Ukrajinci dnes pomáhajú Európe znovuobjaviť zmysel, odolnosť a solidaritu

TK KBS, fab;pz | 24. 02. 2023 10:06



Paríž 24. fevruára (TK KBS) Ukrajinci dnes pomáhajú Európe znovuobjaviť zmysel, odolnosť a solidaritu, zaznelo cez víkend na stretnutí Iustitia et Pax Europa v Paríži



Tieto tri momenty – zmysel, odolnosť a solidarita vyzdvihol profesor Andriy Kostyuk, ktorý zastupoval ukrajinskú gréckokatolícku cirkev na stretnutí tajomníkov Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj počas uplynulého víkendu (17.-19. februára) v Paríži. Podľa profesora Kostyuka ukrajinský národ teraz prechádza bolestivou skúškou: „V čase krízy a vojny je dôležité držať spolu a prekonať strach vnútornou silou a taktiež solidaritou. Ukrajinci sú srdcom Európania - toto nie je len výsledok historického vývoja, ale taktiež súčasných udalostí, keď bránia európske hodnoty. Vnútornú silu odolať ruskej agresii Ukrajinci nachádzajú v presvedčení, že ich zápas má zmysel. Konkrétne znovuvybudovať ich krajinu na hodnotách ľudskej dôstojnosti, demokracie, ľudských práv, slobody a vlády zákona.“ Ďalej profesor dodáva: „Niekoľko miliónov ukrajinských utečencov sa rozpŕchlo po Európe. Ich miesto je späť na Ukrajine. Až vojna skončí, aby sa vrátili so skúsenosťou solidarity, priateľstva a rešpektu k ľudskej dôstojnosti s výhľadom na obnovu ich krajiny.“



Konferencia európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Iustitia et Pax Europa, skr. JUPAX Europa) združuje poradné komisie biskupských konferencií v jednotlivých európskych štátoch venujúce sa šíreniu sociálnej náuky cirkvi. Na víkendovom stretnutí v Paríži sa tridsať účastníkov zastupujúcich dvadsať národných komisií a niekoľko partnerských katolíckych organizácií diskutovalo o vplyve vysokej inflácie na obyvateľov Európy.



Počas otváracej konferencie vystúpili predseda Francúzskej biskupskej konferencie Eric de Moulins Beaufort, guvernér Národnej banky Francúzska, François Villeroy de Galhau, a taktiež Anne-Florence Quintin z Francúzskej odborovej konfederácie (CFDT). Je všeobecne známe, že rizikám inflácie sú vystavení najmä mladí ľudia bez vlastného majetku. Aj preto účastníci navštívili projekt Césure v parížskej latinskej štvrti, kde organizácia Plateau Urbain snaží reagovať na neistú situáciu študentov. Tento inovatívny projekt dočasne oživil bývalý univerzitný areál a vytvoril z neho živé komunitné centrum, kde našlo domov množstvo neziskových iniciatív a mladých umelcov. Namiesto búrania sa Plateau Urbain usiluje vnášať do starých nevyužívaných budov (aspoň dočasne) nový život a funkcie. Vďaka tomu našlo množstvo chudobných Parížanov dostupné bývanie v bývalej nemocnici alebo kláštore. „Možno aj toto je budúcnosť pre niektoré chátrajúce cirkevné budovy na Slovensku. S kreatívnym zapojením miestnej komunity im nájsť nové uplatnenie – či už na dostupné bývanie pre mladé rodiny alebo iné neziskové projekty,“ komentoval iniciatívu Ján Fabičovic zo slovenskej delegácie.



Účastníci boli taktiež informovaní o kontinentálnom synodálnom zhromaždení, ktoré sa nedávno uskutočnilo v Prahe. Ocenili ho ako potrebný proces, ktorý by mal pokračovať aj do budúcna. „Jeho cieľom by mal byť opravdivý dialóg v pravde, ktorý zníži riziko polarizácie a posilní ducha spoločenstvo pre dobro Cirkvi,“ skonštatoval Marek Mišák, člen výkonného výboru JUPAX Europa.



Zastupujúca predsedníčka Cécile Dubernet sa v mene celej európskej rodiny JUPAX Europa poďakovala arcibiskupovi Noelovi Treanorovi, ktorý túto platformu viedol uplynulé štyri roky. Zaželala mu úspešný začiatok v jeho novej službe apoštolského nuncia pri Európskej únii.



Slovensko na stretnutí zastupoval tajomník rady KBS Iustitia et Pax Ján Fabičovic a Marek Mišák, člen výkonného výboru JUPAX Europa.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024