V uliciach miest a obcí sa konali opäť verejné pobožnosti krížových ciest

TK KBS, tk; ml | 08. 04. 2023 09:00



Bratislava 8. apríla (TK KBS) V Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) sa v uliciach miest a obcí konali opäť verejné pobožnosti krížových ciest.



Nitra



Na tradičnú pobožnosť Krížovej cesty ulicami mesta sa v Nitre (na titulnej snímke) na Veľký piatok 7. apríla 2023 vydali veriaci aj za osobnej účasti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka.



Pobožnosť bola podľa slov biskupa Viliama obetovaná na úmysel pokoja medzi ľuďmi, vo vzájomných vzťahoch, v rodinách, ale aj za hranicami našej krajiny. Veriaci meditovali jednotlivé zastavenia pod vcedením správcu farnosti Nitra Kalvária P. Igora Kráľa, SVD, prosom pri nesení symbolického dreveného kríža v čele procesie sa striedali muži z jednotlivých mestských farností.



Zastavenia už tradične boli situované nielen na križovatkách ulíc, ale aj pri budove Krajského súdu, Daňového úradu, Mestského cintorína, obchodného centra, Mestského i Okresného úradu, či Fakultnej nemocnice. Symbolicky tak mali poukazovať na životné situácie, v ktorých sa ľudia pri svojich bežných životoch ocitajú a v ktorých by si mali uvedomovať svoje kresťanstvo.



Pobožnosť bola zakončená záverečnou modlitbou biskupa Viliama na Nitrianskej Kalvárii pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie. Táto viac ako 20 ročná tradícia pobožnosti Krížovej cesty ulicami mesta Nitra, ktorá bola len dvakrát prerušená koronavírusovou pandémiou tak nezanikla, ale napriek chladnému počasiu prilákala opätovne veriacich z Nitry, aby ju absolvovali a aj takto duchovne prežili Veľký Piatok, počas ktorého si kresťania pripomínajú  utrpenie, umučenie a smrť Ježiša Krista, informoval Tibor Ujlacký. 



Trnava



Tichým nesením kríža sa v Trnave už tridsaťtri rokov začínajú veľkonočné sviatky. Na Veľký piatok si Trnavčania týmto spôsobom pripomínajú udalosti umučenia Pána.







Šaľa



Niekoľko stoviek ľudí sa na Veľký piatok napriek nepriaznivému počasiu vydalo ulicami mesta Šaľa na verejnú pobožnosť krížovej cesty (na snímka Branislava Okruhlicu), ktorú miestna farnosť venovala rodinám. Obnovila tým pôstnu tradíciu z minulosti. Spojená bola so sprievodom v uliciach, nesením kríža a modlitbou s meditáciami pri 14 zastaveniach. Predstavovali symbolické miesta, ktoré boli tematicky prepojené so životom ľudí.



Šaľa, krížová cesta



„Otče, obetujeme ti túto krížovú cestu ulicami nášho mesta ako prosbu o milosti pre naše rodiny. Mamy a otcovia, synovia a dcéry, starí rodičia. Každý z nás chce na túto cestu vykročiť s nádejou, aby ho Boh požehnal. Odovzdávame do tvojich rúk všetky naše rodiny. Nech spolu kráčame za tvojím krížom," zaznelo v úvode krížovej cesty, ktorú viedol dekan v Šali Peter Nagy. Pridali sa k nemu aj ďalší kňazi a diakon. Pri nesení dreveného kríža na čele procesie a čítaní rozjímaní sa striedali muži a matky rodín. So sprievodom pomáhali mladí z eRka, skauti a Mestská polícia.



Približne 1,5 kilometrová krížová cesta sa začala pred kostolom sv. Margity Antiochijskej v centre mesta Šaľa. Potom sprievod smeroval k Základnej škole Petra Pázmánya a k Mestského úradu v Šali. Cez námestie, záchytné parkovisko a priľahlé ulice sa vrátil späť ku kostolu. Pobožnosť vyvrcholila v okolí Renesančného kaštieľa a na amfiteátri, kde bola ukončená záverečnou modlitbou a požehnaním.



Udalosti utrpenia, umučenia a ukrižovania Ježiša Krista, ktoré sú pre kresťanov hlavným posolstvom Veľkej noci, boli počas krížovej cesty spojené so životnými udalosťami rodín, ich radosťami i starosťami. K veriacim slovenskej a maďarskej národnosti sa pridali aj Ukrajinci, a preto v závere zaznela aj osobitná prosba za pokoj na Ukrajine, uviedla Farnosť Šaľa. 



Kežmarok



Na Veľký piatok 7. apríla 2023 sa už tradične konala pobožnosť Krížovej cesty na nádvorí Kežmarského hradu. Napriek chladnému a sychravému počasiu sa na pobožnosti zúčastnili stovky veriacich z Kežmarku a okolia (na snímke Andreja Ondrejku).



Kezmarok, kastiel, krizova cesta



Prešov



Na Veľký piatok sa už tradične konala živá krížová cesta v Prešove. Na jej príprave a realizácii sa podieľali dobrovoľníci z farnosti Prešov – Nižná Šebastová, n. o. Oáza – nádej pre nový život, Park kultúry a oddychu v Prešove a mesto Prešov.



Nové Zámky



Spoločenstvo Kráľovnej pokoja pri Františkánskom kostole v Nových Zámkoch zorganizovalo krížovú cestu v Nových Zámkoch.



Hlohovec 



Hlohovec, krizova, cesta



Na Veľký piatok sa konala krížová cesta ulicami mesta Hlohovec. Zastavenia podľa krížovej cesty sv. Františka čítal hlohovský pán dekan Jozef Schwarz a páter Jeremiáš Kvaka OFM.



Takto sa vyjadrila jednota vo farnosti a hlbšie sa prežilo umučenie a smrť nášho Pána Ježiša Krista. Krížová cesta, ktorá viedla okolo všetkých kostolov v meste, vyvrcholila na miestnej Kalvárii, kde bola po požehnaní možnosť navštíviť tamojšiu grófsku kaplnku, informovala Lucia Froncová. 



Zdroj: Farnosti / Diecézy




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024