Pápež Dikastériu pre laikov, rodinu a život: Je krásne, že ste „ľudovým“ dikastériom

TK KBS, VaticanNews, mh; ml | 22. 04. 2023 17:05



Vatikán 22. apríla (VaticanNews) „Vaše pôsobenie ovplyvňuje každodenný život rodín, mladých ľudí, starých ľudí, pridružených skupín veriacich a vo všeobecnosti laikov, ktorí žijú vo svete svojimi radosťami a prácou.“ Aj týmito slovami Svätý Otec poďakoval členom Dikastéria pre laikov, rodinu a život, ktorých prijal na audiencii. V sobotu 22. apríla pri príležitosti ich generálneho zhromaždenia prišli do Vatikánu sprevádzaný prefektom kardinálom Kevinom Farellom.



„Povedal by som, že ste „ľudovým“ dikastériom, a to je krásne! Chválim vás: nikdy nestrácajte tento charakter blízkosti k ženám a mužom našej doby.“ Takto privítal pápež František hostí, pričom zdôraznil slovo „blízkosť“. Prítomným členom spomínaného dikastéria poďakoval za prácu, ktorú konajú aj v týchto dňoch v rámci zhromaždenia, reflexiou na tému „Laici a služba (ministerialita) v synodálnej Cirkvi“.



Ako pápež uviedol, keď sa hovorí o „ministériách“, zvyčajne sa hneď myslí na „ustanovené služby“ ako lektor, akolyta, katechéta, ktoré „sa vyznačujú špecifickým cirkevným inštitucionálnym aktom a určitou viditeľnosťou“. Tieto služby však nevyčerpávajú službu, ministerialitu Cirkvi, ktorá je „širšia a od prvých kresťanských spoločenstiev sa týka všetkých veriacich“,- vysvetlil Svätý Otec a dodal, že „pôvod ministeriality v Cirkvi sa identifikuje dvomi základnými aspektami“:



„Prvý je: krst. V skutočnosti v ňom má svoje korene spoločné kňazstvo všetkých veriacich, ktoré sa zasa prejavuje v službách. Laická ministerialita sa nezakladá na sviatosti vysviacky, ale na krste, a to z dôvodu, že všetci pokrstení - laici, slobodní, ženatí, kňazi, rehoľníci - sú christifideles, veriaci v Krista, jeho učeníci, a preto sú povolaní zúčastňovať sa na poslaní, ktoré zveruje Cirkvi, aj prostredníctvom prijatia určitých služieb.“




Druhým základným aspektom služby v Cirkvi sú dary Ducha Svätého, vysvetlil ďalej pápež:



„Ministerialita veriacich, a najmä laikov, vyplýva z chariziem, ktoré Duch Svätý rozdáva v Božom ľude na jeho budovanie: najprv sa objaví dar vzbudený Duchom; potom Cirkev uzná túto charizmu za užitočnú službu pre spoločenstvo; napokon v treťom momente sa uvedie a rozšíri špecifická služba.“



Petrov nástupca v príhovore členom Dikastéria pre laikov, rodinu a život citoval i z apoštoskej exhortácie sv. Pavla VI. Evangelii nuntiandi, pričom hostí vyzval, aby si ju znova prečítali, pretože je stále platná a aktuálna. Ako dodal, uvidia tam prezieravosť veľkého svätca Montiniho.



Ďalej pápež upozornil, že laické ministériá a služby sa nesmú stať samoúčelnými:



„Hnevám sa, keď vidím laických služobníkov, ktorí sa - odpusťte mi to slovo – „nadúvajú“, aby mohli túto službu vykonávať. Je to síce služobné, ale nie kresťanské. Sú to pohanskí služobníci, plní samých seba, či nie? Dajte si na to pozor: nikdy sa nesmú stať samoúčelnými (...) Niekedy sa pri pohľade na laikov zdá, že sú to neúspešní kňazi. Prosím: očistite tento problém.“



Pred záverečným apoštolským požehnaním Svätý Otec členom spomínaného dikastéria zdôraznil, že všetky služby sú vyjadrením poslania Cirkvi. Ako pápež vysvetlil, v koreni pojmu „služba“ - ministerium - je slovo „minus“, ktoré znamená „menší/menej“. A i Ježiš tak učil: «Kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom. A kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude sluhom všetkých» (Mk 10, 43 - 44). A takto – uzavrel Svätý Otec – objaví každý pokrstený zmysel radostného poslania na tejto zemi, teda: „osvecovať, žehnať, oživovať, pozdvihovať, uzdravovať, oslobodzovať a nechať sa sprevádzať“.



Miroslava Holubíková - Vatikán




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024