Bratislava 9. marca (TK KBS) Bratislavská arcidiecéza začne po rokoch prípravných prác, zhromažďovania dokumentov a vyhľadávania svedkov diecéznu fázu procesu blahorečenia a svätorečenia kňaza Alfonza Paulena. Informovala o tom v Katolíckych novinách.
„Bol odvlečený, týraný, ponižovaný a nespravodlivo odsúdený. Bol umučený a nedôstojne pochovaný na väzenskom cintoríne v Brne. Ale veríme, že bol aj oslávený v nebi... a bol následne pochovaný na mieste neďaleko oltára, pri ktorom oslavoval Boha medzi vernými farníkmi. Bol to náš vzácny a svätý kňaz," píše o ňom stránka alfonzpaulen.sk.
Kauzu otvoria v Šenkviciach
Oficiálne otvorenie kauzy sa uskutoční 11. apríla 2023 o 16:00 vo farskom Kostole sv. Anny v Šenkviciach. Zasadanie za účasti diecézneho biskupa, postulátora kauzy, vymenovaných členov vyšetrovacej komisie, cenzorov teológov, znalcov a ďalších pozvaných hostí bude verejné. Po ňom bude nasledovať svätá omša pri príležitosti 59. výročia úmrtia Alfonza Paulena.
„Prosíme tých, ktorí majú akúkoľvek vedomosť o živote, mučeníctve a chýre mučeníctva kňaza Alfonza Paulena a chceli by pomôcť Cirkvi pri posúdení jeho života a mučeníctva, aby prišli na otváracie zasadanie alebo kontaktovali sekretariát arcibiskupa na Arcibiskupskom úrade v Bratislave (sekretariat@abuba.sk; telefónne číslo: 02/57 20 06 38).
Budeme veľmi vďační aj za oznámenie všetkých obsiahnutých milostí na príhovor kňaza Alfonza Paulena,“ píše v Katolíckych novinách Bratislavská arcidiecéza.
Kto bol Alfonz Paulen?
Alfonz Paulen sa narodil 26. januára 1913 v Malých Bedzanoch, ktoré sú dnes už súčasťou Topoľčian. Po maturite sa rozhodol študovať za kňaza. Vstúpil so seminára a za kňaza bol vysvätený v roku 1936 v Trnave.
Ako kaplán pôsobil v Leopoldove, Veľkých Kostoľanoch, neskôr ako administrátor v Sološnici. Počas druhej svetovej vojny a krátko po nej (1939-1947) bol farárom v obci Kolpachy (dnes Banský Studenec). V Šenkviciach pôsobil v rokoch 1947 – 1951. Tu sa aj v spolupráci s donom Titusom Zemanom, ktorý bol vyhlásený za blahoslaveného, zapojil do organizácie ilegálnych prechodov saleziánskych rehoľníkov do Rakúska.
Po treťom, neúspešnom pokuse bol aj šenkvický farár Alfonz Paulen v septembri 1951 zatknutý. Odsúdený bol na 11 rokov väzenia. Na následky neľudského zaobchádzania zomrel roku 1954. Jeho telesné pozostatky boli uložené v Brne (keďže sedel vo väzení v Mírove). Až roku 1995 boli exhumované a dôstojne uložené pri farskom kostole sv. Anny v Šenkviciach. (Zdroj: Archív TK KBS).
_
Zdroje: Bratislavská arcidiecéza / Katolícke noviny / alfonzpaulen.sk