Prof. José Granados: Slovensko je krajina, kde viera našla živé korene

TK KBS, rpr; ml | 15. 04. 2023 12:10



Bratislava 15. apríla (TK KBS) Na Slovensko pricestuje vzácna návšteva. Rada KBS pre rodinu v spolupráci s Akadémiou Karola Wojtylu pripravuje 1. mája Konferenciu o pastorácii rodín. Pri tejto príležitosti sme požiadali hlavného hosťa prof. Josého Granadosa o odpoveď na niekoľko otázok. Rozhovor prinášame v plnom znení. 



- Prichádzate po prvýkrát na Slovensko? Ako vnímate miestnu Cirkev?



Nie, nie je to prvýkrát, čo budem na Slovensku. V skutočnosti som tu bol už niekoľkokrát, pozývaný na podujatia rodinnej pastorácie a tiež na podujatia súvisiace s mojimi slovenskými bratmi z rehole Učeníkov Sŕdc Ježiša a Márie.



Slovensko mi vždy pripadalo ako krajina, kde katolícka viera našla živé korene. Priamo pod ateistickým komunizmom, ktorý sťažoval praktizovanie viery, sa hlbšie zakorenila v srdciach a kultúre. V ťažkostiach ľudia vnímali viac potrebu Cirkvi, ktorá sa vzoprela tomu, čo bolo bežným, a tak ponúkla priestor transcendencie smerom k Bohu. 



Možno, že v iných krajinách Európy, slobodných od komunizmu, prebiehala sekularizácia rýchlejšie práve vďaka nebezpečenstvu zámeny evanjelia so sociálnou a ekonomickou prosperitou. Tak sa potom náboženstvo môže zredukovať na spoločenskú užitočnosť, ale tým stráca svoju vlastnú úlohu, ktorá nie je funkčná pre niečo iné, ale spočíva v službe Bohu, teda tej skutočnosti, ktorá je hodnotná sama osebe, mimo všetkej užitočnosti.



Určite práve toto je výzva pre Cirkev na Slovensku. Bude nasledovať sekularizačnú cestu západnejších krajín? Hlavná odpoveď spočíva v schopnosti kresťanstva vytvárať vlastnú kultúru, vlastný spôsob prežívania vzťahov, práce, prírody…, inými slovami, vytvárať prostredie, v ktorom je možná plná ľudskosť, je možná skutočná a šťastná ľudskosť. 



Práve rodina je prvým generátorom týchto prostredí ľudskosti. Preto sa dnes stáva nevyhnutnosťou formovať rodinný život, a to aj na Slovensku. Teda, vychádzajúc z rodiny, možno dať kresťanskú podobu aj ostatným sociálnym priestorom.



- Prvého mája budete hosťom na konferencii o rodinnej pastorácii. Na čo sa zamerajú vaše prezentácie?



Chcel by som vzbudiť veľkú otázku o nádeji, práve v týchto ťažkých časoch, v ktorých žijeme, ktoré charakterizuje veľká neistota ohľadom budúcnosti spoločnosti a tiež viery. 



Veľká ťažkosť budúcnosti rodín spočíva v tom, že naša spoločnosť veľa hovorí o tele a láske, ale nepozná a neuznáva ani jazyk tela, ani jazyk lásky. Ale je potom možné komunikovať telom a láskou? Nie sú to skúsenosti, ktoré nás iba viac uzatvárajú do našej izolácie a krízy osamelosti?



To sa mi zdá byť rozhodujúcim bodom evanjelizácie, pretože kresťanstvo, keď hovorí, že Slovo sa stalo telom, ohlasuje jazyk tela, ktorý je jazykom lásky. Čo to znamená pre rodinnú pastoráciu? Ak existuje jazyk lásky, akú pravdu tento jazyk sprostredkúva? 



Navrhnem ako kritérium pravdy schopnosť vytvárať, plodiť, otvárať nový horizont budúcnosti. Ak je istá skúsenosť pravdivá, potom otvára novú cestu, ktorá robí život väčším. A ako môžeme žiť túto plodnosť v rodine? Aká forma bytia rodiny je generatívna? To odhalí, aké sú veľké nádeje rodiny.



Zároveň by som chcel hovoriť aj o nádeji kňazov ako služobníkov radosti rodín. Práve nádej pastierov spočíva v tom, že dokážu dať rodine hojný život, aby rodina bola zdrojom spoločenského a cirkevného života. Ako podporovať dnes v rodinách to, čo je plodné? Ako vidieť rodiny nie ako problém, ale ako horizont a silu pre budúcnosť?



- Koho konkrétne by ste chceli pozvať na konferenciu a prečo? 



V tento deň budem hovoriť manželským párom aj kňazom. Chcel by som sa s nimi pozrieť na to, ako sa tieto dve povolania prítomné v Cirkvi môžu navzájom posilňovať. 



Pozval by som najmä kňazov. Ani pre nich dnes nie je ľahké dúfať. Sú znechutení, pretože je to ťažké prinášať evanjelium svetu, ktorý zabudol na Boha. Sú vystrašení krízou sexuálneho zneužívania. Avšak v srdci kňazského povolania je nádej, ktorá je spojená s ich otcovstvom, práve preto, že ide o Ježišovo otcovstvo. A táto nádej spočíva práve v blízkosti medzi



rodinným životom a kňazským životom. Kňaz nanovo získava nádej popri rodinách, keď je sám schopný vidieť sa ako otec, ako ženích, ako syn, ako brat.



Kto je prof. José Granados?



Prof. José Granados je aktuálne generálnym predstaveným rehole Učeníkov Sŕdc Ježiša a Márie. Je emeritným profesorom teológie manželstva a rodiny na Pápežskom inštitúte Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodiny v Ríme, ktorého bol aj viceprezidentom.



Bol tiež konzultorom Kongregácie pre náuku viery; konzultorom Sekretariátu Biskupskej synody a konzultorom Dikastéria pre laikov, rodinu a život.



Je autorom mnohých publikácií z oblasti teológie manželstva a rodiny. V roku 2015 bol hosťom Bratislavských Hanusových dní a v roku 2016 konferencie Rady KBS pre rodinu na tému: Posolstvo Amoris laetitia a pastoračné perspektívy na Slovensku. V slovenčine boli publikované jeho knihy: Povolaní milovať a Betánia, domov Ježišových priateľov.



Konferencia o pastorácii rodín, ktorej hosťom bude prof. José Granados, bue v prezenčnej a online forme 1. mája 2023 v Badíne. Pre prezenčnú formu zostáva posledných pár miest, prihlásenie naživo je možné najneskôr do 20. apríla (resp. do naplnenia kapacity).



Viac informácií, program i prihlášku je možné násjť na stránke Rady KBS pre rodinu.  



Pripravila: Rada KBS pre rodinu 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024