Kardinál Erdő: Pápežova cesta do Maďarska je pre nás poctou

TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz | 28. 02. 2023 17:22



Budapešť 28. februára (VaticanNews) Ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup komentuje Františkovu apoštolskú cestu, oznámenú na dni 28.-30. apríla. Pápež sa vydá do krajiny, ktorá od vypuknutia vojny na Ukrajine prijala tisíce utečencov. „Veľká radosť pre náš národ“. Takto komentuje kardinál Peter Erdő, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup, primas maďarský, oznámenie o apoštolskej ceste, ktorú pápež František vykoná do Maďarska v dňoch 28.-30. apríla.



V rozhovore pre Vatican News kardinál hovorí o očakávaní obyvateľov, ktorí sú z viac ako polovice kresťania a 37 % je katolíkov, ktorí sa s pápežom stretli už 12. septembra 2021 pri záverečnej omši na 52. medzinárodnom eucharistickom kongrese. „Teraz,“ hovorí Erdő, „je pápežova návšteva určená iba im“. S vojnou na Ukrajine v pozadí: práve Maďarsko od 24. februára minulého roka prijalo viac ako milión utečencov utekajúcich pred konfliktom.



Vaša Eminencia, ako komentujete apoštolskú cestu pápeža Františka do Maďarska a aké sú vaše očakávania od tejto cesty?



S veľkou radosťou sme prijali správu o návšteve Svätého Otca v Maďarsku. Pozvali sme ho ako maďarská cirkev, ako cirkev v Budapešti, a chceli sme ho privítať na pastoračnej návšteve. Naposledy, keď navštívil naše mesto, aby sa zúčastnil na záverečnej omši Svetového eucharistického kongresu (september 2021, pozn. red.), to bola blesková návšteva. Naopak pastoračná návšteva, stretnutie s komunitou veriacich, bude niečím, po čom sa túžilo už mnoho rokov. Je to teda nesmierna radosť.



Ako ste spomenuli, nie je to prvýkrát, čo Svätý Otec príde do Maďarska. Prečo je jeho návrat do vašej krajiny dôležitý práve teraz?



Práve kvôli samotnému faktu stretnutia s maďarskými veriacimi. Udalosť z roku 2021 bola medzinárodná: boli prítomní pútnici, biskupi, kňazi, veriaci z 83 krajín. Tentokrát však František oslovuje Maďarov, náš ľud, našu miestnu cirkev. A to je pre nás veľká česť a radosť.



V pozadí tejto cesty je vojna na Ukrajine. Maďarsko v čase invázie pomohlo mnohým ukrajinským utečencom. Ako sa táto téma do cesty premietne?



Správa o vojne, ktorá vypukla pred rokom a trvá aj tento rok, pre nás znamená veľký smútok. Smútok zo samotného faktu vojny, pretože sme sa celý rok každý deň modlili za mier, a to aj v rôznych spoločenstvách. Pravidelne tiež organizujeme mierové procesie a zasvätili sme Ukrajinu a Rusko Panne Márii, ako nás k tomu vyzval Svätý Otec. Tento akt sme vykonali v bazilike svätého Štefana pred jeho relikviou, pretože svätý Štefan bol pred tisíc rokmi prvý, kto podľa histórie obetoval Panne Márii celú krajinu. A tak sme cítili duchovnú blízkosť oboch národov. A čo robíme my? Predovšetkým musíme čeliť veľkej výzve, ktorú nám kladú utečenci. Sme krajina s necelými desiatimi miliónmi obyvateľov a za posledný rok k nám z Ukrajiny prišlo viac ako jeden a pol milióna utečencov. Iste, nie všetci z nich chceli v Maďarsku zostať, ale 10-15 % utečencov zostalo. Takže prvou výzvou bola humanitárna pomoc. Utečencov sme prijímali ako na hraniciach, tak v Budapešti, a to prostredníctvom celoštátnej Charity, diecéznej Charity a charitných skupín jednotlivých farností. Potom tu boli Maltézski rytieri, ktorí pre prichádzajúcich urobili mnoho.



Ďalej sme museli organizovať spontánnu pomoc, ktorú ponúkali veriaci, pohostinnosť niektorých farností a cirkevných inštitúcií i súkromných osôb. Videli sme tiež, že je tu mnoho žien a detí, ktoré potrebujú školy, výučbu. To sme mohli zorganizovať aj v katolíckych školách. Medzi utečencami boli učitelia, ktorí vedeli po rusky, iní hovorili po ukrajinsky. A tak sme sa snažili organizovať výučbu podľa vekových skupín detí. Boli tam aj maďarsky hovoriaci utečenci z oblasti, ktorá hraničí s Maďarskom, takže pre nich bola integrácia jednoduchšia. Ale snažíme sa integrovať aj tie ostatné, ponúkame im prácu, byt, ktorý môžu dlhšiu dobu využívať... Takže si myslím, že je to výzva, ktorá je stále veľmi veľká, ale ktorá nám pomáha uvedomiť si naše kresťanské povolanie.



Na programe Apoštolskej cesty je tiež stretnutie s nevidiacim deťmi. Môžete nám povedať viac?



V Budapešti už niekoľko desaťročí existuje cirkevný ústav, ktorý sa stará o nevidiace a postihnuté deti. Potrebujú veľkú náklonnosť a pomoc celého katolíckeho spoločenstva. Tento ústav navštívi v apríli aj pápež František, ktorý vždy prejavuje solidaritu a nehu voči týmto deťom.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024