Pápež vyzýva bojujúce strany v Sudáne, aby zložili zbrane a obnovili dialóg

TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz | 17. 04. 2023 10:52



Vatikán 17. apríla (VaticanNews) Pápež František vyjadruje znepokojenie nad vypuknutím násilia v Sudáne, kde v dôsledku bojov medzi sudánskou armádou a polovojenskou skupinou o kontrolu nad krajinou zahynulo a bolo zranených niekoľko desiatok ľudí.



Pápež František vyzval na dialóg v Sudáne, kde armáda bojuje s polovojenskou skupinou o kontrolu nad chaosom zmietanou krajinou. V príhovre počas modlitby Raduj sa nebies Kráľovná na Námestí svätého Petra povedal, že „so znepokojením“ sleduje udalosti, ktoré sa odohrávajú v Chartúme a na iných miestach v krajine Afrického rohu. „Som blízko sudánskemu ľudu, ktorý už toľko trpel,“ povedal a vyzval k modlitbám, aby „boli zložené zbrane a zvíťazil dialóg, aby sa spoločne mohli vrátiť na cestu mieru a konsenzu“.



Krajina v chaose



Pápežova výzva prišla v čase, keď v sudánskom hlavnom meste a ďalších oblastiach údajne pokračujú boje v súvislosti so správami, že pri zrážkach zahynulo najmenej niekoľko desiatok civilistov a mnoho ďalších bolo zranených, a po vyhláseniach bojujúcich strán, že nie sú ochotné ukončiť nepriateľstvo napriek rastúcemu diplomatickému tlaku na prímerie.



Lekársky výbor uviedol, že v mestách a regiónoch po celej krajine bolo zabitých najmenej 56 civilistov. Zahynulo tiež niekoľko desiatok vojakov a traja pracovníci Svetového potravinového programu OSN (WFP). V Chartúme, kde bola veľká časť mesta zahalená čiernym dymom, bojovali súperiace sily o prezidentský palác, štúdiá národnej televízie a veliteľstvo armády. Niektorí obyvatelia hlásili silné letecké útoky na polovojenské pozície v hlavnom meste a jeho okolí. Telekomunikačná spoločnosť údajne zablokovala aj internetové služby.



Medzinárodné výzvy na prímerie



Veľká Británia, Spojené štáty a Čína v nedeľu vyzvali na skoré ukončenie násilia. Spor sa týka navrhovaného prechodu na civilnú vládu. Od prevratu v roku 2021 krajinu riadia vojenskí predstavitelia prostredníctvom tzv. zvrchovanej rady. Plánovaný prechod na vládu vedenú civilistami sa zasekol na harmonograme integrácie RSF do národnej armády. RSF to chcela odložiť o ďalších desať rokov, ale armáda trvá na tom, že by sa tak malo stať v priebehu nasledujúcich 24 mesiacov. Prevratom sa skončilo viac ako dvojročné obdobie deľby moci medzi vojenskými a civilnými predstaviteľmi. K dohode došlo po tom, ako bol zvrhnutý dlhoročný sudánsky prezident Umar al-Bašír.



Humanitárna kríza



Boje boli hlásené aj v západnom regióne Dárfúr, kde desaťtisíce ľudí žijú v táboroch pre vysídlencov po rokoch genocídnej občianskej vojny. Sudánsky syndikát lekárov medzitým vyzval medzinárodné humanitárne a zdravotnícke organizácie, aby podporili zdravotnícke zariadenia v krajine. Skupina tiež vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby naliehalo na obe strany, aby zabezpečili bezpečný prejazd sanitiek a zdravotníckeho personálu. Sudán, krajina na križovatke Blízkeho východu a subsaharskej Afriky, je známa svojou históriou vojenských prevratov a občianskych konfliktov od získania nezávislosti v 50. rokoch 20. storočia. Krajina hraničí so šiestimi africkými štátmi a má strategické pobrežie pri Červenom mori. Desať rokov trvajúci občiansky konflikt vyústil v roku 2011 do odtrhnutia Južného Sudánu. Zrážky zvýšia ťažkosti v Sudáne, kde je podľa OSN približne 16 miliónov ľudí, teda tretina obyvateľstva, už teraz odkázaných na humanitárnu pomoc.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024