Badín privítal kolokvium s názvom Nové komunity v Katolíckej cirkvi

TK KBS, ml; ml | 17. 03. 2023 08:45Badín 17. marca (TK KBS) Už po siedmy raz sa konalo kolokvium o nových komunitách v Badíne. Na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska prišla vo štvrtok 16. marca do Domu Xaver päťdesiatka účastníkov z celého Slovenska. Kňazom a laikom sa prihovorili žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, ekleziálny asistent služby Charis na Slovensku.„Je na mieste, aby sme sa o ne zaujímali a aby bol záujem obojstranný a aby sme boli v jednote, keďže sú pre Cirkev požehnaním,“ uviedol biskup Forgáč. Lídrov nových komunít pozval k tomu, aby svoju služby vykonávali s nadšením. Povzbudil ich aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, ktorý zároveň predsedal svätej omši v kaplnke badínskeho seminára.Badin, kolokvium, nove komunity, svata omsaImpulzom pre vznik tohto typu akcie bol list Kongregácie pre náuku viery, zaslaný v roku 2016 biskupom Katolíckej cirkvi - o vzťahu medzi hierarchickými a charizmatickými darmi pre život a poslanie Cirkvi. Daný dokument podnietil diskusiu biskupov s lídrami charizmatických hnutí na Slovensku o rozličných spôsoboch prežívania viery v Boha.

Cieľom stretnutia zodpovedných osôb zo všetkých charizmatických realít na Slovensku je prehĺbenie vzájomného kontaktu a s vnímavosťou na pastoračné potreby Cirkvi identifikovať službu v rozmanitosti chariziem, ktorá sa stáva harmóniou v Duchu Svätom. Stretnutie nadväzuje na charizmatickú skúsenosť, ktorá za posledné desiaťročia oslovila veľké množstvo mladých ľudí.Badin, kolokvium, nove komunity, nunciusHlavnou témou, s ktorou sa tentoraz účastníci zoznámili, boli tzv. dokumenty z Malines. Provinciál redemptoristov P. Jozef Mihok, CSsR predstavil historický kontext vzniku dokumentu z Malines, ktorý je - ako hovorí pápež František - kompasom pre katolícku charizmatickú obnovu. Dokumentov je šesť. Prvý znich, ktorá sa venuje teologickým a pastoračným orientáciam, priblížil Ondrej Chrvala, správca farnosti Abrahám, ktorý sa venuje téme nových komunít. 
Podujatie nadviazalo na šesť predošlých podujatí s rovnakým názvom, toto bolo prvé po pandémii koronavírus. Moderoval ho provinciál piaristov na Slovensku P. Juraj Ďurnek, SchP, predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku._

Rádio LUMEN o kolokviu Nové komunity v Katolíckej cirkvi 


(Zdroj: Rádio LUMEN / Júlia Kavecká)
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024