Pred 25 rokmi povýšili Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme na pápežskú inštitúciu

TK KBS, tk, jkr, pzv, ml; pz | 31. 03. 2023 10:00



Rím 31. marca (TK KBS) Dnes uplynie 25 rokov od momentu, kedy bol publikovaný dekrét Kongregácie pre katolícku výchovu, ktorým bol Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme povýšený na pápežskú inštitúciu. Súhlas k tomu dal pápež Ján Pavol II. dňa 16. marca 1998. V tom roku Ústav oslavoval 35. výročie od otvorenia novej budovy na Via Cassia a od posviacky Kostola sv. Cyrila a Metoda (15. september 1963). Sv. Ján Pavol II. tak reagoval na dve žiadosti vtedajšieho predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Rudolfa Baláža o zriadenie Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme a o udelenie titulu „pápežský“ už jestvujúcemu Slovenskému ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.



Pápež tak vtedy svojou kladnou odpoveďou vyzdvihol činnosť, ktorú ústav vykonával už viac ako tri desaťročia pri udržiavaní viery a nádeje slovenských veriacich. Ústav sa pričinil najmä o publikovanie niekoľko miliónov kusov náboženskej literatúry a náboženskej tlače a následné pašovanie tisícok kusov tejto literatúry na Slovensko, a to v spolupráci s mnohými dobrovoľníkmi tajnej cirkvi, ktorí neraz za svoju činnosť museli znášať tvrdé perzekúcie komunistického režimu. Ústav v spolupráci so Slovenskou liturgickou komisiou významnou mierou prispel k realizácii liturgickej obnovy v duchu Druhého vatikánskeho koncilu a to prípravou a neskôr i vydávaním potrebných liturgických kníh v slovenčine. Okrem toho jeho významnou činnosť bola pomoc slovenským pútnikom, ktorí prichádzali do Ríma pozdraviť Svätého Otca. Z ústavu bola pod vedením rektora a neskôr biskupa pre Slovákov v zahraničí Mons. Dominika Hrušovského koordinovaná aj činnosť slovenských katolíckych farností – tzv. misií v slobodnom svete (Paríž, Londýn, Brusel, Zürich, Mníchov atď.)



V priestoroch ústavu dnes pôsobí aj Pápežské slovenské kolégium. Na žiadosť slovenských biskupov, vedených v tom čase Mons. Rudolfom Balážom, predsedom Konferencie biskupov Slovenska, ho zriadil 15. septembra 1997 pápež sv. Ján Pavol II. Prvým rektorom kolégia sa stal Mons. Štefan Vrablec, ktorý zároveň zostal rektorom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.



Zriadením kolégia sa zastrešil a zoficiálnil pobyt a starostlivosť o slovenských kňazov, ktorí prichádzali na štúdium do Ríma. Táto činnosť prebiehala v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda už skôr, ale zriadením kolégia nadobudla inštitucionálny charakter a postavila túto činnosť na úroveň pápežských fomačných a vzdelávacích inštitúcii. Následne 16. marca 1998 bol aj samotný ústav povýšený na pápežský a tak v Ríme boli ustanovené dve slovenské inštitúcie pápežského práva.



Za roky existencie slovenského cyrilometodského domu prešlo jeho bránami desiatky slovenských kňazov, ktorí sa po skončení postgraduálnych štúdií v Ríme vrátili na Slovensko. Niektorí z nich pracujú aj pre zahraničné komunity. V tomto akademickom roku býva v dome trinásť kňazov-študentov z piatich slovenských diecéz.



Slovenský dom v Ríme je miestom návštev slovenských pútnikov aj dnes. Po stredajších audienciách prichádzajú do slovenského domu: môžu tu sláviť svätú omšu, prezrieť si priestory, oboznámiť sa s históriou domu a čaká ich aj malé občerstvenie. Žiadna slovenská púť do Ríma, by nemala tento dom obísť, pretože súvisí s dejinami našej cirkvi, národa a je nezmazateľnou stopou Slovákov žijúcich a pôsobiacich vo Večnom meste.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024