Pápež ku knihe o ekológii: Je to čítanie, ktoré vyvolá chuť ku kráse a dobru

TK KBS, VaticanNews; rp | 17. 05. 2023 14:54



Vatikán 17. mája (VaticanNews) „Dobro, ktoré sa javí ako krásne, nesie so sebou dôvod, prečo sa musí vykonať.“ To je prvá myšlienka z predslovu Svätého Otca Františka, ktorý napísal ku knihe „Chuť na zmenu. Ekologický prechod ako cesta k šťastiu“. Publikácia Gaëla Girauda a Carla Petriniho vychádza i v spolupráci s vatikánskym vydavateľstvom LEV v stredu 17. mája.



„Čítanie tohto textu vo mne vyvolalo skutočnú „chuť“ krásna a dobra, teda chuť nádeje, autenticity, budúcnosti.“ Takto píše  v úvode svojho predslovu pápež František, keď vysvetľuje prepojenie autorov knihy. Ako dodáva, Carla Petriniho pozná ako svetového gastronóma a aktivistu a Gaëla Giruada ako jezuitského ekonóma, ktorého si cení pre kvalitné články v časopise „La Civiltà Cattolica“.



Pápež v predslove uvádza, že „to, čo obaja autori v tejto výmene prinášajú, je akýsi „kritický príbeh“ vzhľadom na globálnu situáciu: na jednej strane vypracúvajú zdôvodnenú a prísnu analýzu ekonomicko-potravinárskeho modelu, (...), a na druhej strane navrhujú niekoľko konštruktívnych príkladov, overených skúseností, jedinečných príbehov starostlivosti o spoločné dobro a spoločné veci, ktoré čitateľovi otvárajú pohľad na dobro a dôveru v našu dobu.“



 



V predslove Svätý Otec zdôrazňuje, že mladí sú tí, „ktorí nás učia“, a že by sme si mali „úprimne priznať, že práve mladí ľudia sú stelesnením zmeny, ktorú všetci objektívne potrebujeme“. Ako dodáva, práve mladí žiadajú o zmenu: nášho životného štýlu, nášho vzťahu k zdrojom Zeme, nášho postoja k nim, k novým generáciám.



Po zamysleniach nám pápež František napokon kladie otázku: „Ako môžeme zatvoriť dvere tým, ktorí utekajú a budú utekať pred neudržateľnou environmentálnou situáciou, priamym dôsledkom nášho nemierneho konzumizmu“?



A svoj predslov, v ktorom vyzdvihuje i osobnosti dvoch autorov knihy, jeho priateľov, pápež uzatvára slovami ocenenia publikácie:



„Verím, že táto kniha je vzácnym darom, pretože nám ukazuje cestu a konkrétnu možnosť, ako po nej kráčať, a to na úrovni jednotlivcov, spoločenstiev i inštitúcií: ekologický prechod môže byť oblasťou, v ktorej sa všetci ako bratia a sestry staráme o spoločný domov. Stavme sa, že ak budeme spotrebovávať menej vecí a prežívať viac osobných vzťahov, tak vstúpime do dverí nášho šťastia.“



Miroslava Holubíková




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024