Vatikán 2. júna (VaticanNews) Svätý Otec vo štvrtok 1. júna prijal vo Vatikáne účastníkov stretnutia latinskoamerických podnikateľov a povedal im, aby sa bránili pred „tieňmi zla“ – pred honbou výlučne za ziskom, ktorá vedie k ponižovaniu a zotročovaniu ľudí. Vyzval ich, aby naplno žili kultúru stretnutia a boli „tvorcami sietí“, aby uprednostňovali vzájomnú pomoc a vyhýbali sa konfliktom, uvedomujúc si, „že za každým pracovníkom je rodina a celá spoločnosť“.
Účastníci výročného zhromaždenia Latinskoamerickej obchodnej rady („Consejo Empresarial de América Latina“), sa stretli v Ríme, aby diskutovali o sociálnych témach ako je nedostatok pracovných miest, migrácia, otázka klimatických zmien, ako aj integrálny ľudský rozvoj. Pápež uvítal veľké úsilie a každodenné obety, ktoré podniky vynakladajú, aby dokázali fungovať v tomto období poznačenom početnými krízami; ocenil prácu pri vzdelávaní pracovníkov a odhodlanie „vyhýbať sa konfliktom a bolesti z prepúšťania, uvedomujúc si, že za každým pracovníkom je rodina a celá spoločnosť“.
Svätý Otec podnikateľov vyzval pestovať kultúru stretnutia, ktorá je charakteristickým znakom jeho pontifikátu už od začiatku:
„Hodnoty tejto kultúry sú tie, ktoré inšpirujú podnikateľský svet, aby sa mohol brániť pred tieňmi zla, ktoré nás napádajú, keď zisk za každú cenu deformuje naše vzťahy, a to až do takej miery, že ponižuje a zotročuje samotných ľudí. Kultúra stretnutia, naopak, vyjadruje hľadanie spoločného dobra, a tak pomáha rozptýliť tieto tiene zla.“
Evanjelium nás vyzýva, aby sme napodobňovali Ježišových učeníkov a boli tvorcami sietí tým, že si navzájom pomáhame. Metafora sietí a rybárov, ako aj kompasu je výrečná a pápež František nabáda, aby sme si ju osvojili v každodennom živote pre svoju vlastnú osobnú vnútornú obnovu. Pripomína, že „máme aj kotvu, ktorou je nádej. A tak sa môžeme vydať na plavbu s istotou, že je to Boh, kto nás vedie a sprevádza na našej ceste“.
„Tak aj vy, aby ste mohli čeliť moru sveta a búrkam, ktoré sa objavujú a dosiahnuť cieľ, ktorý sledujete, musíte byť jednotní, vytvárať siete, pomáhať si navzájom. Služba, ktorú vykonávate, nie je abstraktná, je to služba každému človeku a každému ľudu, služba každému národu a preto musíte konať spoločne, nikoho neopomenúť a nikoho neopustiť. Je to pomerne zložitá výzva.“
Beáta Dorková - Vatikán