Brusel 3. marca (TK KBS) V dňoch 27. a 28. februára 2023 sa v Bruseli konalo zasadnutie komisie COMECE pre sociálne záležitosti. Konferenciu biskupov Slovenska zastupovala tajomníčka Sociálnej subkomisie, ktorá pôsobí pod Teologickou komisiou Konferencie biskupov Slovenska (KBS), Katarína Hulmanová. Súčasťou zasadnutia boli aj pracovné raňajky v Európskom parlamente s poslankyňou Patriziou Toia.
Podujatie sa konalo pod názvom „Definovanie rámcových podmienok sociálnej ekonomiky: Ako ďaleko zájde EÚ?“ Na stretnutí COMECE prezentovalo svoje návrhy v rámci konzultácie Európskej komisie pre definovanie rámcov sociálnej ekonomiky zo zorného uhla katolíckej sociálnej náuky. Zástupcovia Španielska potvrdili, že táto téma bude medzi prioritami počas ich predsedníctva EU od 1. júla 2023.
Druhou dôležitou témou zasadnutia bol neproporčne negatívny dopad aktuálnej vysokej inflácie na ľudí čeliacich chudobe, ktorým, ako častokrát pripomína pápež František, Cirkev vždy venuje osobitnú pozornosť. Spolu s prizvanými ekonomickými odborníkmi, a na základe prezentovaných skúseností Cirkvi v jednotlivých krajinách EU, členovia komisie diskutovali vhodné odporúčania pre politikov na národnej i európskej úrovni.
Okrem dopadu inflácie na chudobných sa hovorilo aj o dopade inflácie na Cirkev a jej činnosť. Medzi zaujímavými hosťami boli Maximino Caballero Ledo, prefekt sekretariátu pre hospodárstvo Vatikánu (online) a osobne bol prítomný Jean-Baptiste de Franssu, predseda správnej rady Istituto per le Opere di Religione (IOR – Vatikánska banka) s príspevkom pod titulom „Pozadie inflácie: Ako môže Cirkev čo najlepšie spravovať svoje zdroje, aby naplnila svoje poslanie?“
Záverečné zasadnutie sa venovalo verejným financiám: Ako znížiť verejný dlh a deficit členských štátov EÚ? Mnohé opatrenia na zmiernenie dopadov na rodiny i jednotlivcov, ktoré všetky krajiny EU prijali pri riešení kríz spôsobených pandémiou a vojnou na Ukrajine, spôsobili významný nárast rozpočtových deficitov a štátnych dlhov. EU preto aktualizovala maastrichské kritériá vyžadujúce od členských krajín rozpočtovú zodpovednosť. Pritom, ako v diskusii uviedol poslanec EP za ČR Luděk Niedermayer, štátny dlh nie je nejaké abstraktné číslo, ale záväzok, ktorý budú musieť splatiť budúce generácie. Preto treba čeliť pokušeniu populistických politikov, ktorí neraz nezodpovedne a bez ohľadu na budúcnosť a priority štátnych rozpočtov sľubujú voličom rozmanité finančné príspevky a zároveň zníženie daňového zaťaženia.
Komisia COMECE pre sociálne záležitosti monitoruje a pripravuje vyhlásenia, príspevky a činnosti k prebiehajúcej politike EÚ a verejnej diskusii o širšej sociálnej politike EÚ: práca a zamestnanosť, pracovné podmienky, ľudská dôstojnosť, boj proti chudobe, integrálna ekológia, sociálna a hospodárska spravodlivosť. Jej predsedom je Mons. Antoine Hérouard, arcibiskup Dijonu (Francúzsko), a jej tajomníčkou je Alix de Wasseige, politická poradkyňa sekretariátu COMECE. Členmi komisie sú odborníci na sociálnu politiku nominovaní biskupskými konferenciami EÚ na funkčné obdobie 5 rokov.