Kardinál Souraphiel: Mier v Etiópii sa musí dostať do sŕdc ľudí

TK KBS, VaticanNews, pl, rp; pz | 04. 05. 2023 11:11



Etiópia 4. mája (VaticanNews) Etiópia a celý africký kontinent čelia mnohým výzvam, na ktoré Cirkev hľadá odpovede, uviedol kardinál Berhaneyesus Souraphiel, katolícky arcibiskup z Addis Abeby. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas kardinál zdôraznil hodnotu špeciálnych aktivít pomoci, ako je projekt Svetového fondu solidarity, ktorý spája úsilie saleziánov, uršulínok, misionárok lásky a jezuitov na podporu migrantov a vzdelávania.



V súčasnosti je v Etiópii viac ako 400 000 utečencov z Južného Sudánu, približne 600 000 Somálčanov, Eritrejcov, Jemenčanov, a dokonca aj Sýrčanov. Komplikovanú situáciu zhoršuje fakt, že ľudia, ktorým sa nepodarilo zlepšiť svoju finančnú situáciu emigráciou do arabských krajín, sa vracajú do vlasti. Často zažili týranie a momentálne nechcú vidieť svojich blízkych, pretože nesplnili sľub, že prinesú peniaze. Preto charitatívna a výchovná činnosť Cirkvi zostáva taká dôležitá, aj keď katolíci sú v tejto krajine malou menšinou.



Etiópia tiež zápasí s etnickými rozdielmi. Len v novembri skončil konflikt v Tigray, ktorý trval od roku 2020. Trenice sú aj v iných regiónoch krajiny, aj keď sa obyvatelia vo všeobecnosti snažia o jednotu, poznamenal kardinál Souraphiel.



„Žiaľ, podľa môjho názoru bola kmeňová alebo etnická otázka využívaná politickými stranami na rozdelenie ľudí, aby získali viac moci a bohatstva. Dúfame, že Pán vypočuje modlitby obyvateľov, pretože Etiópia nie je len krajinou posledných 50 rokov, je to krajina s vyše 3000 ročnou históriou. Ľudia žili dlho pokojne a veríme, že sa to vráti,“ povedal kardinál pre vatikánsky rozhlas.  „Atmosféra je teraz pokojnejšia. Federálna vláda a Front ľudového oslobodenia Tigray uzavreli mier podpísaním dohody s pomocou Africkej únie. To je dobré, ale mier by nemal zostať len na úrovni politických lídrov, musí sa dostať aj k ľuďom, pretože mnoho ľudí bolo zabitých, mnohí boli vysídlení, mnohí zomreli a mnohé matky stále plačú na oboch stranách, nevediac, kde sú ich synovia alebo dcéry. Musíme sa zaoberať týmto problémom a uznať, že ľudia veľa trpeli a zomierali. A tiež sa modliť za zosnulých a nejako podporovať rodiny, ktoré prišli o väčšinu členov odškodnením, spravodlivosťou. A potom príde odpustenie. A vďaka nej budeme môcť medzi sebou budovať budúce vzťahy. A o to sa teraz modlíme, aby medzi našimi národmi vládla pravá spravodlivosť a odpustenie.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024