Pápež František: Odnímať seniorom lieky kvôli úspore je skrytou eutanáziou

TK KBS, VaticanNews, zk; ml | 14. 04. 2023 15:55



Vatikán 14. apríla (VaticanNews) „Cirkevné nemocnice majú predovšetkým poslanie starať sa o tých, ktorých zdravotníctvo a súčasná kultúra vyraďujú“. Na túto tému hovoril pápež František členom talianskeho Náboženského združenia sociálno-zdravotníckych inštitútov - ARIS, ktorých prijal na audiencii vo štvrtok 13. apríla.



Organizácia sa angažuje v riadení zdravotníckych zariadení inšpirovaných kresťanstvom.



Pápež poukázal na kultúru vyraďovania, ktorá sa niekedy v zdravotníctve prejavuje dosť zreteľne. V centre musí byť chorý človek a musí sa brať ohľad na jeho dôstojnosť, pripomenul Svätý Otec a na margo Cirkvi dodal:



„Ako Cirkev sme povolaní odpovedať predovšetkým na zdravotné požiadavky najchudobnejších, vylúčených a tých, ktorí z ekonomických alebo kultúrnych dôvodov vidia, že sa na ich potreby neprihliada. Títo sú pre nás najdôležitejší, títo sú prví na rade.“



V rámci kresťanských zdravotníckych zariadení sa treba preto vydať na cestu rozlišovania a niekedy robiť i odvážne rozhodnutia, zdôraznil pápež.



Mnoho ľudí si nemôže dovoliť ani tie najzákladnejšie vyšetrenia, pripomenul Svätý Otec:



„Sú ľudia, ktorí sa pre nedostatok prostriedkov nemôžu liečiť, pre ktorých je problémom dokonca aj bežný taliansky poplatok za odborné vyšetrenie či odbery a sú ľudia, ktorí majú problém dostať sa k zdravotníckym službám kvôli veľmi dlhým čakacím zoznamom, a to aj na naliehavé a nevyhnutné vyšetrenia!“




Ako pripomenul pápež, vzrastá potreba strednodobej starostlivosti, keďže nemocnice majú tendenciu prepúšťať pacientov v krátkom čase. Uprednostňuje sa liečba akútnejších fáz ochorenia pred liečbou chronických patologických stavov a hrozí, že ohľadom starších ľudí sa uprednostnia postupy, ktoré málo rešpektujú samotnú dôstojnosť osoby, vystríhal Svätý Otec. Zároveň poukázal aj na istý druh postupnej skrytej eutanázie:



„Starší človek musí užívať lieky a ak mu ich kvôli úspore peňazí či z podobného dôvodu nepodajú, ide o skrytú a postupnú eutanáziu. Musíme to povedať. Každý človek má právo na lieky. A mnohokrát (...) starší ľudia musia brať aj štyri alebo päť druhov liekov, no podarí sa im získať len dva: to je postupná eutanázia, pretože nedostanú to, čo potrebujú, aby sa liečili.“



Ako skonštatoval pápež, cirkevné nemocnice čelia nemalým výzvam a preto, ak chcú adekvátne čeliť tak komplexnej realite, mali by vytvoriť vzájomnú sieť, vyhýbať sa duchu konkurencie,  vydať sa na nové cesty a nebáť sa riskovať. „Nikto sa nesmie v chorobe cítiť sám!“, prízvukoval Svätý Otec.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024