V Šenkviciach otvoria po Veľkej noci proces blahorečenia Alfonza Paulena

TK KBS, tk, ml; pz | 03. 04. 2023 12:37



Bratislava/Šenkvice 3. apríla (TK KBS) Bratislavská arcidiecéza začne po rokoch prípravných prác, zhromažďovania dokumentov a vyhľadávania svedkov diecéznu fázu procesu blahorečenia kňaza Alfonza Paulena. Informuje o tom na sociálnej sieti. Oficiálne otvorenie kauzy bude v utorok 11. apríla 2023 o 16:00 vo farskom Kostole sv. Anny v Šenkviciach. Zasadanie za účasti diecézneho biskupa, postulátora kauzy, vymenovaných členov vyšetrovacej komisie, cenzorov, teológov, znalcov a ďalších pozvaných hostí bude verejné. Po ňom bude nasledovať svätá omša pri príležitosti 69. výročia úmrtia kňaza Paulena.



„Jedenásteho apríla 2023, teda na Veľkonočný utorok o 16:00 hodine vo farskom kostole sv. Anny v Šenkviciach, bude oficiálne otvorená diecézna fáza procesu blahorečenia a svätorečenia Božieho služobníka Alfonza Paulena. Arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, slávnostne prijme žiadosť postulátorky o otvorenie procesu blahorečenia a svätoročenia a kánonicky potvrdí prijatie a akceptáciu žiadosti, čím dá súhlas na začatie diecézneho vyšetrovania o živote a mučeníctve a o povesti, mučeníctve a znakov Božieho služobníka Alfonza Paulena. Pri tejto príležitosti svoju úlohu príjmu zložením prísahy členovia vyšetrovacej komisie, biskupský delegát, promótor spravodlivosti, notár, členovia historickej komisie, cenzor, teológ a postulátor kauzy,“ povedala Rádiu LUMEN Terézia Valušková, postulátorka kauzy blahorečenia Alfonza Paulena.



Katolícky kňaz Alfonz Paulen je úzko spojený s prípadom dnes už blahoslaveného saleziána Titusa Zemana. „Potom, čo v Šenkviciach prijal za kaplána blahoslaveného Titusa Zemana, tajne prichýlil aj niektorých ďalších saleziánov, ktorí sa chystali prekročiť hranice a doštudovať v Taliansku. Pre toto jeho gesto bratskej lásky a pomoci voči rehoľníkom, ktorým komunistický režim násilne zatvoril kláštory, bol 19. septembra 1951 na fare v Šenkviciach zatknutý a 21. júna 1952 odsúdený pre velezradu na 11 rokov väzenia. Ďalšie kruté väzenie v Leopoldove a na Mírove veľmi poznačili jeho zdravie. Pre neliečenú urémiu a na následky mučenia, v bolestiach a vo vysokých horúčkach odovzdal svoju dušu Pánovi vo veku 41 rokov,“ hovorí Valušková.



K otvoreniu procesu blahorečenia viedol arcidiecézu nielen príkladný kňazský život Alfonza Paulena, ale aj obetovanie života za vieru. „Vo väzení bola jeho smrť zámerne urýchlená nedbalosťou, alebo môžeme povedať, zámerným predlžovaním cesty do nemocnice, kde by mu bola poskytnutá pomoc. Myslím si osobne, že obetoval svoj život pre vieru a môže byť vynikajúcim príkladom pre nás všetkých,“ povedal Rádiu LUMEN Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, ktorý bude po otvorení procesu blahorečenia predsedať svätej omši pri príležitosti 69. výročia úmrtia kňaza Paulena.



Ak má niekto vedomosť o živote a mučeníctve Alfonza Paulena môže prísť na otváracie zasadanie alebo kontaktovať sekretariát arcibiskupa na Arcibiskupskom úrade v Bratislave (sekretariat@abuba.sk; telefónne číslo: 02/57 20 06 38). „Budeme veľmi vďační aj za oznámenie všetkých obsiahnutých milostí na príhovor kňaza Alfonza Paulena,“ píše v Katolíckych novinách arcidiecéza.



Kto je Alfonz Paulen?



Alfonz Paulen sa narodil 26. januára 1913 v Malých Bedzanoch, ktoré sú dnes už súčasťou Topoľčian. Po maturite sa rozhodol študovať za kňaza. Vstúpil so seminára a za kňaza bol vysvätený v roku 1936 v Trnave. Ako kaplán pôsobil v Leopoldove, Veľkých Kostoľanoch, neskôr ako administrátor v Sološnici. Počas druhej svetovej vojny a krátko po nej (1939-1947) bol farárom v obci Kolpachy (dnes Banský Studenec). V Šenkviciach pôsobil v rokoch 1947 – 1951. Tu sa aj v spolupráci s donom Titusom Zemanom, ktorý bol vyhlásený za blahoslaveného, zapojil do organizácie ilegálnych prechodov saleziánskych rehoľníkov do Rakúska. Po treťom, neúspešnom pokuse bol aj šenkvický farár Alfonz Paulen v septembri 1951 zatknutý. Odsúdený bol na 11 rokov väzenia. Na následky neľudského zaobchádzania zomrel roku 1954. Jeho telesné pozostatky boli uložené v Brne (keďže sedel vo väzení v Mírove). Až roku 1995 boli exhumované a dôstojne uložené pri farskom kostole sv. Anny v Šenkviciach. (Archív TK KBS)



_

Zdroje: Bratislavská arcidiecéza / Katolícke noviny / Rádio LUMEN, Ľudovít Malík / Archív TK KBS / alfonzpaulen.sk




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024