Domorodé obyvateľstvo má kľúčový význam v boji proti zmene klímy

TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz | 21. 04. 2023 13:10



Vatikán 21. apríla (VaticanNews) Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN sa zasadzuje za dôstojnosť a práva domorodých národov na celom svete a za ich jedinečný prínos v mnohých oblastiach s cenným potenciálom pre ľudstvo.



Spôsoby, ako sa vyrovnať s klimatickou krízou, predchádzanie katastrofickej strate biodiverzity, udržateľné využívanie rastlín a pôdy - to všetko sú oblasti, v ktorých majú pôvodné národy čo ponúknuť, ale ich práva sa musia chrániť a rešpektovať.



Ich jedinečné skúsenosti v oblasti životného prostredia a biodiverzity sú „nenahraditeľným zdrojom pre celé ľudstvo“, povedal stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN.



Arcibiskup Gabriele Caccia v prejave na Stálom fóre OSN pre otázky pôvodného obyvateľstva ponúkol niekoľko myšlienok o úlohe, ktorú pôvodné obyvateľstvo môže a malo by byť schopné zohrávať „v oblasti starostlivosti o zdravie a životné prostredie“.



Pripomenul najmä výzvu pápeža Františka adresovanú vládam, aby „uznali pôvodné obyvateľstvo na celom svete s jeho kultúrami, jazykmi, tradíciami a spiritualitou a rešpektovali jeho dôstojnosť a práva“.



Tradičné lieky



Varoval preto pred formami "ideologickej kolonizácie" a upozornil, že tento rešpekt musí zahŕňať uznanie významu a hodnoty tradičných liekov pre pôvodné obyvateľstvo, ktorému podľa jeho slov treba zaručiť aj prístup k národnej zdravotnej starostlivosti.



Zmena klímy



Caccia ďalej poznamenal, že „domorodé národy, hoci majú minimálny vplyv na zmenu klímy, sú medzi prvými, ktorí čelia jej dôsledkom“.



„Príspevok domorodých národov v boji proti klimatickým zmenám je zároveň kľúčový.“



Arcibiskup poznamenal, že využívaním svojich tradičných vedomostí a postupov majú mimoriadnu príležitosť „prispieť k zvýšeniu odolnosti ekosystémov, a to aj tvorivým prispôsobovaním sa dôsledkom zmeny klímy“.



Uznanie hodnoty ich kultúrneho dedičstva a tradičných znalostí podľa neho „pomáha otvoriť cesty k lepšiemu environmentálnemu manažmentu“.



Biodiverzita



Na záver stály pozorovateľ Vatikánu poznamenal, že „pôvodné územia tvoria približne dvadsať percent územia Zeme a obsahujú osemdesiat percent zostávajúcej biodiverzity na svete“.



Domorodé národy sú preto podľa neho „nenahraditeľnými strážcami biodiverzity a kľúčovými partnermi pri jej ochrane, obnove a udržateľnom využívaní“.



„Ich jedinečný vzťah k pôde je základným vyjadrením ich identity.“



Vzhľadom na to Svätá stolica opakuje, že „akékoľvek úsilie o dosiahnutie ambicióznych cieľov dohodnutých v Kunmingsko-montrealskom globálnom rámci pre biodiverzitu musí rešpektovať práva pôvodných obyvateľov, a to aj na ich územiach“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024