Svetový deň vody: Charita stavia studne na Blízkom východe (+video)

TK KBS, skch, ml; pz | 22. 03. 2023 15:08



Bratislava 22. marca (TK KBS) Voda je vzácna – inak tento fakt vnímame my na Slovensku, kde je pitnej vody stále dostatok a inak kresťania a utečenci v Iraku, kde je vzácna každá jej kvapka.



Slovenská katolícka charita (SKCH) preto v Iraku pomáha so zabezpečením pitnej vody pre vnútorne vysídlených ľudí aj z darov zo Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom. Tento rok sa zbierka koná v kostoloch 26. marca. Pozrite si krátke video z kresťanských obcí Sreshka a Avzeryke, kde Charita zabezpečila pitnú vodu pre vysídlených obyvateľov.





Momentálne prebieha stavba osemnástej a devätnástej studne. Stavbu zastrešuje organizácia Shingala Azad, za ktorou stojí Češka Šárka Petrová. Tá v roku 2016 zahájila projekty, ktoré pomáhajú zaistiť zdroje pitnej vody pre obyvateľstvo Irackého Kurdistanu, čo je severná časť Iraku. Studne, na ktoré boli doteraz ľudia odkázaní, totiž už prestávali pokrývať ich spotrebu. „Pôvodné studne boli realizované zastaralou technológiou a dnes vysychajú, keďže boli vŕtané len do hĺbky 100 metrov,“ vysvetľuje Šárka Petrová. Ak aj v studni nejaká voda je, je častokrát zdraviu škodlivá a preto sú ľudia odkázaní na nákup balenej vody. Samozrejme, ak na ňu majú peniaze.



Nové 2 studne



Jedna z dvoch studní, ktorú SKCH s partnerom realizuje, leží v obci Hatarah, na Ninevskej nížine. „Žije tu asi 15-tisíc obyvateľov výhradne jezídskeho vierovyznania. V roku 2014 museli opustiť svoje domovy zo strachu pred terorom tzv. Islamského štátu, ktorý ohrozoval okolité dediny a mestá. Postupne sa vrátili domov, avšak s nimi prišlo aj ďalších zhruba 1500 vnútorných vysídlencov. Celkovo sa tak počet obyvateľov v Hatarahu zvýšil, čím sa zvýšila aj spotreba vody v tamojších studniach. Navyše, keď jednotky ISIS ustupovali, zámerne poškodili tamojšiu infraštruktúru ako verejné vodovody či kanalizáciu, čo spôsobilo nemalé problémy,“ opisuje Šárka dôvody, pre ktoré sa jej organizácia požiadala SKCH postaviť ďalšiu studňu na tomto mieste.



Poradové číslo devätnásť bude mať studňa v obci Bagera, kde je obdobná situácia s nedostatkom kvalitnej a nezávadnej vody. „Doposiaľ mali v obci len jednu studňu s pitnou vodou, ktorá bola postavená pred viac ako tridsiatimi rokmi. V dôsledku nízkej hĺbky vrtu a nedostatku zrážok v nej dochádza k stálemu poklesu vody. Ďalšie dve studne, ktoré v obci sú, zase nespĺňajú hygienické normy pre konzumáciu. Preto sa voda z nich používa len na zavlažovanie pri pestovaní,“ vysvetľuje Šárka. Avšak aj tejto vody je nedostatok pre život miestnych obyvateľov a ďalších 450 vnútorných vysídlencov, ktorí tu žijú tiež. Zástupcovia obcí, miestni i vysídlení obyvatelia, preto vítajú stavbu nových studní. „Mnoho z ľudí, ktorí tu žijú, nemá vzdelanie a tak je väčšina z nich odkázaná na pestovanie plodín alebo chov dobytka, čo im ale komplikovalo nedostatok vody. Vďaka našim studniam sa však budú môcť venovať tomu aj naďalej.“



Vŕtame do hĺbky 330 metrov



Ak všetko pôjde podľa plánu, studne by mali byť pre obyvateľov obcí Hatarah a Bagera prístupné na jeseň. „Každá zo studní, ktorú realizujeme, je špecifická,“ vysvetľuje Šárka Petrová. Ide sa podľa podrobného hydrogeologického posudku, ktorý určí najvhodnejšie miesto na vybudovanie studne v danej lokalite, kde sa predpokladá dostatočný zdroj vody a vypočíta sa hĺbka vrtu, čo je veľmi individuálne. „Počas vŕtania studne v obci Bagera išli naprv práce podľa predpokladu, ale potom sa objavili komplikácie, keďže sme narazili na do horninového podložia. Z dôvodu tlaku vody a potenciálneho nebezpečia, že by studňa mohla spadnúť, sme vrt ukončili skôr, než bola cieľová hĺbka. Vodný analytik však zhodnotil, že kvalita a množstvo vody je aj na tejto úrovni veľmi dobrá.“ Pri studni v obci Hatarah išli do zeme ešte hlbšie, konkrétne išlo o 330 metrov, kde bol zaistený dostatočný výdatný prameň.





Projekty budovania studní v Iraku sa realizujú vďaka podpore oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid, a darom zo Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom, ktorú vyhlasuje Konferencia biskupov Slovenska.



Zdroj: Slovenská katolícka charita




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024