Väzni vo väznici v Taliansku pečú "chlieb za mier" na pomoc Ukrajine

TK KBS, VaticanNews IT, cirk, ml; pz | 21. 04. 2023 10:28



Taliansko 21. apríla (VaticanNews) „Chlieb za mier“ - je názov projektu, ktorého cieľom financovať malých výrobcov na Ukrajine. Túto aktivitu iniciovala spoločnosť Pausa Cafè, ktorá už niekoľko rokov prevádzkuje pekáreň v talianskej väznici svätého Michala v Alessandrii v provincii Piemont.



Pšenica dovezená z Ukrajiny sa vo väznici spracúva na múku, ktorú potom používajú väzni, ktorí pečú rôzne výrobky, najmä chlieb a talianske tyčinky grissini. Doteraz bolo na tento účel z Ukrajiny do Talianska dovezených 46 ton pšenice. Chlieb, múka a ďalšie výrobky sa potom distribuujú do viac ako 60 predajní siete Novacoop, ktorá je partnerom projektu. „Máme desať pekárov, ktorí pečú vynikajúci bio kváskový chlieb,“ hovorí Marco Ferrero, prezident sociálneho zariadenia Pausa Café vo väznici v Alessandrii.



Časť výnosov z predaja výrobkov z ukrajinskej pšenice sa potom reinvestuje na Ukrajine. Napríklad 30 centov z každého balíka tyčiniek alebo múky sa použije na nákup semien a vybavenia pre 72 výrobcov v oblasti Ľvova. Tým sa zabezpečí dostatok potravín pre nich a pre vysídlené rodiny z Luhanskej oblasti a ďalších miest postihnutých vojnou. „Radi to nazývame kruhovou solidaritou, pretože vďaka projektu Chlieb za mier sa aj miestni výrobcovia stanú dodávateľmi čerstvých a kvalitných výrobkov pre tých, ktorí ich potrebujú,“ dodáva Marco Ferrero s uspokojením.



Nie je to prvýkrát, čo sa pekáreň vo väznici svätého Michala, ktorú spravuje centrum sociálnej starostlivosti Pausa Cafè, zapojila do pomoci iným. „Podporovať tých, ktorí sú na tom horšie ako my, to sú základné pojmy aj vo väzení,“ pokračuje Ferrero. „Musíme si uvedomiť, že väzni sú skutočne zbavení slobody, ale nie ľudskosti, empatie a prejavov solidarity.“ Projekt teraz vstúpil do tzv. fázy svojpomoci, pričom zástupcovia kaviarne Pausa na Ukrajine predstavili projekt guvernérovi Maksymu Kozyckému a zároveň sa uskutočnila prvá distribúcia tovaru. Pri tejto príležitosti bol zorganizovaný spoločný obed pre evakuovaných z Luhanskej oblasti v utečeneckom centre vo Ľvove.



Vďaka projektu Chlieb za mier sa z vojnou zmietanej krajiny zachránilo aj viac ako 150 ľudí, ktorí sú teraz ubytovaní v Taliansku. „Naším želaním je projekt čo najviac rozšíriť. Bolo by napríklad pekné, keby všetky chleby v školách alebo na úradoch v oblasti Piemontu boli solidárne ako tie naše,“ uzatvára Ferrero.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024