Arcibiskup Gallagher: „Na ukončenie konfliktu je potrebné vynaložiť všetko úsilie“

TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz | 28. 02. 2023 08:58



Rím 28. februára (TK KBS) Rok po začiatku konfliktu na Ukrajine sa teraz nachádzame „v patovej situácii“, podobnej „zákopovej vojne počas prvej svetovej vojny“, hovorí arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami, v rozhovore poskytnutom jezuitskému časopisu „America“.



Podnetom na rozhovor bola medzinárodná bezpečnostná konferencia, ktorá bola 17.-19. februára v Mníchove. „Bola to príležitosť ukázať jednotu a podporu Ukrajine,“ hovorí arcibiskup Gallagher, ktorý sa na nej zúčastnil. Chýbal však ruský náprotivok, „nedošlo k tej výmene názorov, ktorá by bola užitočná“. Pokiaľ ide o obvinenie ruského prezidenta Vladimíra Putina voči Západu, ktorý je podľa jeho názoru vinný za to, že konflikt vyvolal, Mons. Gallagher hovorí o „zlom čítaní geopolitiky posledných rokov“ zo strany kremeľského vodcu: nesúhlas „s ruskou politikou a stratégiou“ v skutočnosti neznamená, že „Západ bol odhodlaný k pádu alebo zničeniu Ruska“. A o „chybných výpočtoch“ na Putinovej strane hovorí aj v súvislosti s dĺžkou vojny, ktorá aj po 12 mesiacoch stále trvá, a s posilnením NATO pozdĺž Fínska a čoskoro aj pozdĺž Švédska a Nórska.



Putinovo oznámenie, že chce pozastaviť účasť v zmluve o jadrových zbraniach New Start (plným názvom Zmluva medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskou federáciou o opatreniach na ďalšie zníženie a obmedzenie strategických útočných zbraní), arcibiskup Gallagher považuje za „veľmi zlú správu“, ktorá predstavuje poslednú ranu neustálej erózii dohovorov o jadrových zbraniach zaznamenanej v posledných rokoch. Vyjadruje preto nádej, že súčasný konflikt neprerastie do atómovej vojny, aj keď „to sa nedá vylúčiť“ a vyvoláva to „veľké obavy“. Sekretár pre vzťahy so štátmi potom pripomenul, že Svätá stolica podporuje „zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny“ a že prostredníctvom príslušných apoštolských nunciov a veľvyslancov pri Svätej stolici pokračuje v dialógu s oboma stranami. A stále existuje prianie, aby pápež František navštívil ako Kyjev, tak Moskvu, ale zatiaľ čo Ukrajinci pápeža naďalej pozývajú, z Ruska „nie sú žiadne známky“ akéhokoľvek pozvania. Jednou z úloh Svätej stolice, uzatvára monsignor Gallagher, je však „snažiť sa udržať nádej“ na „spravodlivý mier“, ktorý by znamenal, že „Rusi sa z územia Ukrajiny stiahnu“.








[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024