Vatikán 19. mája (TK KBS) Od 1. do 6. augusta sa portugalský Lisabon stane hlavným mestom mládeže: bude sa tu konať 38. ročník Svetových dní mládeže. Záujem je veľký: do polovice mája sa prihlásilo 540 000 mladých ľudí zo 196 krajín a 16 300 dobrovoľníkov. V rozhovore o tom informuje Linda Ghisoniová, ktorá je podsekretárkou vo vatikánskom dikastériu pre laikov, rodinu a život, ktoré Svetové dni mládeže organizuje.
„Tieto čísla nám ukazujú, že medzi mladými ľuďmi je stále veľký záujem o reálne, prezenčné stretávanie, aby sa spoločne modlili a slávili,“ usudzuje Linda Ghisoniová a pripomína, že posledné Svetové dni mládeže v roku 2019 sa konali v Paname a potom pandémia spôsobila odloženie ďalšej takej akcie o jeden rok. Teraz sa však čas blíži, zostáva 74 dní na prípravy, ktoré samozrejme prebiehajú aj v dvadsaťjeden portugalských diecézach.
„Dikasterium úzko spolupracuje s organizačným výborom v Lisabone. Vidíme, že jednotlivé diecézy v Portugalsku sa na túto udalosť tiež pripravujú mnohými iniciatívami. Napríklad sa koná púť symbolov Svetových dní mládeže, kríža a mariánskej ikony Salus Populi Romani, a prostredníctvom tejto púte symbolov jednotlivej diecézy v Portugalsku tiež znovu objavujú krásu svojej viery a kultúry,“ pokračuje zastupujúca sekretárka vatikánskeho dikastéria.
Okrem mladých ľudí z celého sveta je už prihlásených 660 biskupov, ktorí budú účastníkov sprevádzať a patria k rôznym obradom, zúčastnia sa napríklad aj maroniti. Svetové dni mládeže však nie sú určené výlučne katolíkom: v zásade sa môžu na nich zúčastniť všetci mladí ľudia, ktorí majú záujem, vo veku od 14 do 35 rokov; vylúčení samozrejme nebudú ani tí, ktorí sú o niečo starší alebo mladší. Mladí ľudia sú otvorení voči všetkým a je pre nich dôležité vytvoriť inkluzívne Svetové dni mládeže, zdôrazňuje Linda Ghisoniová:
„Keď sa pozriete na rôzne ročníky Svetových dní mládeže, vidíte, že je tu stále viac ľudí s rôznymi handicapmi. Napríklad sa objavuje aj znaková reč, tlmočená mladými ľuďmi pre iných mladých ľudí, aby pomohli svojim rovesníkom. Existuje aj fond solidarity, aby sa mohli zúčastniť mladí ľudia, ktorí majú finančné problémy“.
Všetky hlavné akcie Svetových dní mládeže sú bezbariérové a dôraz je kladený aj na šetrnosť k životnému prostrediu. Dnes je už samozrejmosťou, že všetky miesta konania sú po skončení akcie upratané. Vatikánska organizátorka tiež pripomína, že napríklad po Svetových dňoch mládeže v Poľsku mladí ľudia vysadili v jednej diecéze stromy v novom parku. To je mimochodom znamenie, že Svetové dni mládeže majú vždy dopad aj okrem samotnej akcie:
„Je to okamih stretnutia, otvorenosti, medzinárodnej výmeny, silný impulz k spoločnej modlitbe s ostatnými mladými ľuďmi, k poznaniu ich životných príbehov a k pocitu zjednotenia. Svetové dni mládeže naozaj nie sú len jedným okamihom, po ktorom sa potom vráti každodenný život, ale môžu byť impulzom k prežívaniu cirkvi a daru Ducha Svätého, ktorý je vždy zvlášť cítiť tam, kde pápež zhromažďuje okolo seba mladých ľudí a vyzýva ich, aby prinášali Boha a radostnú zvesť svojim rovesníkom“.