Panne Márii:



„Rozprávala mi o svätom Jozefovi a Panne Márii, ale v centre pozornosti bol vždy Ježiš.“ Dodal, že ústredné postavenie Krista je dôležité pri rozlišovaní pravdivosti mariánskych zjavení, o ktorých píše. Poznamenáva, že „existovali pravdivé zjavenia Panny Márie, ale vždy s prstom takto (ukazujúcim) na Ježiša, nie upriameným na ňu samu.“



Zaoberanie sa umučením



K téme smútku sa počas relácie v štúdiu pripojili aj rodičia ťažko chorého päťročného dievčatka. Ich dcéra Angelika zomrela deň pred tým, ako bol pápež 1. apríla prepustený z rímskej nemocnice Gemelli.



Pápež sa s nimi stretol pred nemocnicou a ponúkol smútiacej matke svoje objatie, pričom tento moment zachytili aj médiá, ktoré boli v tom čase prítomné.



Pápež pripomenul dôležitosť „láskavosti“ a „sprevádzania utrpenia“ a dodal, že často pomáha prítomnosť alebo gestá, nie slová, pretože „na bolesť neexistujú slová, iba činy a ticho.“



Odkaz rodičom a učiteľom



Pápež tiež zopakoval to, čo nazval „štýlom“ Boha, a pripomenul rozmery ako „blízkosť, súcit a láskavosť.“ Povedal, že toto je potrebné učiť deti, pretože „niet východiska: buď si vyberieme cestu lásky, nehy, alebo cestu ľahostajnosti.“



Pápež tiež povzbudil rodičov, aby „vychovávali k ukazovaniu hraníc,“ pretože inak dochádza k poškodeniu, a povedal, že deti „potrebujú pohladenie, lásku, ale aj 'nie' lásky. Nie hnev.“ To isté povedal o učiteľoch, ktorí pomáhajú vzdelávať, rásť, ale aj učiť disciplíne potrebnej v živote.



Salvatore Cernuzio - Vatican News




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024