Piatrová: Niektorí návštevníci výstavy Dary pápežov sa neubránili slzám

TK KBS, ap; ml | 15. 04. 2023 08:10



Bratislava 15. apríla (TK KBS) Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum pozýva na posledný autorský sprievod výstavou Dary pápežov Slovensku. Stretnutie v priestoroch výstavy na 1. poschodí Bratislavského hradu sa uskutoční v nedeľu 16. apríla 2023 o 16:00, píše múzeum. Umelecké diela, ktoré darovali pápeži pri návšteve Slovenska predstaviteľom štátu, cirkevným inštitúciám i jednotlivcom, predstaví kurátorka výstavy, Alena Piatrová zo SNM - Historického múzea.



Bratislava, dary papezov



- Ako by ste zhodnotili sedem mesiacov trvania výstavy Dary pápežov Slovensku? 



Myslím, že nepreženiem, keď poviem, že výstava po celú dobu  trvania žila veľmi dynamicky, a ja popri nej. Záujem o výstavu bol veľký, tak zo strany širokej verejnosti, ako aj užšej skupiny z radov cirkevných historikov, diplomatických pracovníkov, katechétov. V rámci nášho múzea bola výstava tiež obľúbeným miestom personálu dozornej služby.



- Na čo ste zvlášť hrdá v tejto súvislosti? 



Výstava je pre mňa opäť pozitívnou skúsenosťou spolupráce štátnej inštitúcie, teda Slovenského národného múzea – Historického múzea s Rímskokatolíckou a Gréckokatolíckou cirkvou, rozmenené na drobné,  s konkrétnymi zástupcami farských úradov, rehoľných komunít a najmä výkonným tajomníkom KBS Ivanom Ružičkom a jeho spolupracovníkmi. Tiež by som rada vyzdvihla skvelú spoluprácu s Kanceláriou prezidenta SR a nezištnú angažovanosť fotografov zo združenia Človek a viera.



Aby som odpovedala aj na vašu otázku, že načo som zvlášť hrdá v súvislosti s výstavou, tak by som vyzdvihla skutočnosť, že sa nám podarilo prezentovať aj dary pápežov z obdobia komunistického režimu. Bola to zároveň aj príležitosť pripomínať mučeníkov komunizmu a tristnú epochu neslobody a prenasledovania.



Silným zážitkom pre mňa bolo, keď niektorí starší  návštevníci výstavy, angažovaní kresťania v tajnej cirkvi, vidiac biskupské insígnie kardinála Jána Ch. Korca a počúvajúc príbeh s nimi spojený, sa neraz neubránili slzám a s láskou na pána kardinála spomínali. Dokonca jedna z návštevníčok nám prezradila, že v ich rodine mal pán kardinál istý čas tieto insígnie „v úschove“.



- Aký bol záujem o výstavu a aký o komentované prehliadky? 



O výstavu aj komentované kurátorské výklady bol naozaj veľký záujem, zorganizovali sa aj niektoré farnosti v Bratislave, keď si farníci urobili spoločný výlet na výstavu, alebo dobrovoľníci z evanjelizačného domu Quo vadis či študenti z Akadémie tretieho veku. Opakovane navštívil výstavu aj veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici Marek Lisanský, tiež prišli aj bývalí veľvyslanci SR pri Svätej stolici.



Mimoriadnou však bola návšteva 13 talianskych biskupov z regiónu Triveneto na čele s benátskym patriarchom Mons. Francescom Moragliom,  ale aj skupina vojenských ordinárov z celého sveta na čele s Mons. Františkom Rábekom.



Podľa našej štatistiky, v období trvania výstavy (15.9.2022 - 16.4. 2023)  navštívilo Bratislavský hrad takmer 60 tisíc návštevníkov, väčšina z nich prešla ja našou výstavou. Vďaka patrí aj katolíckym médiám za mediálne pokrytie výstavy.



- Čo bude teraz ďalej s exponátmi, ktoré su vystavené? 



Dobrou správou je, že výstava po jej ukončení na Bratislavskom hrade nekončí, ale bude prevezená do SNM-Spišského múzea v Levoči, ktoré pripravuje jej reinštaláciu v priestoroch obnoveného kláštora minoritov. Výstava inštalovaná v pôsobivom priestore stredovekej krížovej chodby a obmenenej podobe, bude verejnosti sprístupnená v sobotu 13. mája, na Medzinárodný deň múzeí.



- Chystáte aj niečo špeciálne pri poslednom sprevádzaní?



Súčasťou výstavy bol aj kvíz, raz za mesiac prebiehalo losovanie a troch výhercov odmeňovala KBS vecnými darmi – knihami z produkcie Spolku sv. Vojtecha. No a  po poslednom sprevádzaní, v pondelok 17.4., bude prebiehať záverečné  losovanie, keď do hry vrátime všetkých, ktorí sa do kvízu zapojili.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024