Politici, členovia cirkví a hnutí sa stretli na modlitbových raňajkách

TK KBS, ml, uvs; pz | 23. 03. 2023 12:00



Bratislava 23. marca (TK KBS) V hoteli Bôrik v Bratislave sa dnes konali modlitbové raňajky. Viacerých politikov, členov cirkví, spoločenstiev a hnutí a kňazov pozval Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia pod vedením Anny Záborskej. Hlavnou témou bola myšlienka "Viera vo verejnom živote". Stretnutie osobností politického, spoločenského a cirkevného života, ktoré spája viera vo verejnom živote, zorganizovali pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie, uvádza Úrad.




Podujatie sa začalo modlitebnými raňajkami, formátom, ktorý po desaťročia funguje po celom svete. Práve „Viera vo verejnom živote“ bola témou Slovenských modlitebných raňajok. V programe boli potom dve liturgické čítania z Biblie, zamyslenia bratislavského eparchu a apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie Mons. Petra Rusnáka a biskupa Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Jána Hroboňa, svedecko Petra Janků, prosby a spoločná modlitba Otče náš. Hudobne program sprevádzala speváčka Janais s manželom.





Na raňajky prišiel vladyka Rusnák, pomocný biskup Bratislavskej eparchie Milan Lach a viacero kňazov. Na stretnutie prišiel aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a výkonný tajomník KBS Ivan Ružička.



Vladyka, Peter Rusnák Vladyka, Milan Lach



Po raňajkách a duchovnom programe sa konala panelová diskusia na tému Sloboda vierovyznania alebo presvedčenia vo svetle Sviečkovej manifestácie, od ktorej v týchto dňoch uplynie 35 rokov. Túto tému priblížila aj výstava výstavu autentických fotografií z 25. marca 1988 tzv. „Bratislavského veľkého piatku“, kedy bola na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pokojná manifestácia občanov za náboženské a občianske práva a slobody. Expozíciu fotografií, ktorá sa do Bratislavy vrátila z francúzskeho Štrasburgu, zapožičal Ústav pamäti národa.



Z histórie "modlitebných raňajok"



História „modlitebných raňajok“ siaha do roku 1935, kedy sa v americkom meste Seattle stretlo 19 riadiacich pracovníkov mesta, aby čelili kritickej situácii v meste. Pri hľadaní spôsobov, ako sa vyrovnať so zvyšujúcim sa napätím, ktoré často sprevádza verejný život, sa pri jedle obrátili na 2 000 rokov starý príbeh Ježiša z Nazareta.



Súčasťou týchto raňajok boli aj rozhovory a prirodzené budovanie vzťahu a dôvery. Začali sa zaujímať o núdznych, o sociálne, kultúrne aj ekonomické problémy v meste. V modlitbe a rozhovore nachádzali impulzy pre ich riešenia. Postupne sa o tomto postupe dozvedeli i vodcovia z iných miest a tak sa modlitebné raňajky začali šíriť najprv v Kalifornii a postupne po celej Severnej Amerike.



Táto myšlienka prišla aj do Bieleho domu, kde vznikli Prezidentské raňajky a do Kongresu USA, kde vznikli Národné modlitebné raňajky s konceptom, ktorý sa rozšíril po celom svete. Dnes sa organizujú  každý rok na všetkých kontinentoch. V Európe sú najväčšie Európske modlitebné raňajky v Bruseli v Európskom parlamente (Zdroj: Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024